В урочищі “Дубицьке” невідомі особи влаштували на землях сільгосппризначення піщаний кар’єр. За інформацією служби держгеокадастру, на цих землях отримали ділянки для ведення сільськогосподарських робіт, кілька учасників АТО. З’ясувати, хто вдався до розкрадання піску, — завдання поліцейських району, які успішно пройшли атестацію на профпридатність.
Не лише лісом та бурштином багата поліська земля. Геологи кажуть, що у її надрах заховані великі поклади міді, торфу, навіть золото і срібло є, а ще глина та пісок. І якщо у північних районах Рівненської, Житомирської областей та на Маневиччині вглиб і вшир розростаються бурштинові царства, знищуючи все і всіх на своєму шляху, то на теренах Камінь-Каширського району спритні ділки, не боячись законів держави, взялись розкрадати та відпускати людям за певну плату піщані ґрунти, які згідно з Конституцією України є всенародним надбанням.
Щорічно міська рада роздає сотні нових земельних ділянок забудовникам. Приватне будівництво, яке останніми роками набуло у Камені-Каширському грандіозних масштабів, фінансово підживлює нелегальний ринок піску. Адже є на нього попит, буде й ціна, і покупець. До речі, одна машина краденого піску в місті коштує щонайменше 500 гривень, а чорнозему – ще дорожче. Та й добути його тим, у кого є спеціальна вантажна техніка, не так вже й складно. Як говориться, виїхав у поле чи у лісок, набрав скільки заманеться, і повіз замовникові. Не секрет, що певного часу піщаний бізнес в районі свідомо, з вигодою хтось навіть тримав під своїм контролем, як кажуть в народі “кришував”. Принаймні, неодноразово на це журналістам робили натяки люди, які возять пісок. Втім, після революції Гідності та зміни центральної влади у цьому плані вдалося добитися хоч якихось позитивних зрушень. Але не надовго! Лише на певний час. Потихеньку, побачивши, що нічого не змінилося, нелегальні копачі почали братися знову за свій піщаний бізнес. Говорять, що до цієї справи долучилися й окремі громадські активісти, які раніше начебто боролися з розкрадачами надр та природних багатств. Так почали творитися вже нові копанки, руйнуватися лісосмуги та закинуті поля. Наприклад, жителі Каменя-Каширського розповіли, що в урочище “Дубицьк”, де не так давно мешканці міста тримали городи та поля, заїжджають масово вантажівки, а через деякий час виїжджають звідти завантажені по самі борти піском. Ми особисто перевірили цю інформацію. Те, що зафіксували фотоапаратом – жахнуло… Виявляється, цю сільгоспзону хтось “перепрофілював” на такий собі піщаний кар’єр, з якого землю вивозять десятками, сотнями тонн КамАЗи та ЗІЛи. Ця свіжа рукотворна копанка завглибшки більше 4 метрів утворилася впродовж останніх місяців. Цілодобово там “чергує” навантажувач та відпускає всім бажаючим пісок. Зрозуміло, що не безкоштовно.
Нам вдалося з’ясувати, що ця територія — у відданні управління служби України з геодезії, картографії та кадастру у Волинській області. Начальник Камінь-Каширського Держгеокадастру Світлана Сус розповіла, що кілька ділянок тут для ведення сільськогосподарських робіт взяли собі люди, які мають статус учасників АТО. Щоправда, чи співпадають межі їхніх наділів з цим самовільним кар’єром, вона конкретно не сказала. Адже, за її словами, про те, що тут копають землю під начебто ставок, вона і сама знає із чуток.
— Проводити перевірки законності використання землі — не в компетенції служби держгеокадастру, — зазначила Світлана Петрівна. — На це є відповідні служби. Наприклад, правоохоронці, екологічна та сільськогосподарська інспекції. Проте вже зрозуміло, що законодавство тут порушується. Припустимо, що ця земля вже у приватній власності, людська. Але це зовсім не означає, що робити на ній можна усе, що заманеться. Навіть на ставок потрібен дозвіл, повинна бути розроблена документація. Тим більше будь-яке самовільне видобування піску на землях сільськогосподарського призначення заборонено.
Ми звернулися з даного приводу і до начальника Камінь-Каширського відділу поліції Валентина Чиха. За його словами, правоохоронці постійно ведуть боротьбу з розкрадачами піску, затримують автомобілі, які возять його без відповідних документів. Щодо копанки поблизу “Дубицька”, то Валентин Іванович зазначив, що офіційного повідомлення про цей факт до правоохоронців ще не надходило. А тому будь-які слідчі дії поліцейські не проводили.
Ось так. Тож будемо сподіватися, що ця публікація стане для поліцейських офіційною підставою щодо внесення правопорушення до єдиного державного реєстру досудових розслідувань і початку слідчих дій. А отже імена правопорушників будуть названі і винних притягнуто до відповідальності.
Олесь ФЕДОРОВИЧ.