Незалежна громадсько-політична газета

Село без свиней

t_1_f66434ad2bf20ce2e756e9737d00cfd0Через африканську чуму свиней у Хотешові вирізали усе поголів’я тварин

Відлік 40 карантинних днів встановили з 1 вересня. Відтак ще півроку місцевим господарям не можна буде брати на відгодівлю поросят.
«У нас уже не в свиней, а в людей чума», — кажуть у сільській раді. Все село не просто шоковане, люди у страшному відчаї, розповідають місцеві. Ще б пак, тепер вони навіть не уявляють, як зводитимуть кінці з кінцями, адже більшість тримала свиней не лише для власного споживання, а й для наповнення сімейного бюджету. У селі ж яка робота – сільське господарство. Відповідно з нього там і живуть: сіють, садять, вирощують свиней – і продають. За роки люди вже навчилися планувати та організовувати свою роботу так, щоб вона була немарною і приносила дохід. Прикро, звичайно, коли у цю їхню вже продуману працю, яка є надзвичайно важкою, вносить свої корективи природа, чи ж бо випадок.
— Жителі села тримали багато свиноматок. У декого їх було по кілька голів, — розповідає бухгалтер сільської ради Світлана Бойко. – Я, наприклад, тримала дві свиноматки та два хряка. Звичайно, їх довелося зарізати. Для мене це був страшний удар.
«Чого перейматися — тож не пропали», може комусь подуматися. Але повірте, для людей — це величезна втрата, а не просто банки з тушонкою.
— Ми возили поросят продавати на базар у Бузаки, Камінь-Каширський. З одного опоросу можна було заробити 6-8 тисяч гривень (залежно від кількості поросят). А поросилися свині по два рази на рік. За ці кошти я вчила студента, — аргументує Світлана Григорівна. – Зрештою в Хотешові дуже багато людей тримали свиноматки і, продаючи поросят, мали якусь копійку. А тепер що?..
Тепер ще й фури, що приїжджали купувати картоплю, на дезпостах спочатку завертали.
У Хотешові садять по 50 соток, по гектарові картоплі. Все на продаж. І ось урожай зібрали, а що з ним робити? Звичайно, селянам краще хоча б частину врожаю продати до холодів. Бо ж зберегти таку кількість бульби до весни не так просто. Однак, на початку карантину, встановленому у селі через африканську чуму свиней, хотешівці картоплю не реалізовували. Селяни були в розпачі, спантеличені і розгублені.
Держава наче і обіцяє компенсацію у зв’язку із АЧС, але далеко не всім. Ветеринари розводять руками, мовляв, ми не можемо нічого вдіяти, бо ліків від цієї хвороби немає, мусимо вдаватися до таких заходів.
Наразі в Хотешові на завершальному етапі дезінфікування хлівів. За словами начальника Держпродспоживслужби у Камінь-Каширському районі Віталія Макарчука, люди прозвітувалися перед ветлікарями та працівниками сільради, що забили усіх тварин у своїх господарствах. Був проведений обхід господарств і всіх попереджено про відповідальність за ненадання інформації або приховування поголів’я свиней.
Відтак хотешівцям дозволили збувати картоплю.
Під час карантину у районі діятиме заборона на продаж живих свиней та поросят, а також свинини. Ветлікарі сподіваються, що епізоотична ситуація не погіршиться і вже через 40 днів від 1 вересня карантин буде знято.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *