Незалежна громадсько-політична газета

Лікарі керуються інструкцією, а чиновник – законом. Який із цих документів головніший?

 

Через неузгодженість цих документів потерпають люди. Як от Віра Лозовська із Старих Червищ. Згідно із Законом вона має право на призначення допомоги по догляду за інвалідом І групи  внаслідок  психічного розладу на 12 місяців. Але медики при видачі довідки керуються своєю інструкцією, згідно з якою можуть видати цей документ лише на 6 місяців. Чи не парадокс?

Розуміння бюрократії пересічними громадянами дуже часто зводиться до «люди проти держустанов». А все тому, що паперова тяганина не просто вже всіх дістає, а часом стає на перешкоді і навіть провокує конфлікти. І тим не менше чиновники запевняють: без неї аж ніяк, бо так говорить Закон. Але часом цей Закон говорить про речі, які є суперечливими. Ось, наприклад, як у цьому випадку.

У редакцію «Полісся» звернулася жителька села Старі Червища Віра Лозовська. Вона доглядає за інвалідом І групи внаслідок психічного розладу. Відповідно до чинного законодавства жінка має право на щомісячну грошову допомогу. І вона її отримує. Але Віра Андріївна має певні запитання з приводу призначення цієї допомоги.

А щоб отримувати її необхідно в управління соціального захисту населення райдержадміністрації подати пакет необхідних документів. Це, зокрема, заяву, документ, що посвідчує особу, довідку про склад сім’ї із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, родинних зв’язків членів сім’ї, декларацію про доходи та майновий стан, довідки про доходи кожного члена сім’ї за формою, затвердженою Мінсоцполітики, висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, довідки про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі, копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, яка видана інваліду I чи II групи внаслідок психічного розладу, за яким здійснюється догляд. Перелік чималий і, щоб  зібрати їх, ці документи, треба постукати не в один кабінет. Звертатися за поновленням призначення цієї допомоги доводиться кожного півріччя.

Минулого року начальник управління соціального захисту РДА Максим Демидюк на сторінках «Полісся» розповідав, що допомога на догляд призначається на 6 місяців і виплачується щомісячно. У разі ж, коли особа, яка здійснює догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером, їй призначається допомога на 12 місяців. Однак мені відмовляють у призначені її на рік, хоча я – непрацюючий пенсіонер, — скаржиться Віра Лозовська.

Чому так, ми поцікавилися у начальника управління Максима Демидюка. І він пояснив, що все через те, що лікарська комісія медичного закладу дає свій висновок щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І-ІІ групи внаслідок психічного розладу лише на півріччя. (Зокрема, такі висновки наявні в особовій справі заявниці — останній виданий 09.08.2016 року та дійсний до 09.02.2017 року). Ось так, але невже не можна цю довідку видати на 12 місяців? Заступник головного лікаря з лікарсько-трудової експертизи Тамара Овсієнко розтлумачує, що лікарі при видачі цих довідок керуються інструкцією до наказу Міністерства охорони здоров’я, в якій зазначено строк, на який видається такий висновок. І становить він 6 місяців.

— Ми не можемо чинити не так, як зазначено в цьому документі.  Якщо ж управління соціального захисту керується законом, в якому заначено, що допомога може призначатися на рік, то нехай воно так і призничить цю допомогу. Тим більше взагалі нелогічним є видача таких довідок людям, яким довічно призначено І групу інвалідності внаслідок психічного розладу, — звертає увагу Тамара Павлівна.

Ось так. Такі суперечливі речі у нашому законодавстві трапляються досить часто. Це ще раз говорить про те, що у ньому є чимало прогалин.

Поряд з цим нагадаємо про умови призначення допомоги по догляду за психічнохворим.

Як розповів начальник управління соціального захисту населення райдержадміністрації, розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї за попередні шість місяців, але не може бути більшим, ніж мінімальна заробітна плата. При чому до складу сім’ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб, а також діти до досягнення ними 23 років, які навчаються у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання і не мають власних сімей, незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I чи II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім’ї не включаються особи, визнані інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду і не належать до зазначених членів сім’ї, та особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Однак є ще одне нез’ясоване питання: кому саме призначається ця допомога. Як повідомляє управління соціального захисту населення на своїй сторінці на сайті РДА, «допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за ним». Про це писали ми і на сторінках «Полісся». Проте наша читачка Віра Лозовська каже, що віч-на-віч в управлінні її переконували, нібито допомога призначається лише тим, хто проживає поряд з хворим, і аж ніяк не тим, хто просто зареєстрований в одному помешканні. А для підтвердження факту спільного проживання з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу та догляду за ним у разі потреби складається акт про проведення обстеження сім’ї спеціалістами органів соціального захисту населення. Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, обстеження сім’ї для встановлення факту догляду є обов’язковим.

З цього приводу начальник управління Максим Демидюк пояснює наступне:

— Даний вид допомоги призначається у відповідності до ст. 5 Закону України «Про психіатричну допомогу», якою гарантовано грошову допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України,  особі,  яка  проживає  разом  з  інвалідом I чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного  закладу  потребує  постійного стороннього догляду. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 року №1192 затверджено Порядок, в якому, зокрема, в п.1 передбачено  обов’язковість спільного проживання і постійного догляду, а не обов’язковість спільної реєстрації, проживання.

Тетяна ПРИХОДЬКО, село Старі Червища.

 

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *