Незалежна громадсько-політична газета

Чому Пенсійний фонд не виконує рішення суду?

З таким питанням до редакції звернувся камінь-каширець Андрій Михайлюк. Чоловік каже, його історія не унікальна і відповіді потребують багато краян, позаяк проблема в цілому стосується тонкощів пенсійного забезпечення чорнобильців.

abce2525b46a50faВідповідно до чинних норм, держава має виплачувати чоловіку пенсію, рівну двом мінімальним заробітним платам. На сьогоднішній день — 12 тисяч гривень. Аби цього домогтися, він подав заяву до суду. І хоча там його вимоги задовольнили, ГУ ПФУ у Волинській області заледве нарахувало передбачену виплату у розмірі двох прожиткових мінімумів (для працездатних осіб, установлених на 1 січня календарного року), що є прямим порушенням закону і рішення суду. На підтвердження своїх слів Андрій Дмитрович подає документи – чинний Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 р., рішення Волинського окружного адміністративного суду за його позовом від 29.04.2021 р. та роздруківку нарахувань пенсії.

Зауважимо, що Закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ чинний від 28.02.1991 і за роки дії зазнав низки змін, проте й сьогодні залишається основною нормою, яка регулює відносини держави і чорнобильців. Зокрема, стаття 39 визначає певним категоріям населення, які проживають на території радіоактивного забруднення, підвищення пенсії до двох мінімальних заробітних плат. У перелік включено і непрацюючих пенсіонерів. Щоправда, з 1 січня 2015 року цей нюанс скасували, передбачивши виплати тільки працюючим у зоні відчуження, однак Конституційний Суд України визнав такі зміни незаконними – з 17.07.2018 р. дію попередньої редакції статті відновили. Іншими словами, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, повернули право на отримання підвищення до пенсії, рівне двом мінімальним заробітним платам.
Оскільки Пенсійний фонд з дня ухвалення вказаного рішення не відновив виплату і відмовив у задоволенні заяви з цього приводу, Андрій Михайлюк звернувся до суду. Суд у свою чергу задовольнив позовні вимоги і зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести позивачу з 19 лютого 2020 року нарахування та виплату підвищення до пенсії, визначеного згадуваною вище статтею 39 ЗУ №796-ХІІ. От тільки, нарікає Андрій Дмитрович, йому здійснили нарахування як працюючому пенсіонеру – у розмірі двох прожиткових мінімумів. Він же давно не перебуває у трудових відносинах.
– Як таке можливо? Є закон, чітке рішення судів, чинні норми. За якими правилами працює Пенсійний фонд, чому не хочуть нараховувати передбачені законом кошти? Чому державна структура в особі Пенсійного фонду так зневажливо ігнорує чинне законодавство і судові рішення? Фактично мені внаслідок такої діяльності чи то бездіяльності пенсійний орган заборгував більше 90 тисяч гривень. То, виходить, рішення суду – простий папірець? – допитується пенсіонер, сподіваючись нарешті дійти правди. Наразі ж він змушений чекати відповіді на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, адже у відділі обслуговування громадян №4 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Волинській області, очевидно, не уповноважені щось коментувати і лише розводять руками.
Іванна ВЕЛИЧКО.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *