29 вересня — Всесвітній день серця. Відзначають його в усьому світі, аби привернути увагу до проблеми серцево-судинних захворювань. Тож цьогорічну акцію «Бережіть серце» підтримали Всесвітня організація охорони здоров’я, ЮНЕСКО та інші. Таким чином і наші кардіологи нагадують жителям району про небезпеку, яка викликана епідемією серцево-судинних захворювань.
— Прислухайтеся! Поки ви прочитаєте першу фразу цієї статті, ваше серце скоротиться чотири рази і чотири рази розслабиться. Ви читаєте, сваритесь, чекаєте кохану людину, виступаєте на зборах, спите, а ваше серце працює. Вона не помітна ця невтомна безперестанна робота. Це серце тріпоче від кожної невдачі, від незначної радості, — говорить завідуюча кардіологічного відділення Камінь-Каширської ЦРЛ Ольга Перепелиця. — Ми рідко згадуємо і не надто цінуємо до певного часу нескінченний подвиг серця. І тільки тоді, коли воно здає, коли сили починають покидати його, ми відчуваємо катастрофу.
— Ви праві, як завжди відтягуємо до останнього. Але, очевидно, люди, коли організм ще молодий, вважають, що це так щось, мовляв, минеться.
— Але насправді інфаркт міокарда спостерігається і у людей віком 20-30 років. Не слід говорити, що це хвороба тих, кому за 50. За останні 50 років спостерігається «омолодження» цієї хвороби. 30-40 відсотків осіб, що захворіли на інфаркт міокарда – це люди працездатного віку.
— А, можливо, хворі вже знають, як діяти при сердечному болі, і тому не звертаються до лікарів?
— Насправді — навпаки. І стає дуже прикро, коли на прийомі дізнаєшся, що пацієнти не знають, як себе поводити, коли з’являється біль у ділянці серця. Як завжди вони починають займатися самолікуванням: ставлять гірчичники, розтираються мазями, призначають собі ліки, терплять біль протягом багатьох днів, тижнів, місяців. А ще є й такі, що звертаються до майстрів, які викачують «порчу». Одним словом, роблять все, що заманеться, тільки не йдуть у лікарню. Така поведінка, як правило, призводить до виникнення хвороби, її прогресування та ускладнень і врешті смерті. Коли людина відчуває фізичний біль — це ознака розладу діяльності організму, а іноді це перша ластівка великої катастрофи, на яку обов’язково треба звернути увагу і зробити певні висновки.
— Отже, з’ясувати причину болю може тільки компетентна людина?
— Встановити причину болю в серці може тільки лікар. Медик розпитає, обстежить, знайде причину болю в ділянці серця, дасть пораду, назначить лікування, спрогнозує вашу поведінку та стиль вашого життя. Якщо біль застав зненацька і людина не має змоги звернутись у лікарню, обов’язково слід викликати “швидку допомогу”. Ні в якому разі не можна займайтися самолікуванням. Бережіть своє серце, шануйте своє життя, звертайтеся в лікарню!
— Але чи можна попередити серцево-судинні захворювання?
— Звичайно. 80 відсотків передчасних інфарктів можна попередити. А основними заходами профілактики є передусім правильний раціон харчування. Ну і, звичайно, регулярна фізична активність, утримання від тютюнопаління та зловживання алкоголем. Для підтримки здорової серцево-судинної системи величезне значення має збалансований раціон харчування. Він повинен включати в себе достатню кількість фруктів і овочів, страви з цільного зерна, нежирне м’ясо, рибу, бобові. Треба також обмежити споживання солі, цукру і жиру. Для підтримання здорового стану серцево-судинної системи необхідна регулярна фізична активність — не менше, ніж півгодини щодня. Фізична активність протягом однієї години кілька разів на тиждень сприяє підтримці здорової ваги.
Тетяна ПРИХОДЬКО.