Незалежна громадсько-політична газета

Навчити людей культури сортування сміття

Такою метою задалися школярі села бузаки

01

Людство давно відчуло на собі наслідки глобальних кліматичних змін, спричинених нераціональною діяльністю, і б’є на сполох через масове забруднення планети. Як не прикро, Україна також потопає у смітті, у той час коли в розвинених країнах його успішно утилізують. Для покращення ситуації фонд Кличка за підтримки фундації Кока-Кола започаткував проект «Zero Waste School», спрямований на досягнення глобальної мети «Світ без відходів». Координатори проекту прагнуть засобами неформального спілкування впровадити культуру сортування відходів у школі, громаді, а згодом і в світі. 

Камінь-Каширщина не лишилася осторонь: представники ЗОШ І-ІІІ ступенів села Бузаки увійшли в сотню вибраних команд України (з-посеред 1098 заявлених) і взяли участь у першому етапі проекту – триденному тренінгу в Києві. Еко-активісти повернулися додому в гарному настрої, сповнені завзяття та ідей, і радо поділилися з нами своїми враженнями та планами на майбутнє.
– Участь у «Zero Waste School» покаже інші, значно корисніші, варіанти використання чи утилізації сміття і дасть змогу навчити молодше покоління бережливого ставлення до природи. Якщо ми навчимо дітей, то вони будуть залучати рідних, друзів, і культура сортування сміття поступово засвоїться, що зменшить кількість стихійних смітників. На жаль, це питання стоїть гостро у наш час, – резюмує директор школи Володимир Хмелик.
У перший день займалися тімбілдингом на природі і вкотре переконалися, що велике значення має командна «гра»: необхідно підтримувати один одного, вчитися знаходити швидкі рішення і компроміси. Отримані знання дали свої плоди: учні зацікавилися темою і в день створення власного екологічного проекту ідеї фонтанували. Основна мета задуму – очищення засмічених територій у межах свого населеного пункту та засвоєння культури сортування сміття серед односельчан. Відтак, діти запропонували кілька варіацій проведення акцій та флешмобів, які надіються реалізувати за підтримки шкільної родини, лісівників, органів місцевого самоврядування та усіх небайдужих. Сподіваємося, таких буде чимало, адже кошти, виручені від продажу зібраної вторсировини, планують направити на встановлення інформаційних дошок та баків для сортування сміття. Крім того, 25 кращих команд зможуть виграти преси для пресування сміття, що стало б корисним надбанням для громади.
Третього дня досвідом успішного проведення «домашньої» акції поділилися минулорічні переможці, багато цікавинок вдалося почерпнути і з лекцій про сортування сміття. Учасники тренінгу зазначили, що існує багато варіантів ресайклінґу, результати якого приємно дивують. Тепер вони хочуть поділитися усім цим інформаційним набутком з жителями Бузак, адже відчувають відповідальність за майбутнє свого краю. Попереду у них дводенний тренінг для школярів, батьків та шкільного персоналу, а також громадський проект, до якого мають залучити усіх мешканців села. Відтак, громада об’єднається заради однієї мети – зробити свій населений пункт чистим.
За умовами проекту, після прибирання проводиться зважування вторинної сировини, щоб всі жителі побачили силу зміни, яку вони можуть зробити, одного разу приєднавшись до ініціативи. Непогано, чи не так? Можливо, їх досвід стане цінним для інших і покладе початок екологічному очищенню району. Наразі, маємо надію, що школярам та їхнім наставникам вдасться реалізувати свій проект і ще одне місце на землі стане чистішим.
Іванна ШЕМЕТЮК,
село Бузаки.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *