Незалежна громадсько-політична газета

Гра у шахи – це насолода і користь

67314464_1889421014491595_5009281745292361728_nЯкщо у вашій сім’ї є шахіст – можете його привітати, адже 20 липня увесь світ святкує День шахів. Шахи – найбільш поширена інтелектуальна гра, не тільки цікава, але й корисна для розвитку особистості. Це найдавніший вид спорту з багатою історією, тому дуже приємно, що Камінь-Каширщина не стоїть осторонь і підтримує традицію цієї гри. Більше того, маємо також шаховий клуб «Фортеця». Про свою любов до шахів, їх особливості та переваги розповів Анатолій Сверба – один із найзатятіших гравців району.

Хоч наш герой скромно намагався заперечити свою обізнаність та майстерність у шаховій грі – йому це не вдалося: щоразу «ловила» за партією. Цікаво було поспостерігати за грою Анатолія Миколайовича. Зосереджений, але усміхнений. Жартує, «розглядає» різні варіанти і, кажуть, любить поспівати. Грає невимушено і легко, хоча з ходом не спішить. Завзятий і уважний, принаймні в тій мірі, яку дозволяла одночасна розмова зі мною. Зрідка кидає жартівливі коментарі. Каже, що ніколи не задумувався, як давно захоплюється шахами. Я ж зрозуміла одне: шахи – для терплячих та розважливих. Надмірним, імпульсивним емоціям тут не місце.
Анатолій Миколайович запевнив: щоб показати гарний результат, потрібно мати піднесений настрій і запастися позитивною енергією. Зосередженість та увага – безумовне. Поразки сприймає як належить. Без драм і переживань, з новим жартом. У піддавки не грає. Надає перевагу захисній манері гри, протидії. Каже, що зазвичай намагається блокувати супротивника, надати менший режим свободи, скувати його і захопити життєвий простір. Однак у різних партіях і тактика різна. Все залежить від опонента та ходу гри. Безперечно, партія у шахи дає чималі можливості зрозуміти людину, окремі риси проявляються як під рентгенівським променем. Особливо помітні під час суперечливих ходів або ж під загрозою поразки. Міміка, жести, реакції на хід гри та дотримання правил – деталі, за допомогою яких можна «прочитати» особистість. Натомість незаперечним є той факт, що і самі шахи накладають відбиток на характер.
– Гра в шахи допомагає мені і в житті. Виробляється стиль мислення та поведінки. Шахи виховують уважність, скрупульозність. Розвивають логіку, адже необхідно випереджувати події, аналізувати, порівнювати. Не ловити ґав – основне неписане правило гравця. Водночас у реальності, особливо в бізнесі, необхідно прорахувати ситуації на кілька кроків вперед, бути стриманим і розважливим, – розповідає Анатолій Миколайович.
Зрозуміло, що як і в інших видах спорту, у шахістів є свої забобони, улюблені кольори, фігури і комбінації. Однак для нашого героя такі деталі не мають принципового значення, бо основне – це сам процес гри. Пошук комбінацій, виходів зі складних ситуацій, які виникають – усе це приваблює. А ще – спортивний інтерес. Ніщо так не надихає, як перемога. Зрозуміло, що гра йому ніколи не набридає і приносить неабияку насолоду. Анатолій Сверба – гурман гри в шахи. Це його улюблений спосіб проведення дозвілля. Цікаво, що й набір для гри має всюди, де найчастіше буває. Зізнається, що пробував змагатися з комп’ютером – не сподобалося. З живим гравцем значно цікавіше. Емоційніше.
Пан Анатолій переконаний, що навчатися грати потрібно змалку. Серйозна підготовка під керівництвом професійних вчителів сприяє інтелектуальному розвитку юнацтва, а результат не змушує чекати на себе. Такі діти здатні обіграти дорослого, здавалося б, досвідченого шахіста. Водночас себе вважає любителем-самоучкою. Грати навчив друг дитинства, певно в років 7-8, але серйозної школи шахіста ніколи не проходив. Усі знання отримав на основі власних перемог і поразок, тому наголошує, що практика грає не останню роль.
Допитуюся у співрозмовника чи може він уявити життя без шахів. Довго обдумує, але однозначної відповіді не дає. Стверджує, що шукав би інші варіанти відпочинку, наприклад, преферанс. Однак гарний настрій та блиск очей під час гри змушують запідозрити, що шахи для Анатолія Миколайовича – особливі і дуже «рідні». Хто зна чи любов можна замінити… Проте не шахами єдиними. Анатолій Миколайович, крім усього іншого, затятий футбольний вболівальник і, безумовно, патріот. Підтримує «Динамо» і кожен український клуб на світовій арені.
Іванна ШЕМЕТЮК.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *