Незалежна громадсько-політична газета

У початковій освіті стартували зміни

Нинішній навчальний рік приніс неабияке полегшення учням 1-4 класів. Завдяки міністерським змінам програм їх тепер набагато менше навантажуватимуть. Отож, про те, яких змін зазнала навчальна програма та з якими нововведеннями вже цьогоріч почали освоювати знання школярі молодших класів, розповідає “Поліссю”  завідувач районного методичного кабінету, вчитель-методист, Відмінник освіти Любов Подшивалкіна. 

— Не секрет, що українська школа успадкувала ще радянські традиції у шкільній освіті. Любов Петрівно, розкажіть, для чого взялися змінювати навчальну програму?

— Раніше діти йшли до школи за знаннями, а зараз вони в трирічному віці прекрасно володіють комп’ютером і можуть краще на ньому все знайти, ніж їхні батьки. І батьки, і вчителі часто нарікали, що навчальні програми перевантажують дітей та містять забагато теоретичної інформації. У результаті, якщо діти колись втрачали інтерес до навчання у восьмому класі, то зараз це відбувається у третьому. Саме тому було запропоновано навчальну програму розвантажити та адаптувати до вікових особливостей діток.

Зміни до програм початкової школи стали результатом  безпрецедентного обговорення на освітній Інтернет-платформі EdEra (https:// www.ed-era.com), у котрому взяли участь більше чотирьох тисяч вчителів, батьків, науковців, які внесли  більше восьми тисяч пропозицій.

Власне, саме під час внесення пропозицій та їх обговорення точилися найбільш цікаві дискусії, які засвідчили, що в Україні накопичилась «критична маса» активних вчителів, які не просто скаржаться на важке життя та недолугість застарілих норм, але й готові приділити власний час, досвід та знання, щоб змінювати нашу школу на користь маленьким українцям.

— Отже, змін зазнала лише початкова освіта. А як же буде з учнями, які навчаються у середніх та старших класах?

— Після початкової школи, заплановано реформувати освіту в середніх та старших класах. Змінять програму, підручники, стандарти та підхід вчителів. Запроваджувати ці реформи хочуть уже з 2018 року. Обіцяють, що у травні 2017 року будуть презентовані нові державні стандарти початкової освіти, які будуть ґрунтуватися на результатах успішності школярів.

— Тобто зміни не остаточні?

— Цьогорічні нововведення у початковій освіті — лише перший крок, початок шляху до оновлення української освіти. Вже прийнятий у першому читанні, законопроект “Про освіту” та проект Концепції Нової української школи. Потім будуть нові стандарти та нові програми. До першого класу Нової української школи діти підуть у 2018-2019 навчальному році, а зміни почали відбуватися вже сьогодні. Адже перепідготовка вчителів початкової школи (тих, котрі навчатимуть першокласників нової української школи) розпочалась уже з цього навчального року.

— Любов Петрівно, давайте поговоримо більш конкретно про те, яких змін вже зазнала навчальна програма у початкових класах?

— Знято фіксовану кількість годин на вивчення кожної теми. Учителі визначають їх самостійно, враховуючи рівень підготовки класу. Крім того, уніфіковано термінологію програм, якою мають послуговуватися вчителі та автори підручників, її наближено до вікових особливостей молодших школярів.

Відтепер оцінювання — це конфіденційна інформація, яка стосується лише вчителя, дитини та її батьків. Тобто навчальні досягнення учнів не будуть публічно озвучуватися на батьківських зборах чи розміщуватися на стендах у вигляді різноманітних рейтингів.

Вилучено вимоги та щомісячну оцінку за ведення зошитів. Вчитель має навчити культури письма і правил оформлення робіт, а кількість клітинок не має такого важливого значення.

З навчальної програми вилучено оцінювання темпу читання. Кількісні показники темпу читання лишилися, але наголошується, що ці показники — орієнтир для розвитку темпу читання, а не для перевірки та оцінювання.

Обмежено обсяг домашніх завдань. Для першокласників їх зовсім немає, не задаються учням домашні завдання на вихідні, святкові та канікулярні дні. Нагадаємо, що бального оцінювання в 1-му класі немає. Успішність учнів 2-го класу також можна оцінювати усно, тобто словесно. Рішення про це приймає педагогічна рада школи. До предметів, засвоєння яких не оцінюється бальною системою протягом усього навчання у початковій школі, додано «Трудове навчання» та «Я у світі».

— Говорять, що вчителі в початкових класах не мають права оцінювати рівень знань школярів, застосовуючи червону ручку.

— Учителям не рекомендується користуватися червоною ручкою під час перевірки письмових робіт (1 клас). Колір ручки для виставлення оцінок в зошитах і в щоденниках вчитель може вибирати самостійно. Для зниження психологічного напруження у першокласників за рішенням вчителя рекомендовано користуватися простим олівцем до часу сформування в учнів навички письма. На розсуд учителя допускається виправлення або гумкою, або закресленням. Час і етап переходу на кулькову ручку визначає сам вчитель, індивідуально для кожної дитини.

Розмову вів Олесь Федорович.

 

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *