Галина та Іван Ридчуки із Старих Червищ втретє стали батьками і одразу для трьох діток.
Непросто тепер їм доводиться ростити малечу, але вони щасливі, що малюки з’явилися на світ здорові.
Коли Галині Іванівні повідомили, що у неї буде трійня, вона і не знала, як реагувати. Хоча такій новині надто не здивувалася, бо її мама – із двійні. Проте була вражена тим, що в утробі виношує одразу троє малюків.
— Тривога, звичайно, була. Це ж не одне, чи, навіть, не двоє діток, — каже жінка. – І виношувати складно, і народжувати відповідально. Хвилювалася не лише я, а й лікарі.
Вся вагітність у мами пройшла загалом без ускладнень. Посильна сільська робота та піші прогулянки — це та терапія, до якої вдавалася Галина Іванівна всі місяці. Так, їй доводилося чимало ходити, щоб підтримувати організм в тонусі. Вона намагалася дотримуватися усіх порад медиків. Втім лікарі Камінь-Каширської ЦРЛ направили її народжувати до Луцька.
— У нашій лікарні мені сказали: «Ще двійнятам ми допомагаємо з’явитися на світ, а от трійню вам краще народжувати в області», — розповідає Галина Ридчук.
Жінка, звичайно, прислухалася. І у відповідний строк вона за направленням поїхала народжувати в Луцьк.
Трійнята з’явилися на світ шляхом кесаревого розтину. Троє хлопчиків народилися з вагою 2 кілограми 180 гр, 2 кілограми 80 гр та 1 кілограм 950 гр. Діти деякий час перебували у відділенні інтенсивної терапії, в інкубаторах. Коли ж набралися сили і мама, і новонароджені після непростих пологів з огляду на кількість малюків, їх відправили додому.
І почалося. Вся домашня рутина потроїлася. Це вже тепер усе іде наче своєю чергою і ніби звиклося: три годування, три купання, переодягання множиться на три і так далі все на три…
Малюки ж вже змалку звикають, що треба почекати. Мама ж робить все по черзі і всім однаково. А як же. Інакше не можна. І Миколка, Дениско та Арсентій (так назвали хлопчиків) це добре знають. Поки годувала груддю хлопчиків, мусила зціджувати молоко, щоб було для всіх. Згодом почала підгодовувати сумішами. Тепер уже перейшли на супчики, пюрешки. Бо ж суміші дорогі, а малюкам на трьох пачки на день не вистачає. Але найбільше витрат іде на підгузники. Без них поки що не обійдешся, бо ж окрім того, що одразу треба вслідкувати за трьома малюками, є ж іще домашні клопоти. Двоє старших хлопчиків, Романа та Серафима, також не оминеш увагою.
Допомагають, звичайно, Галині Іванівні давати раду дітям мама, сестра. Чоловік їздить на роботу у Торчин. Його зарплати, а отримує він 1600 гривень, та щомісячних виплат по 2 тисячі 500 гривень одноразової допомоги при народженні з теперішніми цінами ледве вистачає на першочергове та найнеобхідніше.
— Зараз ми уже подали на оформлення соціальної допомоги. Може, щось і вийде, — сподівається Галина Іванівна, а в її словах відчувається розчарування. Вона ж бо народила трійко, а на це в районі ніхто і уваги не звернув, наче трійні на Камінь-Каширщині з’являються на світ щодня.
Те, що сім’ї доводиться сутужно, видно. У хаті скромний інтер’єр: нема шикарних ремонтів, дорогих меблів та побутової техніки. Мама не впадає у відчай, бо вірить, що, коли підростуть її козаки, стануть їй надійною підтримкою. Головне, щоб були здорові. Вона посміхається, бо з Божою підтримкою у них все добре. А от тато здається стурбованим. Розуміє, що п’ятеро дітей вигодувати та поставити на ноги — це не одного чи двох. Та й як тут не задумаєшся з такою зарплатою. На сезон поїхати, щоб більше заробити, ніяк, бо ж дружину саму з 5 дітьми не покинеш, а трійнятам нема ще і року. Тож і миряться з тим, що мають.
Журналісти «Полісся» намагалися з’ясувати, чи ж передбачена у державі, а можливо в області, районі якась додаткова підтримка таким от сім’ям, в яких народжуються одразу троє, чи й більше, дітей. На жаль, в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації ми не отримали втішної відповіді. Нам не сказали, що в котромусь із законів за народження трійнят передбачені «бонуси». Не змогли сказати, чи діють в районі та в області певні програми, де б передбачалась підтримка сімей на випадок народження трійні. Не змогли, очевидно, тому, що вони, якщо і є, то не діють. Поряд з цим ми зазначимо, що наприклад, у Луцьку була затверджена Програма соціального захисту населення міста на 2016 – 2020 роки, якою передбачені одноразові виплати сім’ям при народженні трійні або більше дітей в розмірі 10 тисяч гривень.
Тетяна ПРИХОДЬКО,
фото автора, село Старі Червища.