У річці Турії на території Камінь-Каширського району сьогодні фіксують найменший рівень води за останні 10 років. Наразі він є на один метр нижчим від нульової позначки.
З чим пов’язане таке обміління водної артерії та чи не свідчить це, бува, про екологічну катастрофу?
Відповіді на дані питання спробували знайти журналісти «Полісся».
Турію можна і в мештах перейти
Увагу на те, що в Турії аж надто низький рівень води, звернув колишній житель села Бузаки Богдан Пташник. Він поширив у соціальній мережі Facebook світлини річки, на яких видно, наскільки вона є мілкою. У пості також написав: «…бачите ці фото? З мосту в с.Бузаки. Сюди, в це місце, особливо там, де газова труба на світлині, пів району купатись приїжджало. Це, по суті, одне чи не найширше гирло річки Турії… було. Півтора місяці тому (плюс-мінус) воду ряскою затягнуло… А по самій річці є вже місця, де її можна перейти в мештах».
Дійсно, річка Турія обміліла. Але, як зауважують у Камінь-Каширській експлуатаційній дільниці Маневицького управління водного господарства, не лише вона. Зокрема, начальник дільниці Валентин Оксенюк розповідає, що значно зменшився рівень води і в річках Стохід та Цир, практично немає її у меліоративних каналах. «Поменшало води у людей в колодязях. Он ставки (копанки) в усіх майже попересихали», — звертає увагу Валентин Валентинович.
Відомо, що про обміління кілька місяців б’ють на сполох і в Шацькому районі. Там рекордно поменшало води у найбільшому озері країни – Світязі. Вона в ньому відступила від берегів на 25, а місцями і на 50 метрів.
Що є причиною такого спаду води у поліських водоймах? На це, звичайно, повинні відповісти фахівці-дослідники. Але поки вони мовчать (чи то тому, що не дослідили питання, чи тому, що не бажають про це говорити), ми висловлюємо лише певні здогадки.
Чому міліють річки та озера
Про те, звідки та куди втікає прісна волинська вода, наші природолюби мають кілька припущень. Дехто вважає, що з’ясувати це можна, оцінивши вплив на навколишнє середовище розробки Хотиславського кар’єру з видобутку піску та крейди, що в Білорусі. Інші кажуть, що воду забирають плантації лохини чи інших рослин, які вирощують у промислових об’ємах. Мовляв, для поливу великих площ використовують багато води, яку качають з надр. До речі, причиною обміління водних об’єктів вважають і зростання кількості пробитих приватних свердловин.
А от, наприклад, Богдан Пташник у своєму пості вибудував такий ланцюжок, зокрема, щодо зменшення рівня води у Турії: «… Турія впадає в Прип’ять, а з Прип’яті — рукав у Хабарище, звідти — канал в оз. Біле… де сябри під контроль шлюзи взяли… продовжувати треба? А вздовж річки і нижче — вода навіть у колодязях понизилась. Зрозуміло, що ріки компенсують втрати за рахунок внутрішніх вод… як бачимо — і цього не вистачає… Ріка катастрофічно міліє, навіть стягуючи в себе навколишні води. От вам і причина. Озеро Біле постійно заповнене, але ж ми знаєм, що відбір води іде не дитячими темпами. За рахунок інших водойм гідросистеми. В т.ч. і Шацьких озер… і візуально – “добрі сусіди” ні при чому….»
«Ми самі подаємо воду білорусам»
Натомість згаданий вище Валентин Оксенюк не вбачає тут вини сусідів-білорусів. «Білоруси не впливають на рівень води в наших водоймах. Ми самі подаємо її білорусам відповідно до певних міждержавних домовленостей, — зазначив він. – Але зараз всі системи, через які це роблять, перекриті. Відкрите лише природне русло Прип’яті. Подача води для наших сусідів із серпня припинена у зв’язку з тим, що у нас малі рівні».
За словами Валентина Валентиновича, водники схиляються до думки, що головною причиною зменшення води у водоймах є все ж таки кліматичні зміни. «Проблема в тому, що немає в достатній кількості опадів, — пояснює він. — Якщо взяти загальну динаміку опадів за рік, то притоку води у цьому році практично не було. Через це у нас усі канали порожні, водосховища також. Аналізуючи діаграму опадів, помічаємо, що кожні 10 років відбувається підйом-спад-підйом-спад. Зараз, відповідно до цієї діаграми — останній рік засухи і з наступного має бути підйом. Але оскільки помінявся клімат, важко сказати, як воно буде».
На метр нижче від нульової позначки
Валентин Оксенюк розповідає, що раніше Турію наповнювали за рахунок каналів, а нині цього не можна зробити, бо вони порожні. Якщо говорити мовою водників, то тепер — межаний період. Тобто в усіх водоймах найнижчі рівні води. Втім, за даними, якими оперують спеціалісти водного господарства, у основних наших водних артеріях рівень води до історичних мінімумів не дійшов.
«У Турії сьогодні на метр води менше від відмітки нуля. Порівнюючи з даними попередніх років (починаючи з 2011р), такого низького рівня ще не було. Наприклад, у лютому 2015-го рівень води теж був малий, але на 60 сантиметрів вищий від теперішнього. Тобто за останні 10 років нині ми спостерігаємо найбільше обміління», — говорить Валентин Валентнович.
Через малий рівень води протягом останнього десятиліття природні водойми почали заростати та замулюватися. «От, наприклад, на Турії рослинність піднялася наверх і почала буйно рости. Водорості вкрили русло суцільним килимом, — констатує водник. – Ситуація могла б бути дещо інакшою, якби річки прочищалися. Але у наш час цього не роблять. Водне господарство відповідає лише за стан міжгосподарських меліоративних каналів. І то ми через мізерне фінансування не можемо належним чином виконувати свою роботу. Бракує робочих рук (Польща переманила вищими зарплатами), на те, щоб запустити техніку, тим паче не вистачає коштів. А для чищення таких річок, як Турія, слід використовувати земснаряди, зокрема, баржі, які відсмоктують мул і викидають на берег».
Відтак знайти конкретні відповіді на питання, чому міліють ріки, нам поки що не вдалося. Зрозуміло одне: щоб дійсно не сталося екологічної катастрофи, усім потрібно змінювати своє ставлення до навколишнього середовища. В тому числі і до використання прісної води. Інакше, як пише Богдан Пташник, «якщо і далі так продовжуватиметься, то багатим буде не той, в кого нафта, а той, у кого запаси прісної води».
Тетяна ПРИХОДЬКО.