Незалежна громадсько-політична газета

Дах протікає, як решето! Як жити людям?

Жильці будинку 11а з вулиці Ковельської міста Каменя-Каширського з острахом очікують цьогорічних снігопадів. Якщо снігу випаде немало, а з весняним потеплінням розтане, то вся тала вода піде через ветху діряву стріху у їхні квартири. 

1402755488_1-zajavlenie-o-protechke-kryshi

Радянська мрія жити у власній квартирі, де комунальна служба бере на себе багато турботи, не така вже й солодка у сучасних реаліях нашого міста. Парадокс приватної власності в багатоквартирних будинках у тому, що квартира є недоторканою. А ось електро- та водомережі, дахи, підвальні та коридорні приміщення, які ведуть у квартири жильців, є спільними для всіх мешканців. І тут криється справжній підводний камінь. Адже господарів у будинку багато, і кожен з них переважно думає тільки про свої приватизовані квадратні метри! А якщо, не доведи Боже, прорвало трубу в підвалі або закоротила в загальній щитовій електромережа? Ну, в цих випадках все зрозуміло: сидіти без води чи світла нікому не хочеться, тому гроші здадуть, майстрів наймуть і все владнається. А якщо протікає, приміром, покрівля в багатоквартирному будинку? Що робити в цьому випадку? Зрозуміло, що крім господаря, на голову якого капає вода, нікому ця проблема не цікава. І поки ви ставите тазики і чергуєте біля місця протікання, ніхто навіть не подумає збирати гроші на такий масштабний ремонт.
Ось і цьогорічна аномально тепла зима переважно із дощами принесла жителям панельної двоповерхівки №11а по вулиці Ковельській у Камені-Каширському подібну проблему та зайвий клопіт на свята. У них потік дах, як решето. І якщо жителі першого поверху ще можуть з цим сяк-так миритися, то для тих, хто живе на верхньому — це справжня катастрофа.
Як розповіла мешканка цього будинку Ніна Матвійчук, вода не просто капає, як задощить — прямо цівкою ллється через перекриття в будівлю. Постійно мокра стеля та осипається штукатурка. З фасаду будинку, що з боку двору, навіть випадають цеглини з фронтонів.
— Ми не можемо зробити ремонт в квартирі, сильна злива зведе його нанівець. Ця біда допікає лише жильцям другого поверху, бо живемо зверху. Втім, мусимо щось з тим робити. Бо якщо випаде рясно сніг, то за найменшої відлиги він стече до наших квартир і буде ще більший потоп. Ми вже готові й самі зібрати певну суму грошей, щоб лише полатати нам покрівлю. Але не знаємо до кого з цим питанням звертатися, — говорить Ніна Павлівна.
Проблему жителів будинку ми донесли до начальника Камінь-Каширського виробничого управління житлово-комунального господарства Ігоря Каденчука. Вислухавши, він з розумінням поставився до біди жильців, пообіцяв направити майстра, щоб він визначив обсяг необхідних ремонтних робіт та склав акт обстеження будинку. При цьому Ігор Миколайович радить жителям в подальшому з подібними проблемами звертатися прямо особисто до нього.
— Про всяк випадок комунальне господарство закупило певну кількість покрівельного матеріалу, — каже Ігор Каденчук. — Якщо виникне необхідність, то ми готові його використати на перекриття аварійних будинків. Вже зверталася до нас одна жителька міста з подібним проханням. Вона самостійно найняла робітників, а ВУЖКГ виділило їй шифер.
Адже самотужки проводити капітальний ремонт покрівель комунальне підприємство не має змоги. За словами Ігоря Миколайовича, на такі роботи на договірній основі залучаються спеціальні будівельні організації, які мають відповідні ліцензії. Утім, він зазначив, що якщо треба робити капітальний ремонт покрівлі, то на це треба ще й відповідна проектно-технічна документація.
— На сьогодні міська рада в рамках фінансування виділила кошти для заміни даху на будинку 11 по вулиці Чкалова. Частину коштів люди погодилися зібрати самі, а 60 тисяч гривень виділила із бюджету міськрада. Зрозуміло, що цих грошей буде замало. Тож сподіваємося, що жителям цього будинку допоможе народний депутат Ірина Констанкевич. Мова про це принаймні ведеться, – пояснив начальник Камінь-Каширського ВУЖКГ.
А що ж роблять у подібних ситуаціях, коли потрібно терміново рятувати багатоквартирний будинок, наприклад, у Західній Європі? До слова, якщо взяти за приклад економічно розвинуту Німеччину, то там ще в 50-х роках минулого століття прийнято ряд відповідних законів, які регулюють правовідносини в багатоквартирному помешканні. Педантичні німці запровадили систему, за якою всі жильці, які входять в членські товариства власників житла, зобов’язані щомісяця вносити відповідну плату в спецфонд на капітальний ремонт свого будинку. Тож, якщо у них і виникають подібні ситуації, то там ніхто не бігає з квартири у квартиру, а відразу оперативно виділяються на ремонтні роботи, в міру потреби, необхідні кошти.
В Україні ж подібні норми були офіційно запроваджені лише в липні 2015 року, коли набув чинності закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, відповідно до якого всі мешканці приватизованого житла в багатоквартирному будинку є власниками не тільки приватизованої квартири, а й всіх будинкових площ та комунікацій. Відповідно й відповідають спільно за нього.

Олесь Федорович.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *