Через тиждень Камінь-Каширський подорослішає ще на рік. 18 вересня, у неділю, ми відзначатимемо вже 820-річницю з дати його заснування, і святкові приготування нині саме в апогеї. Яким прийшло наше місто до цього дня, що в ньому змінилося та відбулося за той рік, що минув від попереднього дня міста? Про це ми розпитували міського голову Василя Бондаря.
Василю Івановичу, цікаво, як ставиться до свята міста його мер, адже цілком очевидно, що день, який для всіх камінь-каширців буде святом, вам додасть роботи і клопотів?
— Я б так не сказав, міська рада також планує долучитися до святкування. Хоча відзначення дня міста — це для міської влади не тільки свято, а й звіт про те, що вдалося зробити за рік, який проминув від попереднього дня народження міста. Звичайно, хотілося б зробити до цього дня більше, прикрасити місто не тільки прапорами і кульками, а й новими об’єктами благоустрою, щоб люди більше відчули святкову атмосферу. Приємно, що цьогоріч бюджет міста перевиконано майже на два мільйони гривень — це теж позитивний підсумок року.
— Нарешті в Камені-Каширському відремонтовано багатостраждальну дорогу по вулиці Ватутіна. Природно, кортить дізнатися, які ви ще маєте задуми на майбутнє в плані ремонту доріг міста?
— Ремонт вулиці Ватутіна — це не лише наша заслуга, адже вона перебуває на балансі обласної служби автомобільних доріг. Хоча місто також взяло дольову участь у фінансуванні будівництва цієї артерії. На одній із минулих сесій було виділено на ці потреби 700 тис. гривень. Не знаю, як розвиватимуться події, тобто яка буде ситуація з надходженнями фінансів до бюджету в наступному році, але цьогоріч ще заплановано завершити ямковий ремонт вулиці Торгова та доробити ще один з’їзд з вулиці Ватутіна.
— У одному із минулих номерів нашої газети ми підняли тему житлово-комунальної реформи. Як ви її особисто оцінюєте?
— Реформування галузі житлово-комунального господарства — тема, яку нині багато обговорюють. При цьому звучить стільки різних думок, що непоінформованій людині важко збагнути, де в цій темі правда, а де брехня. Переконаний, кожен з нас хоче, щоб у його квартирі було тепло, щоб був порядок у дворах, на вулицях, щоб вчасно вивозилося сміття. А головне всі хочуть менше платити за послуги. Але давайте дивитись правді у вічі. Сьогодні безкоштовного нічого не буває. Незабаром всі багатоквартирні будинки спишуть із балансу міста. Їх передадуть у власність об’єднанням співвласників, аби громадяни могли самі вирішувати, які послуги в будинку їм потрібні. Також ця реформа спрямована й на те, аби привчити людей доглядати за своїм житлом. Адже ні для кого не секрет, що рано чи пізно «дармівщина» закінчиться — ані з державного, ані з міського бюджетів кошти на ремонт багатоквартирного житлового фонду виділятися не будуть.
— Ще таке делікатне питання. Воно стосується перейменування вулиць, назви яких пов’язані з комуністичною епохою. Сьогодні жителі дуже багато запитують, для чого це робиться і чи не додасть це нововведення їм додаткових клопотів, наприклад, в плані переоформлення права власності на житло?
— Перейменування вулиць — це не данина моді, а вимога законодавства. На підставі Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” відбувається перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки, пов’язаних з діячами цієї епохи. Однак діюче законодавство не вказує кінцевих термінів зміни документів у цьому випадку. Також зміна назви вулиці не є зміною місця проживання. Тому всі необхідні зміни в документи можуть бути внесені тоді, коли це буде зручно їх власникові. Наприклад, коли людина захоче змінити місце проживання – переїхати на іншу вулицю, або переоформити право власності на будинок. Простіше кажучи, саме тоді їй видадуть документи вже з новою назвою вулиці. І тут я не бачу жодної проблеми.
— Василю Івановичу, день міста — свято всієї громади. Цього дня міська рада запланувала щось особливе?
— Безумовно, проводити свято гучно, як колись, із пишними салютами не будемо, це недоречно, зважаючи на ситуацію, що нині в державі. Тому місто відзначить день народження спокійно і на дещо мінорній ноті. Заходи матимуть патріотичне спрямування і пройдуть без надмірностей. Щоб свято дійсно запам’яталося жителям та гостям міста, плануємо запросити до нас із Луцька рок-групу “Флайза”. От її концерт і стане основною родзинкою святкувань.
— Які побажання ви приготували для камінь-каширців із нагоди дня міста?
— Незважаючи ні на що, це все ж свято. Тому, користуючись нагодою, і зважаючи на те що це інтерв’ю вийде напередодні дня міста, хочу привітати громаду із днем народження нашого рідного Каменя-Каширського і побажати всім миру й добра. Ніколи не думав, що я насамперед переживатиму за мир, бо не міг повірити, що коли-небудь станеться так, що на території нашої держави відбуватимуться бойові дії. Тож насамперед бажаю, щоб жителі Каменя-Каширського і всі українці не гинули на східному фронті. Щоб війна якомога швидше закінчилася, адже вона не тільки забирає людські життя, а й б’є по економіці, ламає наші перспективи. І останнє, чого я хочу побажати всім нам: щоб державним мужам вдалося нарешті провести ті реформи, які вони задекларували. Про ці реформи говорили всі 25 років незалежності України, але поки що вони не відбулися. Дуже сподіваюся, що тепер це не завершиться лише лозунгами, що відбудуться справжні реформи місцевого самоврядування і житлово-комунальної сфери, які дадуть можливість нашому місту і всім містам України жити по-європейському.
Олесь Федорович.