Незалежна громадсько-політична газета

Хто вживить міщанам ген культури?

с1Для справжнього камінь-каширця рідне місто – це старовинні храми, з іконостасів і стін яких на тебе побожно, а деколи з осудом споглядають потьмянілі від часу лики святих; школа, куди колись давно мчав усміхненим малюком здобувати знання, несучи в руках добряче набитий книжками та зошитами портфель; парк відпочинку, де так затишно посидіти на лавчині під кронами розлогих дерев; знайомі вулички, котрими, певне, можеш на спір пройтися із заплющеними очима і не заблукати. А ще, звичайно – ринок…

Патетичною любов’ю до ринку вони чимось схожі на львів’ян. Як і їх західні сусіди, каміньчуки просто живуть своїм торговищем. Майже щодня, особливо в четвер і неділю, містяни прямують сюди, аби купити чи продати потрібний крам, погомоніти з друзями, скуштувати традиційної вуличної випічки, випити горня кави — і все це під постійний веселий акомпанемент проводового “брехунця”, що підбадьорливо награє популярні мелодії, заманює рекламними оголошеннями, інформує про останні тутешні новини. Раніше, старші покоління добре пам’ятають, тут влаштовували побачення закохані, а кавалери вважали гарним тоном запросити дівчат на сеанс у кінотеатр із патріотичною назвою “Батьківщина”. З того часу спливло багато води. Кіно вже давно не “крутять”, а старе приміщення поступово занепадає. Тішить лиш одне, що останніми роками про “Батьківщину” знову згадали і взялися облагородити прилеглу територію: виклали бруківкою доріжки, встановили фонтани, ліхтарі, висадили деревця, ще й огородили кованим парканом. Любо глянути! Хочеться вірити, згодом дійдуть руки і до самого кінотеатру. Однак мова поки не про це. А про безлад, який розвели під стінами цієї будівлі, коли дивитися з боку вулиці Польової. Тут просто на землі та у траві довкола валяються гори побутового сміття. Станіслав Марчук, який нещодавно завітав до Каменя-Каширського, від побаченої “краси” місцевих пейзажів отримав настільки великий культурний шок, що навіть не полінувався поділитися власними враженнями із загалом користувачів відомої соціальної мережі, прикріпивши все відповідними світлинами-доказами: “Днями гостював на Камінь–Каширщині. Вразило мене, крім скажених водіїв на “євробляхах”, ще одне видовище. Міський ринок, майже центр міста, за рогом величезна заповнена сміттям територія. Вітер і собаки розносять його навколо. Чиє сміття і головне хто має за цим всім слідкувати?” – обурюється чоловік.
Задалися даним питанням і журналісти, адже такий “срач”, вибачте на слові, з протилежного боку кінотеатру розводять не вперше за останні роки. Про це запитуємо в керівника міського ВУЖКГ Ігоря Каденчука. У телефонній розмові Ігор Миколайович пояснює, що кінотеатр і територія довкола належать районній раді. Відповідно вони і мають стежити за порядком. Проте, за словами співрозмовника, місцева комунальна служба розуміє ситуацію та намагається допомогти у її вирішенні. А це не так просто зробити. Винними у створенні локального сміттєзвалища, на його думку, є працівники ринку, а ще мешканці прилеглих вулиць, котрі нахабно зносять сюди сміття.
– Наразі з кількома підприємцями, які здійснюють торгівлю на центральному ринку, укладені договори, вони мають встановлені стаціонарні смітники, здійснюється вивіз сміття. Також дві сміттєві урни розміщено окремо на вході до торговища, зі сторони вулиці Польової. Однак деякі недобропорядні тор-гівці, а також жителі прилеглих вулиць дозволяють собі виносити сміття під стіни кінотеатру. Нерідко спеціально автомобілями привозять і скидають… Звичайно, проблема гостра. Я неодноразово порушував це питання перед міським головою, керівництвом районної ради, депутатами. Вважаю, найкращим варіантом буде обмежити доступ на територію. Бо поки нам не під силу впоратися з тим жахом. Перед великодніми святами звідтіля вивезли три причепи сміття. Згодом – стільки ж. Заїжджаємо туди кожного дня. Та якби хоч скидали в одне місце, а так, ви самі бачите… роботи тут вистачає, – скрушно констатує Ігор Каденчук.
Сумніватися сказаному Ігорем Миколайовичем про те, що самі містяни дозволяють собі чинити таке безчинство, справді не приходиться. На жаль, ніде правди діти, так і є. Чого варта лише ситуація біля готелю Турія, куди роками звозять сміття чи не з усього Каменя-Каширського, а платять за це жителі сусідніх будинків. Справедливо? Аж ніяк!
– Біля готелю заховали смітники подалі. Але все одно всі звозять. Мали розмову з жителями будинків номер 6 і 8 з вулиці Ковельської, аби поставити нові смітники в їх дворах. Люди ніби не проти, та не хочуть самі контролювати порядок.
Воно і правда, адже ловити за руку порушників мають не жильці будинків, а відповідні служби. Така норма прописана, зокрема, в Законі України “Про відходи”. До слова, цим законом відтепер у нашій країні запроваджена європейська практика роздільного збору сміття, а ще нові, збільшені штрафи. Для громадян їх розмір складає від 340 до 850 гривень, для юридичних осіб – від 850 до 1700 гривень. Та от чи додали законодавчі зміни краянам розіміння європейської культури – висновок напрошується очевидний. Порядку у місцях торгівлі мають дотримуватися самі ж підприємці, а також покупці. До того ж поблизу вдосталь смітників. Проте смітити у нас не стали менше, навпаки, з появою десятків зелених урн в міському парку гори сміття лише зростають. Абсурд? Отож! А все тому, що штрафи камінь–каширців не лякають, бо контролю жодного.
Звісно, не всі такі негідники. Невипадково ми згадали справжніх камінь-каширців, бо саме вони дійсно люблять своє місто. І готові допомогти розв’язати проблему зі сміттям. За словами керівника комунальної служби, на сьогодні мешканці двох мікрорайонів висловили бажання підписати договори з ВУЖКГ на вивіз сміття.
– Щодо роздільного збору сміття, то наразі є можливість здавати цю вторсировину і отримувати реальні кошти. Та й самі підприємці не проти співпрацювати. Проблема лише в тім, як привчити людей до такої практики. Поки з цим важко. Також не надто активно містяни зголошуються встановлювати в своїх житлових масивах смітники, підписувати договори на вивіз сміття. Хоча контейнерів у нас вистачає. Поки плануємо біля “міськгазу” весь той район охопити, встановити стаціонарні контейнери. Вже роздали людям договори. Проводили збори. Те ж саме на Поричанах. Щодо оплати, то згідно з договором вивіз сміття вартуватиме домогосподарству біля 25 гривень.
На жаль, маємо те, що маємо. Дуже хочеться, аби недобросовісні люди, які викидають сміття на вулицях Каменя-Каширського, під стіни того ж кінотеатру “Батьківщина”, нарешті схаменулися. А то з часом сміттєвого колапсу нам не уникнути, — підсумував Ігор Каденчук.
Олександр ПРИЙМАК.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *