Незалежна громадсько-політична газета

Монетизація субсидій. Що це таке?

З 1 січня 2019 року в Україні розпочалася монетизація субсидій. Відповідну постанову Кабінет Міністрів України прийняв «під ялинку».
До цього уже два роки поспіль уряд повертав субсидіантам зекономлені на комуналку гроші. Щоправда це було максимум лише по 700 гривень і винятково тим, хто має індивідуальне газове опалення. Тепер мова ведеться про, так би мовити, тотальну монетизацію.

thumbnail-tw-20180423192417-5893

Що дасть це людям та наскільки успішним буде таке нововведення, покаже час. В уряді вирішили запроваджувати монетизацію у три етапи.
За словами начальника управління соціального захисту населення Камінь-Каширської РДА Максима Демидюка, загалом правила призначення допомоги на оплату комунальних платежів залишаються незмінними (про них ми писали в одному із грудневих номерів «Полісся») – іншим стає алгоритм її виплати. На підставі поданих громадянами заяв управління соцзахисту населення передає реєстри отримувачів субсидії Мінсоцполітики, далі Міністерство дані передає АТ «Ощадбанк». Банк формує в автоматизованих системах облікові записи одержувачів житлових субсидій, про що проводиться відповідний обмін з Мінсоцполітики. На підставі автоматизованих систем облікових записів управління соціального захисту населення передає дані надавачам соціальних послуг. Після отримання фінансування кошти перераховуватимуть на рахунки в «Ощадбанк», а вже банк розраховуватиметься з постачальниками. Тобто гроші на руки людям не видаватимуть, все по суті відбуватиметься без їх участі.
— Споживачеві треба буде лише звернутися в управління соціального захисту із декларацією та заявою про призначення субсидії і дати дозвіл на використання його персональних даних. Кожному споживачеві, якому призначать субсидію, не доведеться іти до банку. Якщо ця державна допомога виходить їм, автоматично відкриватиметься рахунок в «Ощадбанку», — пояснює Максим Максимович.
Як це буде спрацьовувати, планують вивчити та проаналізувати під час першого етапу монетизації. Стартував він з 1 січня для тих, хто вперше звернувся за призначенням субсидії.
— Таких в районі буде небагато. Адже переважно всі звернулися перед початком опалювального сезону, а тому повторно звертатися до його закінчення нема потреби. Та наразі ми вже маємо кілька справ в опрацюванні, — зазначає посадовець.
З 1 травня монетизація торкнеться передусім тих, хто користується допомогою в літній період. Внесеними змінами є необхідність обов’язкового звернення по новому бланку заяви та декларації із зазначенням мобільного телефону. А вже з 1 жовтня має запрацювати повномасштабно.
Тим часом у людей виникає запитання: якщо все відбуватиметься без їх участі, то як вони знатимуть, чи дійсно відбувається оплата за комунпослуги і чи бува не почали там в них рости борги.
— Передбачено, що банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку, — пояснюють в управлінні соціального захисту.
Поряд з цим звертають увагу, що сім’ям, які беруть участь у монетизації, не потрібно буде щомісяця сплачувати свій обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через «Ощадбанк» сплачуватиме частину комуналки в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть другу частину рахунка.
— Скажімо, домогосподарству виділена субсидія на газ, воду, електроенергію у загальному розмірі 1500 гривень. А сума всіх комунальних платежів складає 2000 гривень. 1500 субсидійних гривень «Ощадбанк» перерахує надавачам послуг та поінформує сім’ю субсидіанта про те, що йому залишилося доплатити за комуналку 500 грн, – наводить приклад Максим Демидюк.
Ось така на перший погляд проста схема. І наскільки її можна звати монетизацією, багато хто може посперечатися. Хоча уряд таки заявляє, що гроші люди все ж отримуватимуть на руки.
— Так, але ведеться мова про зекономлені кошти із субсидій. Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати житлової субсидії, відображені на облікових записах одержувачів житлової субсидії, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються одержувачам житлових субсидій АТ «Ощадбанк» шляхом перерахування на поточні рахунки осіб, — кажуть в управлінні соцзахисту, оперуючи доступною інформацією.
І разом з тим звертають увагу на те, що дана монетизація не торкнеться тих, хто отримує субсидію на тверде паливо. Для людей, які мають саме цю державну підтримку, поки що змінилася форма заяви для її призначення. А тому спеціалісти управління соціального захисту наголошують для тих, хто подав заяви старого зразка, що вони повинні повторно заповнити новий бланк.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

НОВИНИ, ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *