Незалежна громадсько-політична газета

Яку воду ми п’ємо?

6b3be85d6d3449c4014ac563efc9b0c9Вода – джерело життя. Та часом вона таїть в собі небезпеку. На Камінь-Каширщині за останні три роки вміст нітратів у питній воді збільшився в понад два рази. Особливо це має насторожити родини з маленькими дітьми, так як останні найбільш уразливі до згаданої речовини і при високих її дозах можуть отримати важкі отруєння. Тому експерти радять завчасно убезпечити себе від можливих неприємностей і здати пробу на аналіз.
– Протягом минулого року нами було досліджено зразки питної води із 22 населених пунктів району. Середній відсоток перевищення вмісту нітратів становить 23,3%. Високий показник речовини виявлений у пробах питної води з сіл Видерта (33%), Ворокомле (28,6%), Хотешів (33,3%), Добре (33,3%), Грудки (29%) та Нуйно (38,9%). До прикладу, 2016-го він складав 21,3%, ще раніше – 17%. Тож спостерігаємо помітну динаміку до зростання, – розповідає завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Камінь-Каширського міжрайонного відділу ДУ “Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України” Юлія Найдич.
За словами Юлії Василівни, винні у такому погіршенні самі люди, адже все частіше використовують для під живлення городини на присадибних ділянках хімічні добрива, котрі є основним джерелом накопичення у ґрунті нітратів, що згодом потрапляють у воду, яку споживають власники.
– Насамперед проблема турбує сільське населення, де відсутнє центральне водопостачання, а тому переважна кількість жителів користується криницями або трубчастими колодязями (скважинами). Так, як більшість місцин у нас низинні, а колодязі копають неглибоко, то після завершення сільськогосподарського сезону весь той бруд залишається у ґрунті і потім просочується у воду. Чому уразливі саме діти? Поясню. До трьох років організм малечі ще нездатний повною мірою “перетравлювати” шкідливі речовини. При перевищенні вмісту нітратів у понад 50 мл/літр таку воду споживати їм категорично заборонено, адже у дітей цього віку менша кислотність шлунку, тому нітрати трансформуються у нітрити, проникають крізь слизову оболонку кишок у кров, де утворюється метгемоглобін. Простішою мовою, відбувається отруєння за класичним типом, а в подальшому — розвиток кисневого голодування клітин. Симптоми хвороби – посиніння ділянок навколо рота, рук і стоп, блювота, пронос.
Як пояснила спеціаліст відділу, чекати критичної межі не потрібно. Якщо краяни хочуть захистити свої родини від негативного впливу нітратів, слід чимшвидше перевірити якість води. Для тих сімей, де є діти до трьох років і вагітні жінки, дослідження здійснюється безкоштовно. Привезти проби можна особисто (в будь-якій ємності, об’ємом не менше півлітра). Також відбір проб планово проводять самі працівники міжрайонного відділу протягом року.
– Люди помилково вважають, що для того, аби позбутися нітратів у воді, достатньо її прокип’ятити. Та це не так. Допомагає тільки якісна очистка, котру в домашніх умовах, особливо при користуванні колодязями, криницями, зробити практично неможливо. Отож потрібно завчасно шукати джерело безпечної води, з розумом підходити до облаштування криниць: не розташовувати їх поблизу городів, вигрібних ям, туалетів, господарських споруд, тощо. Коли ви не можете з тих чи інших причин перевірити воду, а в сім’ї є діти до трьох років, краще використовувати бутильовану воду або перевірену експертами. Наразі контролюються локальні свердловини при школах, тому ця вода безпечна.

Олександр ПРИЙМАК.

Please enter banners and links.

ПУБЛІКАЦІЇ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *