Незалежна громадсько-політична газета

Раків-Ліські першокласники вчитимуться по-новому

b7477365Освітня газузь України теж очікує на реформу. Нова українська школа повинна запрацювати уже з 2018 року. Однак у ході підготовки до цього в державі вирішили запровадити пілотний проект, щоб на практиці побачити прогалини, недопрацювання та переваги майбутнього реформування. Відтак на Волині чотири загальноосвітні заклади пройшли відбір і братимуть у ньому участь. А це, зокрема, дві школи міста Луцьк, школи міста Нововолинськ та села Раків-Ліс.

  Із 1 вересня 2018 року набуде чинності Державний стандарт початкової загальної освіти. Він покликаний змінити суть української освіти. Але перш ніж впроваджуватимуться нові підходи, їх відпрацюють 100 шкіл з усієї України. До їх переліку увійшла і ЗОШ села Раків-Ліс, — розповідає начальник відділу освіти РДА Віктор Пась. – Керівництво району, адміністрація школи, педагоги, які братимуть участь у цьому пілотному проекті, вже обговорили подальшу співпрацю, зокрема в організації навчального середовища.

Як зазначає директор ЗОШ села Раків-Ліс Олександр Кузьмич,  рішення про участь навчального закладу у проекті прийняла педагогічна рада школи і підтримали батьківські колективи тих класів, які долучаться до згаданого проекту. А спробують вчитися за новими стандартами з першого вересня цього року 45 раківліських першокласників (2 класи). Поведуть їх у країну знань за європейськими вимогами вчителі Тамара Адамівна Рудчик та Ніна Борисівна Харчик.

— Ці педагоги взяли участь у тренінгові з питань впровадження проекту Державного стандарту початкової загальної освіти, який проходив у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти (ВІППО). Надалі вони щомісяця зустрічатимуться з колегами з метою обговорення успішних практик, викликів та пошуку нових ідей, — розповідає Олександр Павлович.

Наразі на семінарі-тренінгу у Білій Церкві перебувають і вчителі англійської мови Тамара Сич та Оксана Мартинюк.

— Це дуже добре, що наша школа бере участь у пілотному проекті. Адже вже наступного року в усіх школах будуть впроваджувати новий Державний стандарт початкової загальної освіти. Тому тоді педагоги, які тепер братимуть участь у пілотному проекті, поширюватимуть досвід змін серед педагогів району і області, — відзначає Олександр Кузьмич.

Відтак журналісти «Полісся» попросили Тамару Адамівну Рудчик більш детально розповісти про те, що ж чекає раківліських школярів вже у цьому році, а з наступного, 2018-го, — і всіх першокласників району.

— Початкова освітня школа за проектом нового Державного стандарту початкової загальної освіти матиме два цикли, тому що вікові особливості дітей 1-2 класу дуже відрізняються від 3-4 класу. Враховуються особливості фізичного, психологічного і розумового розвитку дитини. Відповідно буде побудований процес навчання і зміст освіти. Навчання буде організоване на інтегрованій основі. З переважанням ігрових методів діяльності у першому циклі (1-2 клас) та на інтегровано-предметній основі у другому циклі (3-4 клас). При цьому обсяг окремих освітніх галузей, як-то, мовно-літературна чи математична, не зменшиться – просто зміниться спосіб подачі. Повсякденне навчання стане цікавим та успішним. У майбутньому це допоможе сформувати інтерес до математично-природничих предметів. Задля підвищення цікавості дітей знання з різних галузей, як-то, природнича, технологічна, соціальна і здоров‘язбережна поєднуватимуться в інтегровані теми. Навчальні заняття в рамках кожної теми організововатимуться як «міні-уроки», які переходитимуть в активну діяльність дітей в малих групах, — розповідає  Тамара Рудчик. — Роль учителя зміниться. Крім передачі знань вчитель буде формувати спільноту де будуть виховуватися цінності свободи, старанності і відповідальності, почуття безпеки. Вміння формувати і відстоювати власну точку зору, слухати інших, ділитися, досягати компромісів, поважати один одного і дорослих.

За словами Тамари Адамівни, зміниться підхід до оцінювання. Замість ранжування учнів воно слугуватиме для аналізу індивідуального поступу учнів. Учителі застосовуватимуть палітру засобів для збору інформації: поточне оцінювання досягнень, спостереження, портфоліо учнівських робіт. Зміниться і організація освітнього середовища. Організація класу, обладнання, матеріали повинні будуть сприяти розвитку кожної дитини, а види діяльності відповідати інтересам і рівню їх розвитку. Воно буде організоване таким чином, щоб кожен учень почував себе у класі затишно і безпечно, а кожен клас відображав ту спільноту дітей, яка там навчається. У класній кімнаті мають бути місця, де кожна дитина зможе побути наодинці, місця, де б діти могли зберігати особисті речі, які вони приносять у школу. За партами мають сидіти по одному.

Зрештою, саме для реалізації останньої вимоги для Раків-Ліської школи потрібно придбати спеціальні парти. Кошти на це пообіцяла віднайти районна рада. Будемо сподіватися, що в майбутньому в усіх школах району вдасться посадити за парти дітей по одному. Хоча начальник відділу освіти Вктор Пась зазначає, що зробити це буде непросто, адже навчальні заклади почасти переповнені. Особливо міські школи.

А вчителі, учні ЗОШ села Раків-Ліс та їхні батьки вже невдовзі почнуть ділитися досвідом та першими враженнями від впровадження пілотного проекту. Тамара Рудчик, яка вчить дітей уже більше двох десятків літ, сподівається, що, враховуючи дитячу психологію, навчання «по-новому» повинно дати позитивний результат.

До слова, пілотний проект після закінчення учнями першого класу продовжуватиметься і в наступних.

Тетяна ПРИХОДЬКО.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *