Незалежна громадсько-політична газета

Суди виграли. Залишилось отримати гроші

221671_1Виплати за рішеннями судів чорнобильцям та дітям війни в Україні вже проводяться, — запевняє головний казначей району Орися Букало.

У 2010-2011 роках жителі району масово ринули до Камінь-Каширського районного суду, позиваючись до Пенсійного фонду з приводу перерахунку та виплати чорнобильських пенсій та пенсії дітям війни. Після цього були апеляційні суди, далі — подання у виконавчу службу і роки чекання. Кошти не виплачували, хоча суди задовольняли позови громадян.
На жаль, реалії сьогодення показують, що виграш справи в суді ще не є запорукою відновлення порушеного права, оскільки примусити боржника виконати рішення суду виявляється досить складно, тим більше, коли ним є держава. Однак коли такі справи потрапили до Європейського суду і той прийняв рішення знову ж таки на користь людей, державні мужі таки змушені були передбачити у цьогорічному бюджеті кошти для виплат, зокрема, за судовими рішеннями, що потрапили у єдиний реєстр у 2014-2015 роках (хоча суди відбулися у 2010, 2011, 2012, 2013 рр.).
Як розповідає начальник Управління Державної казначейської служби України у Камінь-Каширському районі Орися Букало, у державному бюджеті на 2017 рік на це закладено 505 мільйонів гривень з помісячним розподілом.
— У попередні роки для виплат за судовими рішеннями передбачалося 146 мільйонів, 148 мільйонів на рік. Це дуже мало. Цьогоріч заклали аж 505 мільйонів, — розповідає Орися Михайлівна. – Їх повинно вистачити на те, щоб виплатити усім, хто є в Єдиному реєстрі судових рішень, виконання яких гарантується державою, за 2014-2015 роки. Можливо, пізніше, як вноситимуть зміни до державного бюджету, ще щось додадуть.

Тут у багатьох виникає питання з приводу цих років. Адже суди в основному відбувалися у 2010-2011 роках, а справи зареєстровані у Єдиному реєстрі у 2014-2015 роках або ж і в 2016-2017 роках. Така ситуація склалася скоріш за все через людський фактор чи з якихось інших причин. Адже людина, отримавши рішення вже апеляційного суду, повинна була звернутися у виконавчу службу, щоб та стягнула з держави в особі пенсійного фонду відповідні кошти. Відповідно ці справи могли затриматися у когось на столі чи тривалий час чекали своєї черги і потрапили до Єдиного реєстру пізніше.
Дехто із громадян також зволікав і не звертався у виконавчу службу. Окремі навіть дотепер цього не зробили. Однак ще нічого не втрачено. Як говорить Орися Михайлівна, усі ще можуть звернутися у виконавчу службу та довести справу до кінця. Головне, щоб у державному бюджеті були закладені кошти на ці виплати за судовими рішеннями.
Ті ж, чиє прізвище вже значиться у Єдиному державному реєстрі за 2014 та 2015 роки (а це можна перевірити самостійно в Інтернеті), можуть брати витяг із реєстру та судові рішення, виконавчий лист, довідку з банку про наявність рахунку та звертатися у казначейство. Казначейська служба зробить відповідне подання на виплату цій людині присуджених коштів. Виплати проводитимуться в порядку єдиної на всю Україну черги.
До речі, чи отримував ці виплати уже хтось із нашого району, ми сказати поки що не можемо. Ні в управлінні Державної казначейської служби України у Камінь-Каширському районі, ні в головному управлінні Державної казначейської служби України у Волинській області нам не змогли назвати навіть загальної суми проведених виплат та кількості осіб, яким вони були здійснені. Проте, як запевняє головний казначей району Орися Букало, виплати в Україні вже проводяться.
Зазначимо також, що у випадку смерті позивача, звернення якого суд задовольнив та присудив виплати, кошти можуть отримати спадкоємці. Якщо прізвище померлої людини присутнє у Єдиному реєстрі, то спадкоємцям потрібно зробити витяг. З ним звернутися до нотаріуса для оформлення права на спадщину і з цими документами вже звертатися у казначейство. Якщо ж людини немає у реєстрі, але у спадкоємців є рішення судів, вони можуть звертатися у виконавчу службу, а після внесення у Єдиний реєстр знову ж таки до нотаріуса, а тоді у казначейство. Якщо ж немає на руках рішень судів, то треба звертатися у суд за видачею копій та дублікатів, а далі знову виконавча, нотаріус, казначейство. Не забувайте подавати в казначейство довідку з банку про наявність рахунку.
Поряд з цим сьогодні у казначейство масово звертаються також громадяни, які позиваються до пенсійного з приводу здійснення перерахунку пенсії з її збільшенням на 1 відсоток заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж (15 років для жінок та 20 років для чоловіків) за поверненням судового збору. Ті, хто позивався до нового року, сплачували його у розмірі 512,20 гривень, ті ж, що робили це вже з нового року, сплачували 640 гривень. Ці кошти будуть людям повернуті. До речі, звертаючись у казначейство з цього приводу, громадяни повинні подати оригінал виконавчого листа (взяти в канцелярії суду та зробити три копії), постанову Камінь-Каширського районного суду, яка набрала сили, копію квитанції про сплату судового збору, копію паспорта та довідку з банку про відкритий рахунок.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *