Незалежна громадсько-політична газета

Грип на порозі – країна в облозі

Хвиля грипу, що накрила Україну останніми тижнями, вже пожинає свої перші плоди. Два летальних випадки було зареєстровано нещодавно у Сумській області. Тут від вірусу типу “А” померли 13-річний підліток та 52-річний чоловік. У екстреному порядку закривають школи на Рівненщині, Харківщині та Буковині, де епідемічний поріг сягнув від 30-50 відсотків. Градус напруги зберігається ще у кількох областях.

VLUU L210  / Samsung L210

Не менш невтішною є ситуація й на Волині. На сьогодні близько 40 тисяч краян хворі або звернулися зі скаргами на симптоми ГРВІ до лікувальних закладів. Результати останнього моніторингу, що проводився обласним лабораторним центром, свідчать: “Ми – за крок від епідемії”.

Однак, найбільш жахливим в усьому цьому є те, що область та й Україна загалом, зустрічають епідемію грипу фактично беззахисними. Сучасних вакцин “Ваксігрип” та “ДжіСіФлю”, які б мали уберегти населення від грипу, вкрай мало.

За повідомленнями Міністерства охорони здоров’я “… в Україну планують завезти 100 тисяч доз протигрипозної вакцини французького виробництва “Ваксігрип” та ще п’ять тисяч доз корейської вакцини “ДжіСіФлю…”. Однак станом на 6 грудня надійшло лише 500 упаковок (доз) корейської вакцини “ДжіСіФлю” та 49994 упаковок “Ваксігрипу”. Решту обіцяють доставити до початку наступного тижня.

Та навіть, якщо людина вирішить зробити щеплення, відшукати потрібну вакцину в аптечній мережі надзвичайно складно, адже процес їх доставки триває.

Час бити на сполох?

За словами спеціалістів Камінь-Каширського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, причин для паніки у нашому районі поки-що недостатньо. “Лише 3,6% його жителів захворіли на грип чи ГРВІ станом на початок грудня. Однак тенденція до збільшення цього показника зберігається”, – констатують вони.

Ірина Кереб – лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень:

– Ми щорічно проводимо моніторинг стану захворюваності на грип та ГРВІ серед населення. На фоні захворювання виокремлюємо статистичні дані щодо кількості дітей і дорослого населення. Спостереження відбувається по тижнях, починаючи з 40-го. Зокрема, якщо говорити про останній тиждень, то маємо лише 328 випадків захворювання по району. З них 154 – діти до 17 років. Хоча цей показник на 22,5% більший, ніж попереднього тижня (245 осіб), однак він не перевищує минулорічного за цей період. Загалом із жовтня на грип та ГРВІ у районі захворіли 2361 особа, або 3,6% від загальної кількості жителів. У відсотковому вимірі — це не дуже багато, поки перевищення немає, – пояснює Ірина Володимирівна.

Як інформують у районному відділі освіти, на початок грудня у школах району спостерігається незначний рівень захворюваності на грип і ГРВІ:

– На даний час епідемічний поріг не перейдений. Захворіло лише 2-5% дітей шкільного віку від загальної кількості. Навчальні заклади працюють у штатному режимі. Карантин у жодній зі шкіл не запроваджували. Ми щодня стежимо за показниками захворюваності.

Підтверджують сказане і в лабораторному центрі:

– З початку жовтня наші спеціалісти проводять моніторингові лабораторно-інструментальні дослідження мікроклімату у школах та садочках району в частині дотримання температурного режиму. Були здійснені детальні дослідження мікроклімату, зокрема, перед початком опалювального сезону перевірено 22 навчальні заклади району: 11 шкіл та 11 садочків. В окремих із них температура в приміщеннях була нижчою від норми. Але через кілька днів ситуацію було виправлено. На сьогодні у всіх школах запроваджені профілактичні заходи, які дозволяють уберегти школярів від грипу. Тож батьки можуть бути спокійні за своїх дітей.

Проте, як констатують і освітяни, і епідеміологи, на даний час проблемним у районі залишається питання вакцинації. “На жаль, лише незначна частина батьків готова щеплювати своїх дітей від грипу, решту відштовхує вартість вакцини, а також невпевненість у її безпечності”,  – зазначають епідеміологи.

На думку Ірини Кереб, жителям району не потрібно боятися щеплення.

– Станом на 5 грудня щеплення від грипу зроблено лише одній дитині! У минулому році вакцинувалися 36 осіб. Усі вони —працівники медичних закладів району. Це дуже мало. Яка б дезінформація сьогодні не поширювалася про вакцинацію, потрібно нарешті зрозуміти, що вакцина не завдає шкоди організму, а навпаки допомагає йому розпізнати хворобу, адже стимулює вироблення в організмі захисних антитіл. Чи доцільно робити щеплення у період епідсезону? Так. По-перше, епідеміологічний сезон триває довго (до середини травня). По-друге, дешевше заплатити 150 гривень за дозу вакцини ніж потім  боротися з хворобою. Дійсно, вакцина не гарантує 100%, що ви чи ваша дитина не захворіє. Але якщо ви навіть підхопите грип, перебіг недуги пройде значно легше.

Чи готовий район до епідемії?

Відповісти однозначно на це запитання складно. На сьогодні 50% успіху у боротьбі з будь-якою епідемією складає правильна вакцинація, решту – достатнє технічне забезпечення лікарень та професіоналізм її працівників. Якщо у питанні професіоналізму наших лікарів сумнівів не виникає, то щодо інших чинників є певні труднощі.

Пошуки новітніх вакцин від грипу ледве не завели журналістів “Полісся” у глухий кут. Обійшовши усі аптеки Каменя-Каширського, нам так і не вдалося натрапити на жоден слід французького “Ваксігрипу”, ні його корейського аналогу “ДжіСіФлю”. Здавалося, подальші мандри – марні.

Проте, придбати названі вакцини все ж можна у аптеці, котра працює в центральному приміщенні лікарні. Як пояснили фармацевти, вакцини надходять до них відразу у холодильних контейнерах з дотриманням усіх температурних режимів, тож людям, котрі вирішили зробити щеплення, не варто перейматися за правильність їх збереження. Усі сертифікати, що підтверджують безпечність вакцин, є в наявності. І покупець, при бажанні, може з ними ознайомитися. Щодо вартості протигрипозних вакцин: “ДжіСіФлю” можна придбати за 150 гривень, а ось “Ваксігрип” обійдеться у 170 гривень.

Як зазначив керівник районого центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Соловей, первинна ланка готова до боротьби з епідемією.

– Наші спеціалісти щоденно стежать за станом захворюваності населення на грип та ГРВІ. Усі пацієнти ретельно обстежуюються і при виявленні більш серйозних симптомів направляються до закладів спеціалізованої медицини. На сьогодні ми в достатньому обсязі забезпечені жарознижувальними засобами та препаратами для надання естреної, невідкладної допомоги, дезинфікуючими засобами. Є певні проблеми з противірусними препаратами, але за призначенням лікаря їх можна легко придбати у будь-якому аптечному пункті. Дійсно, поки вакцини від грипу ще немає. Тож, якщо людина помічає у себе перші ознаки ГРВІ, потрібно негайно звернутися до лікаря. Після обстеження найкращим рішенням буде кілька днів побути удома, – пояснює Ігор Петрович.

Свою готовність до нового епідемсезону підтверджують і у центрі спеціалізованої медицини.Та все ж, як визнають медики, проблемним залишається питання оновлення парку устаткування для підтримки та лікування хворих, особливо апаратів штучної вентиляції легень.

За очікуваннями Міністерства охорони здоров’я, у 2016-2017 роках українців на міцність будуть випробовувати три штами вірусу грипу. Вже знайомий  нам “Каліфорнійський” (або свинячий) та два нові: “Гонконг” і “Брісбен”. Якщо до першого у більшості з наших співгромадян вже виробився імунітет, то “Гонконгу” варто боятися. У дорослої людини збудники цього штаму вірусу можуть спровокувати пневмонію і бронхіт, а також спричинити загострення серцево-судинних хвороб. Щодо “Брісбену”, то як запевняють лікарі, він найменш небезпечний і жодних серйозних ускладнень не викликає.

Олександр Приймак.

Please enter banners and links.

ЗДОРОВ'Я

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *