До Трійці лише одиниці ходили в ліс «на розвідку» та набирали по пригорщі-другій чорниць на вареники, зрідка хвалилися першими успіхами в Інтернеті. Але уже з початком цього тижня люди масово ринули в ліс: розпочався прийом ягід.
Як повідомили в райдержадміністрації, цьогоріч ліміт на заготівлю чорниць у Камінь-Каширському районі становить 887 тонн. Однак наразі жоден із суб’єктів-заготівельників не оформив лісових квитків на побічне користування лісовими ресурсами (заготівлю ягід, грибів тощо). Органи виконавчої влади в один голос застерігають: через неофіційну діяльність приймальних пунктів страждають місцеві бюджети, адже податки за прийом лісової вторсировини ідуть безпосередньо в казну громади. Так, за 1 кілограм ягід бюджет отримав би близько 1 гривні 7 копійок. Отож, занепокоєння небезпідставне: ягідний бізнес є одним із найпоширеніших у сільській місцевості, а одна людина за похід в ліс може назбирати від 6 до 20 кілограмів чорниць. На перший погляд, сума незначна, але можна уявити, скільки коштів втрачається щодня.
Перші, неофіційні, ціни на чорницю коливалися від 34 до 40 гривень. Натомість ягоди з-під гребінки оцінювали в 20 гривень за кілограм. Подейкують, що це обумовлено ризиком, на який ішли заготівельники: фірми ще не відкрилися, тому направляли «товар» на великі базари. Зрозуміло, що всі хочуть придбати акуратно брані ягоди. Наразі приймальні пункти пропонують таку ціну: 34 гривні за кілограм «чистих» чорниць і 30 гривень за неакуратно брані ягоди. Селяни занепокоєні: ціна й так смішна, а її і ще погрожують знизити. Буцімто фірми ще не працюють на повну силу, тому зарано говорити про стабільність. Водночас ситуація із «урожаєм» стандартна: в болотистій місцевості ягоди великі, але їх мало. Дрібних ягід на вітках значно більше, однак зірвати їх непросто. Чи довго триватиме чорничний сезон, ніхто не береться спрогнозувати, адже, як зазначають досвідчені збиральники, ягоди є не всюди, багато старих чорничників знищено через вирубування лісів. Крім того, невідомо, чи через використання гребінок зможуть достигнути зелені чорниці, яких, кажуть, обмаль. Звичайно ж, не можна оминути і людський фактор: багато залежить від самих ягідників. Адже від потоптаних кущів годі чекати результату. Серед людей навіть побутує думка, що недобросовісні ягідники шкодять більше за будь-які хитромудрі знаряддя.
Іванна ШЕМЕТЮК.