Монополізація ринку закупівлі молока на Волині призвела до того, що ціна за літр продукту є чи не найменшою в Україні.
Проблема особливо гостро ця постає у літній період. Монополісти домовляються між собою і занижують ціну. Зараз я йду двома шляхами: відновила листування з антимонопольним комітетом та законодавчим шляхом, – каже Ірина Констанкевич. – У парламенті вже пройшов перше читання законопроект №2089 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села». Цей закон дає змогу регулювати ціну на молоко другого ґатунку (саме таке, як здають селяни). Згідно з ним, ціна не може бути нижчою певного фіксованого рівня. Це дасть можливість уникнути спекуляцій з ціною підприємствам-монополістам. На жаль, молочні монополісти мають у Верховній Раді своє лобі, яке гальмує просування цього законопроекту, адже його мали поставити на голосування ще в лютому. Тому підготувала депутатське звернення з проханням включити законопроект у порядок денний восьмої сесії. Цей закон повинен бути введений у дію, оскільки більшість мешканців села виживають саме за рахунок господарства».
Варто зауважити, що зазвичай із молока другого ґатунку виробляють сухе молоко, яке йде на експорт. У травні на українському ринку сухого молока трейдери помітно підвищили ціни. Ціна за тонну сухого знежиреного молока виросла на 20% в порівнянні з минулим роком. Виробництво сухого молока зросло на 13%. В той же час закупівельна ціна на молоко від населення впала майже на 35% (з 6 гривень за літр до 4 гривень) у порівнянні з початком року. Частково це можна пояснити сезонністю, але за даними Державної служби статистики та економічних досліджень, цей показник щорічно не перевищує 10%. Молокопереробні підприємства одночасно знижують закупівельні ціни на молоко від населення.
Згідно із офіційними даними, на Волині селяни утримують 95 тисяч корів. «Якщо у 2015 році у Камінь-Каширському районі налічувалося 10800 корів, то сьогодні – лише 8420. Зменшення суттєве. І з настроїв людей можна зрозуміти, що поголів’я дійного стада зменшуватиметься і далі. Головною причиною цього є передусім те, що праця селянина абсолютно знецінена», — говорить начальник відділу агропромислового розвитку РДА Іван Мартинюк. Варто зауважити, що сьогодні ринок цін на молочну продукцію формує не так багато заводів в Україні. Але вони монополісти, тому, відповідно, й встановлюють свої правила гри. Такі, що селянин змушений здавати молоко за безцінь.
Ольга Решетняк.