Незалежна громадсько-політична газета

Популістські гасла волинський ліс не врятують

1e975c5cf081a229b41f43e148bd6bc1_600x1000Останнім часом на теренах району почастішали випадки втручання окремих представників громадськості, місцевого населення у діяльність лісогосподарських підприємств. Дуже часто такі «природолюби» піднімають питання заборони проведення рубок, мотивуючи це нібито збереженням лісів для майбутніх поколінь. Однак, як свідчить практика, дуже часто такий спротив продиктований не турботою про охорону лісу, а має на меті, на жаль, лише особисте збагачення чи підняття рейтингу певної політичної сили.
Хочемо пояснити ситуацію з погляду діяльності лісогосподарських підприємств.

Всі ліси на території району, крім лісових площ на самозалісненому пайовому фонді, є власністю держави Україна. Тож лише держава через уповноважені органи має право здійснювати свою діяльність у певних сферах, у тому числі – і в лісовому господарстві. Втручання сторонніх структур призводить до хаосу. Особливо, якщо це особи чи групи осіб, які мають певні матеріальні інтереси.
Ліс за своєю суттю є відновлюваним природним ресурсом держави. Тому популістські гасла, які так люблять використовувати «громадські активісти», нібито «в близькому часі лісів не стане», бо «лісники» все виріжуть – є просто абсурдними. На Волині ліс ріс завжди. І він ростиме й надалі. Навіть без втручання людей, як би банально це не звучало. Це природний процес. Звісно, такий ліс буде інакшим. І в цьому аспекті важливо не тільки те, що лісівники дбають про ліс, створюють комфортні умови для відвідування його людьми. Не можна забувати також, що ми живемо в епоху, коли є попит на продукцію з лісу. І дуже часто нерозуміння потреб часу призводить до конфліктів інтересів окремих груп та громадян, у яких, безумовно, є свої «плани» та власні «потреби».
Держава через уповноважені органи веде політику в лісовому господарстві відповідно до діючої нормативно-правової бази. На законодавчому рівні сформовано правила ведення лісового господарства в умовах інтенсивного господарювання, прийнято систему рубок, систему відтворення лісів, вікові обмеження проведення рубок, систему обмеженого лісокористування в лісових урочищах, які мають особливий статус, систему контролю за веденням лісогосподарської діяльності (ця система діє поза межами повноважень Держлісагентства і є лише контролюючим органом). Лісогосподарські підприємства виконують державні програми в галузі лісового господарства, здійснюючи при цьому комплекс заходів із відтворення та створення нових лісів, дотримуючись принципу невиснажливого лісокористування.
На жаль, людський вік короткий і ніхто з лісівників не зможе побачити ліс, створений ним, у віці стиглості. Але роботи проводяться постійно і лісистість району збільшується.
Для проведення робіт у лісах, захисту лісових масивів від пожеж, шкідників та хвороб, рекреації лісогосподарські підприємства мають здійснювати систему рубок, контроль за проведенням яких останнім часом посилився після прийняття змін до Санітарних правил у лісах України. Втручання місцевого населення у цей вид діяльності не має ніякого конструктивного підґрунтя. А нерідко такі дії мають ознаки хуліганства і навіть злочину. Не секрет, що окремі учасники акцій протесту, які на зборах громад виступають проти проведення рубок підприємствами і створюють «масовки», в той же час є активними лісопорушниками, яких періодично затримує і карає за незаконні дії лісова охорона.
Останнім часом у селах Іваномисль, Малі Голоби, Полиці, Воєгоща та інших населених пунктах окремі жителі перешкоджають господарській діяльності державних підприємств.
Наголошуємо: дії цих осіб підпадають під дію ст. 206 Кримінального Кодексу України «Протидія законній господарській діяльності» і тягнуть за собою накладення штрафів на осіб, які вчиняють неправомірні дії, в межах від 17 до 51 тис. грн, а вчинені групою осіб чи за попередньою змовою – штрафом від 51 до 170 тис. грн, або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
Також нагадуємо громадянам, що саме від вчасності і якості проведення рубок головного користування залежить виконання Державного бюджету, а відповідно – заробітні плати працівників бюджетної сфери, соціальні виплати та інші витрати бюджетів. У тому числі – отримання дотацій та субвенцій місцевими бюджетами. А отже – і нашого району. Тому необхідно зрозуміти всім: рубки головного користування мають бути проведені в обов’язковому порядку.
Що стосується перешкоджання проведенню суцільних санітарних заходів, то позиція окремих громадян взагалі є незрозумілою. Останнім часом почалися масові «атаки» верхівкового короїда на соснові насадження. Було проведено численні обстеження. Науковці не приховують, що ситуація переростає у критичну. Про наслідки через невчасність санітарних заходів попереджають також екологи. Поширення шкідника вже переросло у своєрідну епідемію. А вражені дерева чи ділянки лісу, які вчасно і не повною мірою прибираються через спротив з боку окремих «природолюбів», стають розплідником шкідників.
Відповідно до оновлених Санітарних правил, ми повідомляємо про рубки депутатський корпус та населення, інформація попередньо оприлюднюється на офіційному сайті Волинського ОУЛМГ. Незважаючи на таку відкритість, окремі громадяни все одно перешкоджають проведенню цих рубань, створюючи при цьому умови для поширення цього небезпечного шкідника і знищення нових площ соснових насаджень. Особливо це стосується жителів села Воєгоща. Своїми діями такі «активісти» створюють загрозу в межах області і навіть поліського регіону. Ці люди, не маючи навіть базових лісогосподарських знань, намагаються визначати державну політику в галузі ведення лісового господарства.
Наголошуємо: державні лісогосподарські підприємства ведуть господарську діяльність відповідно до Законів України та Правил. У свою чергу громадські організації та активісти мають право брати участь у контролюванні дій підприємств, однак це нікому не дає права перешкоджати законній діяльності.
Щиро сподіваємося на розуміння з боку громадян. Прагнемо, щоб усі зрозуміли і не сумнівалися: лісівники, які докладають стільки зусиль, щоб посадити, доглянути і в результаті виростити ліс, у жодному випадку не стануть самі ж його знищувати. Ми відкриті у своїй діяльності і готові до діалогу, ґрунтовної фахової розмови з метою збереження та примноження волинських лісів. Але не для галасу задля політичного піару.
Адміністрація ДП СЛАП
«Камінь-Каширськагроліс».

ПУБЛІКАЦІЇ
One comment on “Популістські гасла волинський ліс не врятують
  1. Цитуємо Конституцію України:
    “Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу.”

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *