Незалежна громадсько-політична газета

Обережно, вас можуть обдурити!

4854164ad8d2c4f9901c55b0924068c4b4545cb1_2_690x388Конкретно про те, як перекупники тварин обманюють господарів

Містяни щиро вірять у те, що у селі жити легко і зручно – усе своє. Буцімто, городина, свійське господарство та лісові ресурси дають непогані шанси не тільки прожити в достатку, але й підзаробити додатково. Та ба, подібне щастя – міфічне. На плодах ручної праці легше втратити, ніж набути. І справа не лише у великих затратах на догляд за господаркою чи малими цінами на сільгосппродукцію – якщо ви продаєте перекупникам домашню живність, вас можуть легко обманути. І це не жарти. 

Все частіше поміж людьми поширюються історії про обдурених перекупниками селян, які продавали худобу. Окремі факти просто вражають. Відомі випадки в районі, коли спритні ділки занижували вагу живності на 14, 18, 20, 23 кілограми і навіть більше. Наприклад, у Брониці під час продажу теляти господарів «обважили» на 25 кілограмів, у Фаринках – на 13. А от у Гуті-Боровенській теля за ніч «схудло» аж на 30 кілограмів. Знаючи хитрі “штучки” скупників худоби, завбачливий господар попередньо зважив тварину. Ваги показали 100 кілограмів. А ось наступного дня вже зважувальний пристрій перекупника висвітив лише 70. У людей в голові не вкладається, як можна так нахабно наживатися на чужих потові і крові. Окреме питання – як провертають такі афери.
Досвідчені господарі пояснюють: у час активного розвитку технологій охочі легко підзаробити мають кілька варіантів розвитку подій за своїм сценарієм. Основну роль в цьому відіграє сам процес зважування. Так, є перевірені способи «накручування» ваг. Подейкують, що окремі перекупники мають приховані пульти (чіпи), з допомогою яких можна «скинути» кілька кілограмів. Інший простий метод: для зручного зважування використовують дошки. Їх кладуть на ваги, щоб збільшити площу їхньої поверхні, інакше тварина просто не поміститься на механізм. Здебільшого використовують щити на більше і менше теля, їх вага відрізняється на кілька кілограмів. Уявімо, для ілюстрації, що на ваги покладено 10-кілограмові щити. На панелі ваг натискають кнопку «тара» і показники автоматично вказують на 0. Це означає, що масу дошок уже відняли. Однак недобросовісні покупці після зважування тварини окремо під час кінцевого підрахунку загальної суми ще раз віднімають на калькуляторі вагу вказаних допоміжних засобів. Відтак, як мінімум, мінус 10 кг з гаманця продавця. А якщо ще додати занижену ціну і популярну «скидку» в розмірі близько 2-3 відсотків від ваги товару, то набігає чималенька сума.
Звичайно, на детекторі брехні покупця не перевіриш, проте можна підстрахуватися: зважити свій товар попередньо, або ж безпосередньо при купівлі-продажу скористатися своїми вагами і порівняти результат. Крім того, звертайте увагу, як і на якій поверхні стоять ваги торговців. Якщо вони поставлені криво на землі, в багажнику машини і т.п., будьте готові – вас можуть обважити. Неправильне розташування ваг, особливо електронних, гарантує зміну маси покупки. Товар має лежати посередині, адже якщо ваги підкручені – буде значна похибка, якщо об’єкт зміститься. Перед зважуванням переконайтеся, що на електронних вагах світяться нулі. Якщо на табло горять якісь показники (+ або –, інші знаки або цифри), знайте – ваги пройшли спеціальне «передкупівельне» налаштування. Якщо у вас виникли сумніви щодо чесності торговців – попросіть перезавантажити електронні ваги. Також для самостійного контролю ваг можна використати вже куплені товари в упаковці: борошно, цукор, тощо. Якщо покупець запропонує перевірити справність механізму гирями – переконайтеся, чи вони не підпиляні. Точність ваг перевіряйте в кількох місцях (у кожному куті, посередині). Можна зважитися самому, якщо ви впевнені у своїй вазі. Опісля не соромтеся скористатися калькулятором, щоб перевірити, чи правильно порахували ваш прибуток.
На додаток, не бійтеся цікавитися цінами і пропозиціями. Особливо, якщо продаєте велику рогату худобу чи коней. Переважити тварину не зможете, однак постояти за ціною і проконтролювати як ваш товар обмірюють – цілком у ваших силах. Яскравий приклад з народу: чоловікові запропонували за корову 4 тисячі 500 гривень – він не погодився на такі умови і, проявивши наполегливість, «підняв» ціну до 5 тисяч 200 гривень, а в кінцевому результаті отримав 6 тисяч 200 гривень. Звичайно, узагальнювати не варто, ситуації бувають різні, однак майте на увазі: доглянутий товар вартий високої ціни.
Іванна ШЕМЕТЮК.

ПУБЛІКАЦІЇ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *