У наступному році «Криниця» святкуватиме своє 30-ліття. За цей час колектив став народним у всіх сенсах цього слова. Жінки об’їздили пів України, зачарувавши слухачів старовинними піснями і обрядами, неухильним дотриманням давніх культурних традицій та потужним звучанням голосів. Водночас потрійна перемога у Кривому Розі вкотре засвідчила великий потенціал та силу таланту наших виконавиць.
Цьогоріч участь у конкурсі взяли близько тисячі виконавців із 14 областей нашої країни. У контексті цього важливо відзначити, що колектив видертського СБК представляв не тільки Камінь-Каширщину, але й Волинь загалом. Більше того – наш район давно зарекомендував себе як співучий і талановитий край, однак таких перемог в «Червоній калині» ще не мали. Попри деякі сумніви та хвилювання, жінки з Видерти викликали захоплення і серед глядацької аудиторії та авторитетного журі, і в колі конкурсантів та їх наставників.
— Ми навіть уявити не могли, що простим поліщукам вдасться досягнути такого результату. Відразу ж після першого виступу нас запросили на гала-концерт, а зал вітав гучними оваціями. Викрикували «Волинь, браво», «бомба», «молодці» тощо. Крім того, ми отримали запрошення на фестивалі в Каневі, Одесі, Чорноморську та інших містах. Нагородження також було хвилюючим. Голова журі Петро Андрійчук став на коліно і поцілував мені руку, що дуже вразило. Почути слова вдячності та захоплення від таких поважних людей, як судді конкурсу, — це найвище визнання, – ділиться враженнями від поїздки керівник «Криниці» Любов Зубач. – Це було щось неймовірне. Нам дякували, висловлювали щирі побажання і проводжали усім гуртом. Відтак, ми усім колективом хочемо подякувати начальниці Камінь-Каширського відділу культури Євгенії Сидорчук, завдяки якій поїздка стала можливою. Саме вона запропонувала нам взяти участь у цьому фестивалі-конкурсі та підтримала фінансово, тому у нашій перемозі її роль неоціненна.
Учасниці розповідають, що навіть після виступів їх зупиняли на вулиці, робили фото і просили заспівати ще. І, звичайно ж, бажали отримати контактні дані. Водночас, Едуард Дикаренко, керівник народного фольклорного ансамблю «ЕксампейЯ», володаря гран-прі 2017 року, ще під час концерту вибіг із залу і висловив бажання приїхати на Камінь-Каширщину задля запису збережених учасницями «Криниці» перлів народної творчості. До слова, окремим пісням з їхнього репертуару більше 200 років. Жінки самотужки нотували ці тексти від батьків, старших людей у селі. Тепер вони оживають у майстерному виконанні видертських горличок, підкорюючи все більше і більше поціновувачів культури предків. Учасників фестивалю вразили також старовинні костюми волинянок, адже такої багатої і чарівної форми ніхто не мав.
Наші краянки виступали у трьох конкурсних номінаціях і у кожній з них вибороли перемогу. У номінації «Фольклорні гурти» колектив здобув перше місце за виконання пісень «Ой орішку, орішку» та «Ой брала я льон, льон». Учасниця колективу Ніна Мендель виконала ягідну пісню «Здоров, боройку-бору» і також отримала диплом лауреата першого ступеня у номінації солістів-вокалістів. Однак найвищою нагородою удостоєно вокальний жіночий квартет, у виконанні якого прозвучали весільна пісня «Сядьмо, матінко, повечеряймо з тобою» та пісня про кохання «Ой, розвийся, сухий дубе». Саме в номінації «Вокальні ансамблі» видертчанки здобули гран-прі. З приводу такої гучної перемоги Оксана Пекун (членкиня журі, народна артистка України та ведуча програми «Фольк-music») написала у мережі «Фейсбук»: «Дівчата поважного віку, але такі молоді душею і голосами. Віват! Ви – справжні! Ви – наше коріння і наш скарб».
Іванна ШЕМЕТЮК.