Емоційно звернулася у листі до редакції жителька села Нові Червища, описуючи свій досвід придбання медпрепаратів за програмою «Доступні ліки».
Надія Березюк має інвалідність першої групи. У неї – серцево-судинна патологія. Тому, зрозуміло, що для підтримки власного здоров’я жінці доводиться бути частою «гостею» медзакладів та аптек. А оскільки хворіти сьогодні – дорого (адже вартість ліків постійно зростає), пані Надія сподівалася, що, придбавши медикаменти за урядовою програмою, зможе трохи зекономити. Та, як розповіла у листі, вийшло не зовсім так.
Ось уже майже два роки в країні діє програма «Доступні ліки», якою передбачено повне або часткове відшкодування вартості ліків для пацієнтів, що хворіють на гіпертонію, бронхіальну астму та діабет ІІ типу. За цей час багатьом жителям району вже вдалося скористатися можливістю придбати ліки безкоштовно чи дешевше. Однак, як виявляється, багатьом хворим достеменно так і не зрозуміло, як діє ця програма.
Так, наприклад, жителька Нових Червищ Надія Березюк розповіла:
«Сімейний лікар виписала мені два рецепти на ліки від серцево-судинних захворювань. Вона пояснила, що один препарат отримаю безкоштовно, а за інший треба заплатити незначну суму. Порекомендували мені аптеку №4. Не знаю, чому (мабуть, в інших не дають). Касир взяла ці рецепти та сказала, що потрібно платити і за один і за другий».
Пані Надія нарікає на не зовсім коректне пояснення фармацевта та на те, що остання замість того, щоб видати ліки за рецептом, почала пропонувати багато різних препаратів. У результаті жінка таки придбала медикаменти, але відчула себе обдуреною, бо, мовляв, заплатила більше, аніж потрібно було. Тож і випливло її риторичне запитання: «Хто на цьому багатіє?».
Як пояснили журналістам «Полісся» у аптеці №4, де дійсно обслуговували Надію Березюк, ситуація типова. Багато хворих, коли приходять придбавати ліки за програмою «Доступні ліки», не завжди розуміють те, що рецепти лікарі виписують лише на діючу речовину, а медпрепаратів з нею може бути кілька. Залежно від виробника їх вартість теж неоднакова. І держава компенсує за той чи інший медпрепарат різну суму. Тому людині в аптеці і запропонували кілька лікарських засобів, щоб вона могла вибрати.
— Є клієнти, які добре знають, які ліки їм потрібні, і орієнтуються за що треба, а за що і не треба доплачувати. Втім є і такі, що не знають, який саме медпрепарат їм краще купувати. Тож у цій ситуації, можливо так і було. Наразі ми не можемо це стверджувати, чи заперечувати, — пояснила завідуюча аптечним пунктом Валентина Митчик. – Зазначимо, що в чекові вибивається дві суми: скільки компенсує держава від загальної вартості засобу і скільки платить людина. Їх сума – це реальна ціна медпрепарату.
Працівники аптеки зазначають, що завжди ввічливо обслуговують клієнтів. Та якщо чимось завинили перед Надією Березок, приносять їй, вибачення
А у переліку ліків, що можна придбати за програмою, цього року уже 239 препаратів. Про це розповідають у Камінь-Каширському ЦПМСД. Виписують їх для амбулаторного лікування осіб, що мають серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму та діабет ІІ типу. За словами заступника головного лікаря районного Центру Василя Каширця, кожній людині з такими хронічними захворюваннями лікарі мають право виписати за програмою «Доступні ліки» відповідну кількість медзасобів для лікування протягом трьох місяців.
— Люди повинні розуміти, що вони самостійно мають обирати, який препарат за рецептом купувати. Адже лікар виписує ліки лише на діючу речовину. А, наприклад, з діючою речовиною бісопролол може бути 36 препаратів різних виробників, які можна придбати за програмою «Доступні ліки». З них лише 2 – без доплати. На інші доплата може становити від 30 копійок до 39 гривень. З клопідогрелем за програмою відпускають 24 препарати. З них без доплати — 1. На інші доплата може бути до 74 гривень. І аналогічно з іншими лікарськими засобами. Якщо людина бажає придбати саме без доплати ліки, а в якійсь аптеці їх нема, вона може поцікавитися їх наявністю в інших аптеках, що працюють за програмою «Доступні ліки», або ж замовити їх, — розповідає Василь Васильович.
До речі, в районі за урядовою програмою працює шість аптек: аптека фірми «Волиньфармпостач» №9 (в центрі), «Подорожник», аптека ФОП Марчук у с. Пнівне, аптеки фірми «Фітоцентр» у Камені-Каширському та у селі Раків Ліс, аптека «Бажаємо здоров’я».
Тетяна Приходько.