Незалежна громадсько-політична газета

Бузаки готові об’єднати довкола себе сусідні села

IMG_4094Питання об’єднання територіальних громад, як перспективного напрямку розвитку місцевого самоврядування, вже другий рік дискутується в Камінь-Каширському районі. Однак від початку децентралізації в нас не створили жодної громади, хоч у деяких селах навіть відбулися збори селян. Навіть міськрада і найближчі до неї села не поспішають об’єднуватися. До слова, на теренах Камінь-Каширщини передбачено створення аж 5 потужних громад із центрами у Сошичне, Пнівне, Піщане, Бузаках та Камені-Каширському.
Про “децентралізацію” навколо села Бузаки ми вирішили поспілкуватися з Бузаківським сільським головою Миколою Панасюком.

— Миколо Михайловичу, знаю, ви один із прихильників реформи місцевого самоврядування. На вашу думку, що її конкретно гальмує на Камінь-Каширщині?
— Це болюче питання, бо, певне, кожне село хоче бути центром громади. Я надсилав запрошення із закликом до об’єднання у всі довколишні сільради. Але жодна із них, на жаль, не пристала на таку пропозицію. Зрозуміло, що кожен населений пункт відстоює власні інтереси. Але тим самим вони просто втрачають час. Адже треба поспішати об’єднатися добровільно, поки реформа не стала примусовою. Тож будемо продовжувати діалог із людьми, пояснюватимемо ситуацію. Прості жителі потребують чіткого розуміння того, в чому все-таки полягає реформаторська ідея. Зараз вони не хочуть об’єднуватися, тому що не побачили і не розуміють суті цієї реформи.
— Більшість сільських голів, з якими я спілкуюся, дуже незадоволені тим, що втілюється ця реформа. Вони переконані, що вона ні до чого хорошого не приведе.
— Представники місцевої влади бояться за своє місце роботи. Вони думають, що на місцях ліквідуються сільради, а з ними і їхні посади. Але всі внутрішньоорганізаційні питання самоуправління має право вирішувати сама об’єднана громада. Приміром, можна буде ввести додаткові посади старост там, де це буде потрібно, та наділяти їх відповідними повноваженнями. Головний камінь спотикання цієї реформи у тому, що у селах майже не проводять роз’яснювальну роботу серед населення. Селяни не знають, які плюси дає реформа, що і як для цього треба зробити, з ким об’єднуватися тощо.
— У владних кабінетах на найвищому рівні переконують, що реформа місцевого самоврядування покликана принести відчутні позитивні зміни на місцях. Скажіть, напевне, ви вже аналізували, яку фінансову вигоду матиме об’єднана Бузаківська громада?
— Не секрет, що у нас левова частка сільських рад району витрачали майже увесь свій бюджет на утримання апаратів управління. І лише одиниці з них спроможні розвиватися самостійно. Нині є можливість кардинально змінити цю ситуацію і залучити кошти на розвиток інфраструктури сіл. Наприклад, у Бузаках стоїть не відремонтований садочок, нема грошей. Після об’єднання ми зможемо цей заклад відкрити, і від цього буде позитив всім. Адже його зможуть відвідувати і дітки сусідніх сіл. Так само із нашими дорогами, які у дуже жахливому стані. Особливо важкий доїзд до Черченської сільської ради. Щось самотужки зробити це село не може, бо у нього немає на це вільних коштів. Після об’єднання ми матимемо більш потужний спільний фінансвовий резерв, який можна буде спрямувати на дороги. І ще одне. Крім збільшення доходів об’єднані територіальні громади набудуть і більше прав, матимуть прямі відносини з держбюджетом, тобто ми отримаємо повноваження, які раніше, наприклад, мала районна рада. Простішими словами, після об’єднання ми реально матимемо свій маленький район.
— На вашу думку, чому в області вирішили, що центром майбутньої об’єднаної громади мають бути саме Бузаки?
— Все просто. При затвердженні перспективного плану формування територіальних громад бралося до уваги перш за все географічне положенння села і чисельність його населення. І хоч у Черче та Хотешові більше жителів, але ці населенні пункти географічно віддалені від решти сіл.
— Я чув, що Черченська сільська рада має намір створювати власну громаду та навіть хоче приєднати до себе Щитинь Любешівського району.
— Черченській сільській раді буде дуже складно це зробити. Адже цей населений пункт не внесений в перспективний план формування нових територіальних громад області, як майбутній адмінцентр об’єднаної громади. А на рахунок села Щитинь, то це село іншого району. А щоб приєднати до себе населені пункти сусідніх районів, то спочатку треба внести зміни в перспективний план формування громад в обласній раді, а потому — у Верховній. Скажу відверто, це дуже непроста процедура.
— Скільки сіл має увійти до складу вашої громади, аби вона могла стати економічно спроможною?
— До нашої громади, згідно з перспективним планом розвитку територій Волинської області, мають увійти із селами Бузаківська, Видричівська, Мельники-Мостищенська, Видричівська, Добренська та Хотешівська сільські ради.
— Об’єднання громади проводиться на добровільних засадах. Якщо котрийсь із цих населених пунктів не захоче приєднуватись, а утворить власну громаду. Що тоді?
— Спрогнозувати важко. Давайте спочатку розглянемо, що таке сьогодні об’єднана територіальна громада. Для мене особисто це повинен бути територіальний орган місцевого самоврядування десь на рівні міста обласного значення, де будуть функціонувати відповідні підрозділи, відділи, відповідні спеціалісти, землевпорядники і так далі. І це все повинно функціонувати для вирішення проблем та за кошти громади. Тож держава сьогодні дає нам шанс, можливість розвинути свою інфраструктуру. Тому для кожної громади на рівні області була розроблена модель, проведений обрахунок кількості населення, яке має проживати на її території. Щоби не об’єдналися, наприклад, тільки дві потужних сільських ради, а третю якусь маленьку залишили виживати. Або ж не об’єдналися десять чи п’ятнадцять сільських рад економічно не ефективних.
Розмову вів Олесь Федорович.

НОВИНИ
One comment on “Бузаки готові об’єднати довкола себе сусідні села
  1. При об”єднанні звільняти будуть не лише голів, але і секретарів, землевпорядників, головбухів, техпрацівників. Вибори старост(які будуть передавати звернення, заяви, прибирати сміття, опалювати приміщення) не вирішить проблеми. Скільки людей з 6 сільських рад залишите без роботи, а сім”ї без шматка хліба? Хрущовського укрупнення ви не пам”ятаєте- то поспілкуйтесь з старожилами. Смачненький сир у мишоловці!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *