Із відкриттям у березні цього року фронт-офісу в Камінь-Каширському районному відділі поліції запущено проєкт «Custody Records» — система електронної фіксації всіх дій щодо затриманих осіб. Зазначимо, що сама ідея запозичена у британських правоохоронців. Такий метод роботи покликаний забезпечувати гарантії базових прав затриманих та унеможливити безпідставні звинувачення поліцейських. Він став обов’язковим до впровадження в усіх ІТТ та профільних відділах. Здійснення нової системи контролю покладено на новостворений в райвідділі сектор дотримання прав людини. У камері затриманого забезпечать харчуванням та не допустять неправомірних дій зі сторони правозахисників.
— Коли затриманий заходить до поліцейського офісу, він потрапляє у поле зору відеоспостереження, а першими, хто його зустрічає — інспектори з дотримання прав людини, — розповідає про специфіку роботи новоствореного підрозділу його начальниця Віта Мартинюк. — Вони, тобто інспектори, інформують громадянина чи громадянку про те, що візитери у відділку перебувають у безпеці і кожен їхній рух, жива комунікація загалом усіх учасників процедури затримання записується на відеокамеру. В окремій кімнаті також під відеозапис інспекторка проводить інтерв’ю. Цікавиться на предмет коректного поводження із затриманою особою представників органу поліції, загальним самопочуттям та чи мав можливість затриманий скористатися послугами адвоката. При цьому правоохоронці роблять позначки в системі, і у випадку скарги передають інформацію відповідному органу — ДВБ або ДБР. Усі покази вносяться в електронну базу даних, що дає можливість спростити процедуру. Через систему відеонагляду працівники поліції стежать за перебуванням затриманого в камері, забезпечують таких осіб харчуванням. Тож у випадку загрози їхньому життю чи здоров’ю реагуватимуть відповідним чином. Відтак ми бачимо, що система працює ефективно як на захист поліцейського, так і в контексті дотримання прав затриманої особи. А головне, відтоді як даний проєкт почав діяти, зменшилася кількість неправдивих обвинувачень стосовно неправомірного поводження із затриманими, — підсумувала поліцейська.
Результативність системи оцінена на практиці, а відтак хоч і невеликим, проте позитивним досвідом Віту Мартинюк запросили поділитися у столиці, де вона читала лекцію для присутніх начальників районних управлінь поліції з усієї України. За результатами презентації проєкту та його функціонування у Камінь-Каширському райвідділі, успішності показників роботи, сектор дотримання прав людини визнано на теренах України як взірцевий.
Леся МІНІБАЄВА.