У майбутньому, кажуть реформатори медицини, до таких пацієнтів не виїжджатиме бригада екстреної медичної допомоги.
Довкола тільки й мови, що про медичну реформу, про нововведення, які так чи інакше, але торкнуться кожного з нас. Тож у пересічних жителів з приводу цього виникає певна стурбованість.
Зокрема, міністр охорони здоров’я Уляна Супрун, розповідаючи про певні аспекти медреформи, повідомляла, що в майбутньому на «швидких» працюватимуть не фельдшери, а парамедики. Тобто їх спеціалізація буде звужена до особливо складних станів. Відтак висока температура чи підвищений тиск не будуть підставою для виклику фахівців екстреної медицини.
Тож у багатьох така інформація викликала навіть обурення. Адже підвищений тиск може спричинити інфа-ркт або інсульт. Висока температура також може призвести до ускладнень.
Поряд з цим ще не відомо, яка буде доля фельдшерсько–акушерських пунктів у селах. От люди і тривожаться, що залишаться взагалі без можливості отримати медичну допомогу.
На даний час критичних зауважень до того, як працює екстрена медична служба, майже нема. Бо ж, будьмо справедливі, краще, ніж раніше, реагують на виклики, оперативніше приїжджають, відповідальніше надають медпослугу. Тому люди і не хочуть відмовлятися від того позитивного, що вже вдалося досягти в медицині.
Зазначимо, що у Камінь-Каширському районі діє три пункти екстреної медичної допомоги – у Камені-Каширському, селах Сошичне та Піщане. Наприклад, у Камінь-Каширському відділенні працює 12 фельдшерів та 12 водіїв, які відповідно до графіка заступають на чергування. Самі працівники екстреної медичної допомоги кажуть, що на даний час вони мають належне оснащення та забезпечення відповідними ліками. Проте, що їх чекає після реформи, передбачати не беруться.
Любов Глушнюк, старша фельдшерка Камінь-Каширського відділення екстреної медичної допомоги, каже, що цілком можливо, що у наступному році медична реформа їх не торкнеться:
— Раніше нас попереджали, що замість фельдшерів будуть працювати парамедики, що усім доведеться пройти перекваліфікацію. Говорилося про те, які виклики будуть обслуговуватися. Проте конкретно не вказується, що ось саме з 1 січня 2018 року будемо працювати по-новому, — розповідає Любов Федорівна. – Ми ж наразі ще не пройшли відповідної перепідготовки. Навчальні заклади також ще не випустили готових до роботи парамедиків. Тому, гадаю, старт реформи екстреної допомоги буде дещо відтермінований.
Припущення медика ґрунтуються ще й на тому, що не відбулося реформування первинної ланки медичної допомоги (ПМД). Мовляв, для того, щоб екстрена допомога почала працювати по-новому, частину функцій, які вона тепер виконує, потрібно буде передати на ПМД. А оскільки ще є багато питань до того, як відбуватимуться зміни і які саме на цій ланці, відповідно не поспішають і з нововведеннями в екстреній.
— З нового року, як і тепер, ми ще будемо виїжджати на всі виклики, — наголошує Любов Глушнюк.
У той же час фельдшер звертає увагу, що останнім часом збільшилася кількість хибних, безрезультатних викликів. Після реформування екстреної буде діяти особлива відповідальність за це. На людину, яка обманюватиме екстрену службу, поширюватимуться різні санкції і відповідальність. Такі жарти з рук не сходитимуть.
До речі, а надходять за місяць, наприклад, у Камінь-Каширське відділення екстреної медичної допомоги, сотні викликів. Ось за листопад їх було понад півтисячі. З них: півсотні – нещасні випадки, травми та отруєння, і більше чотирьох сотень – раптові захворювання та стани. Можна підрахувати, що за день медикам Камінь-Каширської екстреної доводиться виїжджати більше ніж по десять разів на виклики. Любов Федорівна каже, що вони намагаються строго дотримуватися усіх вимог.
Втім кожен розуміє, якими б нормативно правовими документами не прописували усі ці вимоги, якими б ідеальними не були усі закони, накази, все одно життя пацієнта передусім залежить від знань та вмінь медика, мотивації та бажання допомогти.
Тетяна Приходько.