Незалежна громадсько-політична газета

Камінь-Каширський госпітальний округ — не забаганка, а потреба

делегація в києвіУ цьому переконували учасники делегації з Каменя-Каширського високих столичних чиновників, відповідальних за реформу медичної галузі. І, схоже, голос представників громади району почули.

Група захисників інтересів Камінь-Каширщини у реформуванні медичної галузі повернулася із Києва. Депутат районної ради, помічник народного депутата Світлана Сидорук, депутат районної ради, голова комісії з питань освіти, охорони здоров’я і культури Людмила Кузьмич,  заступник головного лікаря Камінь-Каширської ЦРЛ Іван Долюк, завідувачка поліклінічного відділення Оксана Брицька, депутат міської ради Ігор Каденчук побували у парламенті та зустрілися із урядовцями, аби роз’яснити важливість збільшення кількості медичних округів на Волині. Своє бачення висловити з цього приводу приїхали також представники лікарської сфери з Володимир-Волинського та Любомльського районів.

Отже делегації з Волині спільно та на чолі з народними депутатами Іриною Констанкевич та Ігорем Гузем провели зустріч за круглим столом із заступником Міністра охорони здоров’я Павлом Ковтонюком та віце-прем’єр-міністром України Геннадієм Зубком. Під час обговорення створення госпітальних округів нардепи та медики звертали увагу урядовців на ряд аргументів, які підкреслюють необхідність створення 6 госпітальних округів в області, на те, що будь-яким рішенням, що мають стратегічне значення, повинні передувати публічні обговорення з урахуванням думки так би мовити «знизу». Зрештою віце-прем’єр-міністр також звернув увагу на те, що  саме громади повинні вирішити, як саме вони мають об’єднатися, аби забезпечити якісне надання медичних послуг.

— Мета реформи – наблизити послугу до людини, змінити на краще ситуацію з фінансуванням: щоб фінансувались не будівлі і ліжкомісця, а саме послуги, — наголосив Геннадій Зубко під час зустрічі. Якщо раніше були обласна і районні лікарні, первинна медицина, то тепер створення додаткових госпітальних округів має на меті підсилити можливості надання медичних послуг. Кількість округів не має жодного значення, не так важливо, чи їх буде 8, чи 3, чи 6. Має значення те, яким чином буде побудоване ефективне надання медичної послуги на місці. Компроміс не можна знайти, можна побудувати консенсус І його потрібно дійсно будувати в діалозі: з одного боку МОЗ, з іншого боку місцеве самоврядування. Нам треба зробити реформу таким чином, щоб були враховані всі місцеві особливості.  Реформа робиться не для Міністерства охорони здоров’я, а для громади. А тому думка громади для нас є важливою. Якщо ви вірите в це, ви це підтримуєте, то це і буде реалізовано, — зазначив під час зустрічі Геннадій Зубко.

Чи означають ці слова те, що до думки, зокрема, камінь-каширців дослухаються, важко сказати. Але створення госпітального округу у Камені-Каширському нам потрібне. У цьому ще більше переконалися медики району після розмови із заступником Міністра охорони здоров’я Павлом Ковтонюком.

— Як ми зрозуміли, у випадку приєднання Камінь-Каширської ЦРЛ до Ковельського госпітального округу у нас будуть працювати лише кілька відділень. А, зокрема, дитяче, терапевтичне, акушерське і хірургічне. Виникає питання: а як же без неврології, інфекції? Як же без травматології? У нас же лікарня має всю інфраструктуру: своя мініелектростанція, каналізація, КНС, овочесховище, маємо патологоанатомічне відділення, — розповідає заступник головного лікаря Камінь-Каширської ЦРЛ Іван Долюк. – У випадку ж приєднання до Ковельського госпітального округу у нас може відбутися закриття багатьох відділень, скорочення персоналу. Сумніваюсь, що у такому випадку покращиться надання медичних послуг. Тим більше, що відстань від найвіддаленіших населених пунктів району до Ковеля сягає понад 100 кілометрів.

Зрештою Камінь-Каширщина має всі шанси отримати госпітальний округ. Адже з такими аргументами, які наводила наша делегація, зокрема, Павло Ковтонюк погодився. У нас же чорнобильська зона (зона добровільного гарантованого відселення)  — раз, більше двох тисяч метрів-героїнь, 18 тисяч дітей до 18 років – два, щороку у пологовому відділенні приймають більше тисячі родів – три. Окрім того географічне положення району також дозволяє зробити окремий госпітальний округ, до якого б увійшли ще Ратнівський та Любешівський райони.

— Дивно, чому влада, зокрема, ОДА, напрацьовувала структуру медичної галузі Волині зовсім не враховуючи думку фахівців, лікарів, а тим більше громад, — говорить Ірина Констанкевич. – Хотілося б більшої активності від керівників району. Після Майдану мали б зрозуміти, що влада повинна служити народу. Не лише слухати, але й чути людей. Звичайно, ми сподіваємося, що нам вдасться відстояти наш госпітальний округ у Камені-Каширському, бо маємо незаперечні аргументи для його створення.

До речі, ще торік в ОДА таки передбачалося створення на Волині чотирьох госпітальних округів. Зокрема, у серпні 2016-го пропонували створити Луцький (місто Луцьк, Горохівський, Ківерцівський, Луцький, Рожищенський райони), Ковельський – (Ковельський, Турійський, Любомльський, Ратнівський, Старовижівський, Шацький райони),Нововолинський (місто Нововолинськ, Володимир-Волинський, Іваничівський, Локачинський райони) та Камінь-Каширський (Камінь-Каширський, Любешівський та Маневицький райони). Потім якимось чином Камінь-Каширський зі списку випав. Тепер громада намагається його відстояти, але уже в іншому форматі: Камінь-Каширський, Ратнівський, Любешівський райони із загальною кількістю населення 152 тисячі.

До речі, як розповідають члени делегації району, на зустрічі Геннадій Зубко повідомив, що голова Волинської ОДА Володимир Гунчик відкликав своє звернення з приводу трьох госпітальних округів.  ЗМІ тим часом повідомляють, що МОЗ віддало на погодження проекти перших госпітальних округів і в їх переліку Волині нема. Що це означатиме для нас побачимо згодом.

Звичайно, госпітальний округ у Камені-Каширському зробить медичні послуги більш доступнішими для людей.

Якщо говорити про створення госпітальних округів, то варто звернути увагу ще й на такий не менш важливий факт, як фінансування. Зі слів членів делегації, що побувала у Києві, ми зрозуміли, що фінансування центрів госпітальних округів, яке відбуватиметься із державного бюджету, планується чимале.  Цілком ймовірно, що місцеві бюджети не зможуть на такому ж рівні утримувати лікарні інших рівнів.

Тож, враховуючи всі аргументи, наведені вище, скажемо, що боротьба за госпітальний центр на базі Камінь-Каширської ЦРЛ має хороші шанси на успіх. І навіть якщо хтось вважає цю боротьбу політичними іграми, то чому б і громаді не пограти в них. Адже, у хворого, який потрапив на операційний стіл, лікар не запитує його партійності.

Тетяна ПРИХОДЬКО

“Думка громади для нас є важливою. Якщо ви вірите в це, ви це підтримуєте, то це і буде реалізовано”,– віце-прем’єр-міністр України  Геннадій Зубко.

 

с1

 

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *