Незалежна громадсько-політична газета

Охорона здоров’я по-новому. Це як?

МедичнаЗ наближенням до визначеного часу “Х” пересічні жителі поліської глибинки дедалі частіше задаються цим питанням.

Отже, медична реформа стартувала. Вже створена Національна служба здоров’я України, яка напряму працюватиме із медичними закладами. З 1 квітня розпочинається кампанія підписання декларацій з пацієнтами. Лише на перше півріччя у місцевих бюджетах передбачені кошти на фінансування галузі медицини, бо з липня повинна запрацювати система, яку охрестили “гроші ходять за пацієнтом”. Однак: чи готові до впровадження медичної реформи на Камінь-Каширщині?

Черговий крок — автономізація медзакладів
У розмові із головним лікарем Камінь-Каширського центру медико-санітарної допомоги Ігорем Соловйом ми з’ясували, що ще цілком не готові, проте відповідна робота проводиться.
— В Україні давно мають намір провести медичну реформу. Проте лише тепер робляться перші кроки. Так, до цього вже готове законодавство, уже створена Національна служба здоров’я України. А тепер черга за медустановами первинної ланки на місцях. Тож медична реформа на Камінь-Каширщині має розпочатися із проведенням автономізації медзакладів, — розповідає Ігор Петрович.
Що це таке і для чого воно потрібне, спробуємо пояснити якомога доступніше.

Автономізація – це свого роду реорганізація закладів первинної медичної допомоги з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства. І без цієї процедури у реалізації медичної реформи в районі дійсно не обійтися. Автономізація є обов’язковою умовою, оскільки тільки медичні заклади у статусі комунальних некомерційних підприємств зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету.
А Національна служба здоров’я України (НСЗУ) — це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
НСЗУ також проводитиме моніторинг, аналіз і прогнозування потреб населення України у медичних послугах та лікарських засобах; буде виступати замовником медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; розроблятиме проект програми медичних гарантій, вноситиме пропозиції щодо тарифів і коригувальних коефіцієнтів; укладатиме, змінюватиме та припинятиме договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; забезпечуватиме функціонування електронної системи охорони здоров’я; вживатиме заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, в тому числі заходи з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, встановлених порядком використання коштів цієї програми і договорами про медичне обслуговування населення.
А якщо коротко, то НСЗУ – це національний страховик, який укладатиме договори із закладами охорони здоров’я та закуповуватиме у них послуги з медичного обслуговування населення. Але коштами, які виділяються з держбюджету на оплату послуг медичного обслуговування населення, вона не володітиме. Гроші зберігатимуться на казначейських рахунках. НСЗУ контролюватиме дотримання умов договору. Якщо йдеться про лікарську помилку, то тут контроль залишається за МОЗ.
Отже, з липня ця служба розпочне свою роботу. Тобто з цього часу медзаклади первинної допомоги, які пройдуть автономізацію, почнуть отримувати прямі виплати за надані послуги.
Головний лікар Камінь-Каширського центру первинної медико-санітарної допомоги пояснює, що виплати спрямовуватимуться на комунальні медзаклади або ж лікарям — фізичним особам підприємцям, котрі укладуть договір із НСЗУ, з розрахунку на кожного пацієнта, що підписав декларацію із лікарем.
З цього випливає, що для того, аби реформа прийшла і на Камінь-Каширщину, тут потрібно провести автономізацію закладів та підписну кампанію декларацій пацієнтів з лікарями.
З приводу автономізації у районній раді кажуть: «Без проблем» (районна рада є власником майна, яке у користуванні ЦПМСД). Тобто, якщо від центру первинної медико-санітарної допомоги буде відповідна ініціатива, її обов’язково підтримають.
— Ми ж, звичайно, зацікавлені в усіх змінах, які матимуть позитивні наслідки, — каже голова районної ради Віктор Сус. – Експерти, фахівці стверджують, що медична реформа має відбуватися саме таким шляхом, значить ми повинні їм довіряти і виконувати закон. Тому щойно прозвучить пропозиція провести автономізацію закладів первинної медичної допомоги, гадаю, депутати її підтримають. І, думаю, це повинно відбутися у першому півріччі 2018 року, бо вже на наступне півріччя у бюджеті не передбачені кошти на фінансування медицини.

Як “гроші
ходитимуть за пацієнтом”?
Отже, що буде після автономізації? А після цього, за словами Ігоря Солов’я, почне працювати принцип «гроші ходять за пацієнтом». Тобто медична установа первинки району почне співпрацю із національною службою здоров’я України і отримуватиме фінансування напряму в розрахунку 370 гривень у рік на одного пацієнта, який підписав декларацію з лікарем. За ці кошти повинні будуть виплачувати зарплати лікарям, обслуговуючому персоналові, утримувати приміщення, сплачувати за енергоносії і так далі. Чи буде цього достатньо, щоб утримувати ФАПи на селі, весь обслуговуючий персонал, фельдшерів, медсестер? Час покаже. Втім зараз, як розповідає Ігор Петрович, розрахунки свідчать про те, що медицина району отримує медичних субвенцій та дотацій із державного бюджету орієнтовно 240 гривень у рік на кожного жителя, як потенційного пацієнта. Тому цілком можливо, що коштів вистачатиме і на утримання медзакладів, і на підвищення зарплатні лікарям. Але за умови, що всі жителі свідомо поставляться до впровадження медичної реформи і більш менш одночасно звернуться до лікарів, щоб підписати декларації.

Кожен матиме свого лікаря
Проте людей менше цікавить, скільки отримуватимуть медики. Їх більше турбує те, чи якісними і доступними будуть медичні послуги, які вони розраховують отримати. Тож краяни попри певну обізнаність про медичну реформу із засобів масової інформації далеко не всі розуміють, для чого їм потрібно укладати якісь декларації, та, головне, з ким і коли.
Отже, Ігор Соловей вкотре пояснює, що декларація, — це документ, який свідчить про те, що ви тепер маєте свого лікаря. Тобто тепер саме до цього лікаря, з яким уклали декларацію, при потребі можете звертатися. Однак це не означає, що цей лікар буде лікувати вас від усього. У його обов’язки входитиме лише проведення профілактичних обстежень, лікування від хвороб, які не потребують госпіталізації або спеціалізованої допомоги, а також скерування до фахівця вужчого профілю.
За словами Ігоря Петровича, наразі на громадському обговоренні перебуває проект наказу про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги, де зазначено перелік послуг, які надаватиме лікар первинної ланки, тобто лікар, з яким укладатимуться декларації. По суті, вони залишаються тими ж самими. Тобто у його обов’язки входитиме: профілактика захворювань у групі ризику; вакцинація; видача медичних довідок та лікарняних листків; видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих. Лікар обстежуватиме пацієнта та прийматиме рішення про його лікування.
За задумом медичної реформи, тепер інформація про стан здоров’я пацієнтів буде міститися в електронній системі охорони здоров’я. Тож навіть коли громадянин перейде до іншого лікаря, уся інформація про історію його хвороби, стану здоров’я буде доступна. Хоча на початку впровадження мед реформи можуть виникати технічні проблеми: недоступність Інтернету, відсутність комп’ютера у кожного лікаря та ін.
Жителів району також цікавить: будуть послуги лікаря первинної ланки платними чи безкоштовними. Відтак Ігор Соловей зазначає, що все буде безкоштовним. Хоча у запропонованому переліку аналізів та базових діагностичних процедур, які проводитимуться на рівні первинки, безкоштовними є лише вісім позицій. У нього входить, зокрема, загальний аналіз крові та сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, кардіограма, вимірювання тиску, ваги, зросту, окружності талії, проведення швидких тестів на вагітність, вірусний гепатит, ВІЛ, тропонін. Зрештою, з проектом наказу можна ознайомитися на сайті МОЗ та, якщо у когось є якісь пропозиції з приводу надання первинної медичної допомоги, внести їх.
Важливо зазначити: як наголошують посадовці Міністерства охорони здоров’я, у разі непідписання з лікарем декларацій люди не зможуть отримати первинної допомоги безкоштовно після 2020 року.
Тому, шановні жителі району, готуйтеся, обирайте собі лікаря та підписуйте декларації.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

Please enter banners and links.

ЗДОРОВ'Я

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *