Незалежна громадсько-політична газета

Чому держава забула про вчителів-пенсіонерів?

“Доброго дня, шановна редакція “Полісся”. Я — ветеран праці, 33 роки вчителювала у місцевій школі, де навчала дітей німецької мови. У 1998-му вийшла на пенсію за віком. Але ось уже 2 роки не проводять ніяких перерахунків. Неодноразово зверталася у пенсійний фонд, аби з’ясувати причину. Та мені там сказали, що розмір моєї пенсії відповідає встановленому показнику. Дивує те, що мої колеги-освітяни, котрі пропрацювали стільки ж, за рішенням суду таки отримали перерахунок. Як так? На сьогодні ми з чоловіком проживаємо самостійно. На двох наших спільних пенсій заледве вистачає, адже город треба обробити, дрова купити, бо село не газифіковане. А ще й щось на їжу, одяг і ліки виділити. Через стан здоров’я самостійно у місто приїхати не можу, так само й судові засідання відвідувати несила. Можливо, ви допоможете добитися справедливості. Ми стільки років працюємо і нічого не маємо, а наші депутати – мільйонери.

З повагою Світлана Василівна Савчук, село Качин”.

Як повідомили у Камінь-Каширському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду, куди ми звернулися за роз’ясненнями, з січня 2017 року в Україні діють нові норми пенсійного забезпечення, відповідно здійснюється поетапний процес збільшення пенсійних виплат. На даний час урядом заплановано підвищення мінімального прожиткового мінімуму, починаючи з 1 травня — до 1312 гривень. На стільки ж зміниться і розмір мінімальної пенсії за віком, адже за діючим законодавством ці показники є тотожними. Наступний перегляд, за планом, має відбутися у грудні поточного року. Очікується, що тоді сума гарантованої державної пенсії за віком складе 1373 гривні. Нещодавно Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціював старт пенсійної реформи, котра має запрацювати зовсім скоро. За словами очільника Кабміну, вона дозволить подолати безліч несправедливостей, з якими доводиться зіштовхуватись громадянам при отриманні пенсії, а також осучаснити її, зважаючи на існуючі соціально-економічні реалії життя. Орієнтовно у жовтні пенсії “поважчають” для значної категорії людей, які свого часу вийшли на пенсію і тривалий період її розмір залишався майже незмінним.

Однак, як зазначають у Камінь-Каширському об’єднаному управлінні Пенсійного Фонду України, отримають такі надбавки не всі. Адже процес їх нарахування для кожної особи є індивідуальним.

– Перерахунок проводиться автоматично без участі заявників. Ми лише подаємо дані, а вже спеціальна комп’ютерна програма визначає, що і скільки потрібно нарахувати певній особі. Що стосується авторки звернення Світлани Савчук, то на сьогодні сума її пенсійного забезпечення відповідає визначеним розрахункам. Щодо доплат, то вони здійснюються, так як жінка має статус постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, – пояснює начальник управління Валерій Должко.

Як розповіли спеціалісти відомства, мінімальний розмір пенсії за віком при наявності у чоловіків 25, у жінок – 20 років страхового стажу (якщо пенсія призначена до 01.10.2011 р.), та мінімальний розмір пенсії при наявності у чоловіків 35, у жінок – 30 років страхового стажу (якщо пенсія призначена після 01.10.2011 р.) відтепер становитиме 1312 гривень. Якщо у людини стаж менший, пенсія за віком встановлюється в розмірі не менше 949 грн.

За їх словами, перерахунок мінімального розміру пенсій з урахуванням зафіксованої суми індексації проводиться таким чином, щоб сума призначеної пенсійної виплати з урахуванням фіксованої суми індексації не перевищувала загального доходу до підвищення.

– Виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а це 1312,00 грн., з 1 травня 2017 року перерахують пенсії близько 10 категоріям отримувачів, а саме: зміни торкнуться мінімального розміру пенсії за віком для непрацюючих пенсіонерів, відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, доплати за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам, пенсій за особливі заслуги перед Україною, мінімальних розмірів пенсії по втраті годувальника (з 1 травня в обрахунку на одного утриманця, вона не може бути меншою за 1312 гривень, на двох утриманців – 1574,40 гривень, на трьох і більше утриманців – 1968 гривень). Переглянуть також мінімальний розмір пенсій в разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців, підвищення, передбачені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Сюди ж увійдуть: мінімальні розміри пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, надбавки на утриманців, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (за “військовим” Законом з 1 січня цього року він не може бути меншим за 2624 гривні на одного утриманця), та ряд інших.

Для громадян, які мають статус “Почесний донор України”, розмір надбавки збільшиться зі 154,40 грн. до 162,40 грн., – зазначили у пенсійному фонді. Щодо працюючих пенсіонерів, то їм перерахунок не проводитиметься.

Зазначимо, що з 1 травня ви, Світлано Василівно, маєте гарантоване державою право отримати мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на цей період (за мінусом фіксованої індексації). Щодо решти надбавок і пільг, а також їх розміру, то працівники фонду обіцяють поінформувати вас особисто. Для цього зверніться за телефоном гарячої лінії 2-28-60, або письмово за адресою: 44500, м.Камінь-Каширський, вул.1 Травня, 1а.

Олександр Приймак.

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *