На свято Богоявлення (Водохреща) центральне місце займають обряди, пов’язані з водою, і один з них – занурення в ополонку. Для того, щоб купання в крижаній воді пройшло максимально корисно і безпечно, особливо для тих, хто в цьому році вперше зважився на таке, варто знати кілька головних правил купання в ополонці.
Обов’язково купайтеся у знайомому місці або місці, що пристосоване для зимового купання з облаштованим заходом у воду.
Заходити у воду потрібно швидко. Чим швидше ви занурите своє тіло в крижану воду водохресної ополонки, тим менші ваші шанси отримати переохолодження.
Занурюватися в ополонку потрібно з головою. Інакше різкий перепад температур між тілом і головою може спровокувати спазм судин.
Перебувати у воді слід не довше 20 секунд. Особливо стосується тих, хто занурюється вперше. Бажано побути в ополонці як мінімум 10 секунд. Це потрібно для того, щоб кров встигла прилити до серця, відійти і кинутися назад.
Не витиратися після виходу. Розтирання після крижаної води, та ще й на морозі, може пошкодити тендітні дрібні капіляри шкіри.
Одягатися потрібно максимально швидко. Для цього слід заздалегідь подбати про те, щоб одяг, який ви одягатимете після купання, був з мінімальною кількістю застібок і ґудзиків.
Після купання бажано пробігтися. Щоб швидко зігріти організм після того, як ви вийдете з ополонки і одягнетесь, можна зробити які-небудь фізичні вправи, наприклад, пробіжку.
Дехто думає, що після купання швидко зігрітися можна алкоголем. Це не так. Алкоголь здатний дати уявне відчуття тепла тільки в перші кілька хвилин, коли під його впливом судини розширюються. Після цього вони різко звужуються і ви ризикуєте дуже швидко замерзнути.
У крижаній воді вашому організму дуже знадобиться енергія. Хороший приплив енергії для організму напередодні купання можуть дати сало з чорним хлібом, горіхи, курага та родзинки.
Священики кажуть, треба бути дійсно віруючим – тоді купання на Водохреще очищує душу і тіло. І не пірнати у воду, якщо вважаєте це даниною моді, інакше крижана купіль може закінчитися застудою чи серцевим спазмом.
Л.В.Вовдюк.