Представники Камінь-Каширщини, яким не байдужі процеси проведення адміністративної реформи, а зокрема те, де буде центр північного району на Волині, побували минулого четверга у столиці та звернулися до народних обранців через проведення мирної акції під Верховною Радою з проханням визначити центром місто Камінь-Каширський.
Зауважимо, що саме таку пропозицію подала обласна адміністрація, її погодив Уряд. Урядову редакцію проєкту постанови про утворення районів затвердив і Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Запитаєте, для чого тоді було ще до Києва їхати та акцію влаштовувати, якщо і так всі підтримують Камінь?
На останньому засіданні Комітету Верховної Ради народний депутат Федір Веніславський, який у попередні роки балотувався на нашому виборчому окрузі, зазначив, що до нього було звернення від рад Маневицького та Любешівського районів, які наголошують на своєму бажанні бачити центром району саме Маневичі. Мовляв, у Маневицького району потужний економічний потенціал, а окрім того при запропонованому варіанті укрупнення районів Маневицький район розривається і Колківська ОТГ відходить до Луцького району, який і так є достатньо великим. Щоправда Федір Володимирович не озвучив конкретної пропозиції, де має бути центр цього району, але закликав членів Комітету зважити на географічне розташування, економічні показники та адміністративні будівлі, які виділяються на розміщення органів державної влади.
Зрештою свою незгоду маневиччани висловили не лише у відповідних зверненнях, а акціями, перекриваючи дороги. Тож небайдужі представники Камінь-Каширщини подали петицію щодо формування укрупненого району з центром у Камені-Каширському (вона вже набрала потрібну кількість голосів для розгляду), а також вирішили донести до народних депутатів свою позицію через мирну акцію та протиставити популістським заявам маневиччан обґрунтування щодо того, чому саме Камінь-Каширський має стати центром укрупненого району.
— Камінь-Каширський передусім є містом. А це – один із головних аргументів, який брався до уваги при формуванні укрупнених районів. У нас на Волині завдяки депутатам мажоритарникам буде чотири райони. І дуже важливо, що північна частина області матиме окремий район. Хотілося б, щоб до цього району увійшов іще і Ратнівський окрім Камінь-Каширського, Любешівського та Маневицького. Але те, що четвертий район буде, хай навіть у складі трьох, вже добре, — переконана учасниця мирної акції під стінами парламенту Світлана Сидорук, голова Сошичненської ОТГ.
— Камінь-Каширський район — найбільш густонаселена територія центру та півночі Волині. На одному квадратному кілометрі тут проживає 36,7 осіб (у Маневицькому — 24,4 осіб). Камінь-Каширський є географічним центром північної частини області, а тому саме він має стати центром району. У 10-кілометровій зоні доступності міста проживає 37,9 тисяч осіб, (смт. Маневичі — 18,3 тисячі осіб). У 30-кілометровій зоні доступності — близько 100 тисяч осіб (смт. Маневичі — аби набралось 40 тисяч осіб). До речі, Камінь-Каширський знаходиться на відстані 30 км від кордону з Білоруссю, найбільш наближений до пунктів перетину кордону. Відстань до Заболоття і Доманово — 50 км, до Дольська — 59 км. Це дозволить оперативно співпрацювати з відповідними службами охорони, безпеки кордону і прикордоння, — аргументує депутат обласної ради Анатолій Філюк.
— Камінь-Каширський одним із перших отримав Магдебурзьке право (у 1430 році). Як місто воно існує постійно поряд із Луцьком, Ковелем, Володимиром-Волинським. Камінь був центром повіту при другій Речі Посполитій в складі Поліського воєводства, був центром району при СРСР з 1940 року в складі Волинської області, центром гебіту Рейхскомісаріату Україна при фашистській окупації 1941-1944 років, центром району з 1944 року в складі Волинської області при радянській владі і після проголошення незалежності України по даний час, — наводить історичні переваги Микола Шворак, заступник міського голови.
— Місто має розвинену інфраструктуру: централізовані водопостачання та систему каналізації, полігон твердих побутових відходів, повністю газифіковане. Розширено межі Каменя-Каширського, що дає можливість подальшого розвитку районного центру. У місті знаходиться значна кількість міжрайонних установ. Наприклад, відділ поліції, сервісний центр, міжрайонний суд, фонд соціального страхування, управління Держгеокадастру, лабораторний центр МОЗ, лабораторія ветеринарної медицини та інші. Разом з тим наша районна лікарня внесена до переліку опорних медичних закладів у госпітальному окрузі Волинської області. У нашому Вищому професійному училищі навчається понад 600 здобувачів освіти з Камінь-Каширського, Ратнівського, Любешівського, Маневицького та Ковельського районів. І, до речі, у нас є і залізниця, — акцентує депутат обласної ради Валерій Дунайчук.
Та на противагу цим, здавалося б, беззаперечним аргументам маневиччани переконують, що у них більший економічний потенціал. Що ж, потенціал мають. Але не варто забувати, що із відходом до Луцького району Колківської ОТГ він помітно послабшає. Не варто забувати, що цей потенціал для них забезпечують лише лісові господарства та торфопереробний завод. А вони як не як працюють і на території Камінь-Каширського району. Зокрема, наразі відомо, «Волиньторф» взяв в оренду близько 60 гектарів у Гуто Боровенській ОТГ. А лісові масиви ДП «Маневицьке ЛГ» частково знаходяться на території Камінь-Каширського району. Тому тут ще варто було б розібратися. Натомість у Камінь-Каширському районі набагато краще розвинене мале підприємництво різних напрямків діяльності. Маневиччани вважають, що залізнична гілка Київ-Ковель, два шосе (Київ-Ковель-Варшава та Луцьк-Любешів-Білорусь) є перевагою. Ну звичайно, можуть перекрити і таким чином спробувати домогтися свого. У Камені таких вигод немає, але місцеві жителі ладні інакшим способом переконати у своїй правоті. Шкода, що їх не хочуть чути сусіди. Вочевидь, ще не усвідомлюють, що їм краще дружити із Каменем, аніж блудити у ковельських чи луцьких коридорах, де кількість проблем і завдань зашкалює і без їхніх клопотів. Шкода, але їхнє небажання змиритися із визначенням Каменя-Каширського центром, що в деякій мірі схоже на дитячий каприз, скоріш за все є наслідком внутрірайонних негараздів, через які вони не змогли досягнути порозуміння із колківчанами. Зрештою тепер от чомусь винуватими у всьому вважають камінь-каширців.
Та все вже не один раз обговорили, думки обох районів вислухали. Тепер експертне середовище зробило свої відповідні висновки і підготувало Постанову про утворення та ліквідацію районів, яка була опрацьована в Уряді та у комітеті Верховної Ради. Наразі вона вже готова до розгляду на пленарному засіданні парламенту. Та, на жаль, ні минулого, ні цього тижня депутати її не розглянули. Будемо сподіватися, що вже на наступному тижні черга дійде і до цього документа. Адже чергові місцеві вибори у жовтні цього року мають пройти на новій територіальній основі громад і районів. Разом з тим сподіватимемося, що ніякі звернення маневиччан уже не стануть на заваді прийняття логічного і правильного рішення про створення укрупненого четвертого району на Волині з центром у Камені-Каширському.
Тетяна ПРИХОДЬКО.
Передрук або використання у будь-якій формі матеріалу без письмової згоди редакції заборонено!