Сучасні шахрайські схеми дозволяють зняти кошти з вашої банківської картки навіть тоді, коли вона надійно захована у вашій кишені. Жертвами кіберзлочинців вже стали десятки жителів району. Ми вирішили зібрати в одну статтю види шахрайства, які практикують мисливці за вашим гаманцем на найвідоміших торгових сайтах. Адже попереджений — значить озброєний. Чи не так?
Викрадати гроші навчилися дистанційно
Зі стрімким розвитком Інтернету більшість користувачів змогли відчути його переваги. На жаль, вистачає й людей, яких у мережі обдурили. Адже користування всесвітньою павутиною опанували не тільки добропорядні громадяни, а й ті, хто не пропустить шансу нажитися на довірливих людях.
Крадіжки гаманців на базарі чи у громадському транспорті тепер, мабуть, можна назвати вчорашнім днем. Кишенькових злодіїв заткнуть за пояс віртуальні, майстерність і винахідливість яких чи не щодня зростає. Щоб обікрасти людину, тепер навіть не потрібно бути поруч із нею. Більше того, зробити це можна, навіть перебуваючи в іншому місті. Одна з найпоширеніших схем такого шахрайства — переказ коштів на банківські картки. Лише упродовж року до Камінь-Каширського відділу поліції Головного управління Національної поліції в області надійшло 9 повідомлень про такі злочини. Схема проста: аферисти, прикриваючись інтернет-магазинами, видурюють гроші, проте ніяких товарів не постачають.
— Інтернет-злочинці діють за доволі відпрацьованою схемою, — розповідає інспектор поліції Валентина Коширець, — розміщуючи у мережі (на сайтах OLX, Аukro або ж соцмережах Вконтакте та Facebook) неправдиві повідомлення про продаж різноманітних речей широкого вжитку, наприклад, мобільних телефонів, одягу, дитячих колясок чи деталей навіть тракторів. При цьому однією із умов отримання бажаної речі є попередня оплата замовленого товару частково або в повному обсязі шляхом перерахування коштів на вказаний шахраями банківський рахунок. Після перерахування коштів товар довірливі громадяни так і не отримують, а зв’язок із недобросовісними продавцями зникає.
Сьогодні жертвами таких аферистів стали сотні жителів району. Але, на жаль, лише одиниці з них звертаються за допомогою до поліції. Найчастіше жертвами таких зловмисників стають підлітки, школярі.
Аби не стати жертвами шахраїв, Валентина Коширець радить ретельно вибирати та перевіряти потенційних продавців товару, яких ви вподобали в Інтернеті. Щоб уникнути неприємностей, найкраще оплачувати покупку лише після доставки товару.
Перерахували гроші шахраю?! Відразу телефонуйте в службу вашого банку
До речі, іноді сам банк може допомогти вам повернути кошти, які шахрай у вас виманив з картки. Найкраще в цьому плані налагоджена робота служби безпеки ПриватБанку.
Отож, як можна повернути гроші? Спеціалісти радять, що ключовим моментом купівлі, наприклад, через мережу Вконтакте є те, що у вас часом залишається збереженим листування із шахраєм. Його потрібно скопіювати, як доказ. І після того, як ви зрозуміли, що вас ошукали, ви можете написати заяву в свій банк на повернення коштів та пред’явити це листування, мовляв. що ви мали справу з шахраєм. Іноді після перевірки шахрая банківською службою його картку блокують, а видурені гроші з його рахунку (якщо він не встиг їх звідти зняти) повертають ошуканому клієнтові.
Однак і шахраї не дрімають, щораз видумують нові схеми. Тепер вони навчилися обманювати з особливою хитрістю, залучаючи відразу двох довірливих людей (продавців і покупців), а самі з шахрайської схеми “виходять сухими з води”.
Схема злочину така: шахрай укладає угоду з одним з покупців, при цьому просить перевести гроші на банківську картку. Він вказує номер картки іншої людини — справжнього продавця, у якого він щось купує. Таким чином, одна жертва переводить гроші на карту другої, а третя сторона (шахрай) отримує товар, за який заплатив сторонній чоловік.
Реалізація цього злочину може відрізнятися в залежності від ситуації, але, у підсумку, одна людина залишається без грошей, звинувачуючи іншу в шахрайстві, тоді як справжній шахрай просто зникає.
“Вітаємо, ви виграли автомобіль”…
— Принцип роботи шахраїв незмінний — змусити вас віддати їм гроші, але їх методи постійно змінюються, — веде далі мову Валентина Коширець. — Останнім часом почастішали випадки шахрайства під виглядом розіграшу машини. Наприклад, вам приходить СМС з текстом, що ви виграли автівку. При цьому в якості приза можуть бути різні марки: Skoda Octavia, Chevrolet Niva та ін. В СМС пишуть, що автомобіль чекає вас і пропонують подзвонити на вказаний номер.
І дійсно, коли ви зателефонуєте (навіть з іншого номера, на який подібна розсилка не надходила), вас “порадують”, що саме ви виграли автомобіль, і попередять, що забронювати “свою” машину можна тільки протягом одного дня. Для цього, мовляв, слід прийти до терміналу “ПриватБанку”, ще раз набрати цей номер і слідувати інструкціям. Зрозуміло, що в цьому випадку “переможця” попросять перевести певну суму на продиктований оператором номер картки шахрая. А після цього абонент “на тому боці” пропадає назавжди.
Жінка продавала дитячого возика, а втратила своїх 8 тис. грн.
Сьогодні навіть той, хто виставляє на продаж речі в Інтернеті, ризикує бути ошуканим. Принцип схеми досить простий — зловмисник під виглядом покупця дзвонить, погоджується на угоду і погоджується здійснити оплату на банківську карту, приміром, Приватбанку. При цьому він крім номера карти намагається отримати додаткові дані про власника картки. Наприклад, термін дії, наявність кредитного ліміту і т. д. Часто обманщик пояснює необхідність цих відомостей тим, що оплата буде проводитися від юридичної особи.
Така прикра історія нещодавно трапилася з однією мешканкою Каменя-Каширського. Вона продавала дитячу коляску за оголошенням в Інтернеті, а в результаті позбулася ще й своїх 8 тис. гривень, які були їй лімітовані на кредитній картці.
Олесь Федорович.