Незалежна громадсько-політична газета

У холодну пору — пожеж більшає

 с1Традиційно у співробітників державної служби надзвичайних ситуацій осінь та зима вважається пожежонебезпечними періодами. У цей час різко зростає кількість загорянь, нещасних випадків при використанні всіляких опалювальних та електронагрівальних приладів. У щоденних зведеннях про пожежі та пригоди ми вже звично читаємо інформації про житло, яке згоріло, людей, дітей, які постраждали. На жаль, реалії сучасного життя настільки суворі, що від такого роду бід та нещасть сьогодні не застрахований практично ніхто. Отож, саме про те, як уберегтись від “червоного півня” у цю холодну пору року, наша розмова з начальником державної пожежно-рятувальної частини №8 м. Каменя-Каширська УДСНС у Волинській області, старшим лейтенантом служби цивільного захисту Максимом Омельчуком.

— Згідно з даними багаторічної статистики, кожного року в осінньо-зимовий період спостерігається різке зростання числа пожеж у житловому секторі, — розповідає Максим Петрович. — Жертвами вогню найчастіше стають самотні люди, непрацюючі, малозабезпечені та пенсіонери. Їм матеріально важко придбати якісний електрокамін, відремонтувати стару, напіврозвалену грубку або замінити в своїй оселі стару електропроводку на сучасну нову.

— Із зростанням кількості пожеж восени зростає, напевно, й кількість випадків загибелі людей у вогні…

— Так, це правда. І хоча порівняно з минулим роком кількість пожеж, загиблих і потерпілих на них в районі скоротилася. Цілком уникнути цьогоріч жертв не вдалося. Загалом з початку року вже загинуло 2 чоловіки, трапилося 66 пожеж. А збитки від вогню склали понад два мільйони гривень.

Найчастіше до біди призводить необережне поводження з вогнем при палінні у нетверезому стані. Недаремно ж у народі кажуть, що цигарка та чарочка — небезпечна парочка. На жаль, ця печальна істина підтверджується реаліями життя. Зокрема, цьогоріч саме з цієї причини у власних будинках загинули 64-річний житель села Великий-Обзир та 81-річний мешканець села Радошинка.

— Максиме Петровичу, розкажіть, більш детально про ці два випадки?

— Вогонь забрав два людських життя. Обидві історії дуже схожі. Як стало відомо, напередодні чоловіки влаштували у своїх оселях собі маленьке “свято”. Зрозуміло, зі спиртним та цигарками. Випили і заснули, а під ранок в алкогольному дурмані не помітили, як в їх хатах зайнявся вогонь від недбало залишених недопалків.

— Скажіть, які основні причини пожеж у житловому секторі?

— Існують чіткі сезонні тенденції виникнення тих чи інших надзвичайних подій. Восени значно частіше відбуваються пожежі в сільській місцевості, коли у приватних будинках починають топити печі.

— Що ви маєте на увазі?

— У цей час в сільській місцевості люди в побуті більше користуються відкритим вогнем. І переважно у цю пору винуватцями пожеж є самі громадяни, які часто нехтують елементарними правилами безпеки. Якщо говорити про пожежі, то основними їхніми причинами залишаються порушення правил монтажу та експлуатації засобів обігріву та електрообладнання, неправильне спорудження печей та димарів.

Щоб заощадити, жителі нерідко використовують у побуті не сертифіковані електропобутові прилади, іноді сумнівного виробництва, які за своїми характеристиками не розраховані під навантаження старої електропроводки. Наприклад, у будинках в радянський час проектувальники розрахували електропроводку на потужність не більше 5 кВт на одну оселю. Сьогодні цю потужність споживають одна сучасна електроплитка. А міняти електропроводку у своїх оселях люди не квапляться, багатьом це просто не по кишені. Тому перед використанням електропобутових приладів необхідно дізнатися їхню потужність, перевірити в домі розетки на справність. Приміром, для використання пральної машини, бойлера або мікрохвильової печі їх треба встановити під євростандарт.

— Лихо легше попередити, аніж ліквідувати його наслідки. Розкажіть, що роблять рятувальники для того, щоб убезпечити людей від пожеж?

— Насамперед — проводять масову роз’яснювальну роботу із населенням. Тут добрі як традиційні, так і нові методи й засоби. В осінньо-зимовий період у сільській місцевості, особливо перед початком і в період опалювального сезону, проводяться подвірні обходи інспекторами державної служби надзвичайних ситуацій. Вони, поряд із обстеженням протипожежного стану житла, в обов’язковому порядку нагадують жителям елементарні правила пожежної безпеки. Працівники пожежної охорони проводять тематичні зустрічі у школах. Адже рівень культури та цивілізації у суспільстві насамперед визначається нашим ставленням до питань безпеки власного життя й здоров’я.

Олесь Федорович, фото автора.

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *