Незалежна громадсько-політична газета

Чому у Гуті-Камінській “горять” побутові прилади?

До редакції “Полісся” звернулася жителька села Гута-Камінська Ольга Підвисоцька. Жінка скаржиться, що електронапруга в її домі нестабільна і рідко доходить до стандартних 220 вольт. Та ж сама ситуація, додає, й у більшості сусідів, які проживають поруч на вулиці Молодіжній. Через це вона не може нормально користуватися побутовими приладами, а кілька з них, не витримавши експлуатації у таких умовах, навіть вийшли з ладу. Співрозмовниця запитує: хто тепер поверне їй кошти за втрачене дороговартісне майно?

15402336091sgorela-texnika-iz-za-skachka-napryazheniya-2-480x270

Просто несила далі терпіти. У нас напруга в межах 194-197 вольт. Нещодавно згорів новий плазмовий телевізор. Здавали у ремонт майстру, він довго морочився, проте нічим не зміг зарадити. Шість тисяч віддали за телевізор, виходить, викинули гроші на вітер. Перед тим лишилися ще одного приймача. То того вдалося відремонтувати. Ще раніше зламався холодильник. Останні тижні мінібашта працює з перебоями. Через те неможливо ні нормально попрати одяг, ні набрати води. Електроплитою фактично не користуємося. Скажіть, хіба так має бути? Виходить, що живу в XXI столітті, а звичні для сучасних людей блага мені недоступні. При цьому справно сплачую чималі рахунки за електроенергію, – обурено розповідає про власну біду селянка.

За словами пані Ольги, щомісяця на оплату спожитої електроенергії вона віддає добру частку сімейного бюджету, зазвичай понад 400 гривень. Каже, не розуміє, звідкіля взялися такі суми, адже більшість часу електроприлади то в ремонті, то простоюють без діла.

Підтверджує слова попередниці її сусідка Світлана Маліцька.

– Більше року в нас така проблема. Вечорами світло в оселі настільки тьмяне, що ледве щось бачиш. Працюю в школі, потрібно готуватися до занять з дітьми. Щоб хоч щось розгледіти в підручниках, постійно мушу вмикати настільну лампу… Прилади горять. У мене теж вийшли з ладу телевізор і холодильник. Неодноразово зверталася до енергетиків. Ті приїжджають, проводять якісь роботи, але після того все залишається без змін. Напруга й далі низька, – бідкається Світлана Петрівна.

Кожен продукт, як відомо, повинен бути якісним і задовольняти потреби споживачів. Електроенергія — не виняток. П’ять років тому в Україні почав діяти національний стандарт “ДСТУ ЕN 50160:2014”, що визначає характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення, тобто тієї, що “йде” з наших розеток. Згідно нього відтепер нормальною вважається напруга 230 вольт (гранично допустиме відхилення складає 10% в бік зменшення чи збільшення: від 207 до 253 вольт). Але також не втратив чинності ГОСТ 13109-97. За ним нормальною є напруга 220 вольт. При цьому допускаються відхилення напруги в мережі систем електропостачання загального призначення на рівні 5% (у бік зменшення чи збільшення, відповідно від 209 до 231 вольт). Гранично допустимим за стандартом є відхилення в 10%. Тобто напруга у мережі в такому разі повинна знаходитися на рівні не нижче за 198 вольт і не вище за 242! Якщо інше – тоді слід бити на сполох.

Аби детально розібратися в проблемі, журналісти звернулися в Камінь-Каширську філію ПрАТ “Волиньобленерго”, яка здійснює наразі обслуговування користувачів згаданого населеного пункту. У розмові з головним інженером філії Богданом Козаком ми повідомили останньому деталі ситуації, про котрі раніше дізналися з вуст жителів Гути-Камінської.

Богдан Степанович відповів, що наразі в селі діє дві трансформаторні підстанції, попередньо там проводили капітальний ремонт лінії, замінили проводи, тому загалом напруга має відповідати нормі. Однак пообіцяв цього ж дня направити спеціалістів для здійснення відповідних замірів. Зателефонувавши згодом, дізналися, що після перевірки факт підтвердився – проблема таки існує.

– Наші спеціалісти провели заміри на вулиці Молодіжній в Гуті-Камінській і виявили, там дійсно є просідання напруги на лінії. Ми підняли її. Але у вихідні дні, коли зростає кількість одночасних користувачів, можливі просідання. Тому задля уникнення проблем у майбутньому вирішили замінити один із діючих трансформаторів на більш потужний. Найближчим часом приступимо до виконання відповідних робіт, – запевнив Богдан Козак.

Ніхто з нас не застрахований від нештатних ситуацій. “Щоб захистити побутові прилади, найкраще ставити стабілізатори напруги, або реле напруги. Стабілізатор вирівнює напругу, а реле, коли напруга просідає нижче норми, вимикає електропостачання в будинку, доки вона не стане нормальною”, – радить головний інженер філії.

Олександр ПРИЙМАК.

Please enter banners and links.

НОВИНИ, ПУБЛІКАЦІЇ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *