Незалежна громадсько-політична газета

Християнські символи на речах. Релігійність чи мас-маркет?

VLUU L210  / Samsung L210Клатчі з розп’яттям, хрести, що світяться у темряві, футболки із зображенням святих та навіть алкогольні напої в священицькому облаченні. Вражаючий список, чи не так?… Та це лиш частка з того, що можна зустріти у наш час на вітринах магазинів. Як не прикро, та християнство сучасності все більше стає не лише вірою, а ще й таким собі трендом. Принти храмів, ікон, і навіть Христа чи Богородиці на речах є тепер не менш модними ніж назви іменитих брендів. А бізнес на релігійності щорічно приносить його власникам мільйони доларів прибутків.

Тож, чи дійсно релігійні символи втратили свою сакральну суть і перетворились на незрозумілі картинки? І як діяти, щоб черговий похід в супермаркет чи магазин одягу не закінчився конфузом, запитуємо в декана Камінь-Каширського благочиння УПЦ КП, отця Володимира Мицька.

Отче Володимире, як віруючим людям ставитись до таких речей. Чи варто купувати продукти, напої та інші предмети вжитку, на яких зображені християнські символи?

– Для себе я такого точно не придбав би. Бо якщо тобі потрібен хрестик, то ти купуєш його в храмі, або в церковній лавці. Щодо частин священицького облачення на пляшках вина, думаю, що це неправильно. Так, це імітація. І такі речі не можуть принизити Бога. Але вони дають спокусу нам його зневажати. Коли ти бачиш в супермаркеті пляшки, на яких пише освячено, то це взагалі нонсенс.

Розумієте, в підприємців є така думка, що коли священик приходить і освячує сам завод, то відтепер освячено усе, що виробляється на ньому. Вони використовують ім’я Господнє, його образ в комерційний цілях, просто, щоб збагатити себе.

 – Сьогодні дуже популярно, навіть модно розміщувати на одязі хрести, образи святих, Ісуса Христа, Богородиці та ін. Чи доречно це?

– Найперше, залежить від того, для чого людина несе на собі цей образ? Якщо заради моди, звісно, що це неправильно. А коли вона таким чином проявляє себе християнином, то зовсім інакше. Якщо ти помітив свого товариша в одязі, на котрому зображені християнські символи, то можна запитати: “Чи знає він, що носить?”. Коли він не розуміє сутності цього образу, то пояснити. Але в жодному разі не осуджувати. Якщо ти християнин, то маєш проявляти любов, а не агресію.

У більшості випадків такі вчинки є бездумними. До прикладу, часто жінки одягають сережки у вигляді хреста, бо так красиво. Та хрест, як відомо, – символ християнства. На ньому був розп’ятий Ісус Христос (через якого ми всі спасаємося). І носячи його, ми показуємо всім, що ми є християнами (православними чи католиками).

Усі ці хрести на майках, штанах, все, що зараз робиться є проявом отієї тоталітарної, комуністичної влади. У нас не виховується покоління, яке б розуміло, що таке церква, що таке християнські символи. Люди відносяться до всього релігійного як до буденності, вони пасивні. Коли батьки бачать, що дитина носить такі речі, то не пояснюють їй, що це таке. Та й сама церква, на превеликий жаль, найчастіше теж оминає цю проблему стороною. Все віддається моді.У нас люди хочуть, щоб вінчання було шикарне, але яка духовна підоснова цього дійства – багато хто забуває. От ми виховуємося в такому. І для нас хрестик, чи інше зображення втрачає свою первинну сутність, стає просто річчю, витвором мистецва і не більше.

 – Отче, якщо людина все-таки придбала речі з християнськими символами, як ними користуватися і при потребі правильно утилізувати?

– Якщо так трапилось і ми придбали, скажімо, вино на етикетці котрого є християнські символи, або пляшка прикрашена іншими церковними елементами (хрестик, облачення, тощо), то треба з повагою віднестися до того образу. Хрестик дерев’яний можна комусь передарувати. Немає кому – занести до церкви. Етикетку просто відмочити. Але у жодному разі не викидати у смітник, а краще спалити.

Щодо одягу, то його не слід прати разом з іншою білизною. Така річ не повинна валятися де-небудь, а висіти в шанованому місці. Коли цей одяг стає непридатним, краще його також просто спалити, але не рвати на шмаття і не мити ним підлогу.

1369821989_1 oCmsk2xy_TtykSm-W8ERKA-article

krest-5

L0n8BkObgdooeZXChWGDwA-article

Олександр Приймак.

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *