Незалежна громадсько-політична газета

Кохайтеся, чорнобриві… якщо не хочете мати фіброміому

yak-znayti-spravzhnyu-lyubovПісля раку молочної залози фіброміома матки – найпоширеніша пухлина. Цю хворобу діагностують у кожної третьої жінки, а пік захворюваності припадає на вік 34 роки. Тривалий час пухлина росте і розвивається в організмі, а жінка про це навіть не здогадується. Як перемогти фіброміому матки, консультує хірург, гінеколог-репродуктолог, керівник Центру репродуктивної медицини «Боголюби» Вадим ПЕТРОВСЬКИЙ.

– Що таке фіброміома матки і чому вона виникає?

– Це доброякісна пухлина, яка утворюється у м’язових волокнах матки і росте в різних її частинах. Що призводить до утворення фіброміоми, на сьогоднішній день достеменно невідомо. Але є низка факторів, які підвищують ризик її виникнення. Перший – генетична схильність: якщо у мами або бабусі була міома, велика ймовірність, що вона буде у доньки або онуки. Другий фактор – наявність абортів в анамнезі. Третій – різнопланові гормональні порушення і захворювання жіночої репродуктивної й ендокринної системи. Четвертий фактор ризику – сексуальна незадоволеність, відсутність статевого життя, відсутність оргазму. Якщо чоловік іде до коханки, жінка рано чи пізно звернеться до гінеколога із фіброміомою.

– Що може підказати жінці, що у неї, імовірно, фіброміома?

– Треба зауважити, хвороба буває безсимптомною (про пухлину жінка навіть не здогадується) і може мати симптоми (вони залежать від локалізації пухлини). Загалом можна виокремити три основні симптоми захворювання: кровотечі (менструальні виділення стають масивнішими), біль внизу живота (зокрема і під час статевого акту), порушення роботи сусідніх із маткою органів (наприклад, проблеми із сечовипусканням або тиснення на сечовий міхур).

– Чим небезпечне це захворювання?

– Є певний відсоток жінок, у яких ця доброякісна пухлина перетворюється на злоякісну – так звану саркому матки. Це дуже агресивна і небезпечна пухлина, яка швидко пускає метастази і має високу летальність.

– Як лікують фіброміому? Чи можна обійтися без операції?

– Фіброміома – це пухлина, яка має тенденцію лише до збільшення, і хибно думати, що її ріст можна якось призупинити. Тому лікують переважно оперативним шляхом, і показом до операції є пухлина, яка досягнула розміру 2 см. У нашій клініці ми оперуємо пухлини розміром до 12 см у діаметрі, лапароскопічно, тобто без розрізу живота.

У Сполучених Штатах, наприклад, жінкам з міомою (якщо вони мають дітей) пропонують найбільш радикальне лікування – видалення матки. Тому зі 100% американок, яким понад 40 років і які мають медичну страховку й не планують більше народжувати, приблизно 37% не мають матки.

В Україні до лікування фіброміоми дещо інший підхід, більш щадний. Якщо жінці за 40, вона більше не планує народжувати, а на матці п’ять-шість вузлів – матку рекомендовано видалити, щоб не допустити рецидиву. Якщо це молода жінка, яка ще планує народжувати, важливо зберегти матку як гормональний і репродуктивний орган. У такому разі під час операції видаляють самі вузли, склеюють біологічним клеєм матку, і орган відновлює свою функціональність. Наприклад, у нашій клініці був випадок, коли з матки видалили 40 вузлів, і після цього жінка ще завагітніла і народила.

Хочу наголосити: якщо міома досягла розміру 2 см, з операцією зволікати не можна. Коли пухлина стає завбільшки 5–10 см, оперативне лікування стає небезпечнішим. Показом до негайної операції є швидкий ріст пухлини. Така міома є потенційно злоякісною.

– Чи можна вилікувати фіброміому медикаментами?

– Ні, це міф. На сьогодні ніде у світі немає медикаментозного лікування фіброміоми матки. Є препарати, які можуть сповільнити ріст пухлини, але вилікувати її неможливо. Тому що це – пухлина-паразит. Поки жінка гормонально активна, пухлина буде постійно рости.

– Інколи жінкам радять завагітніти, щоб позбутися фіброміоми. Це діє?

– Це міф, при чому дуже небезпечний! Вагітність – це активний гормональний процес: плацента виділяє підвищену кількість статевих гормонів. Фіброміома живиться ними і починає інтенсивно рости. Це призводить до великої кількості аномальних пологів, збільшення крововтрати під час пологів, утруднення кесарського розтину. Часто, за медичними показами, доводиться переривати вагітність. Потрібно жінці так планувати продовження роду, щоб на час вагітності у неї не було фіброміоми.

– Яким чином можна попередити утворення пухлини?

– Профілактики фіброміоми матки немає. Але можна рекомендувати жінками пролікувати захворювання щитоподібної залози. Важливо кожні півроку відвідувати гінеколога, робити мазки на цитологію (ракові клітини) і УЗД органів малого тазу вагінальним датчиком, аби вчасно виявити фіброміому. Якщо вона є, не допустити зростання пухлини до такого розміру, коли вона почне тиснути на суміжні органи.

Для попередження розвитку фіброміоми важливо мати регулярні статеві зносини і отримувати при цьому оргазм. Річ у тому, що жіночий таз просякнутий венами, які мають клапани. Ці клапани відкриваються під час оргазму. У венах циркулює кров, яка містить підвищену кількість жіночих статевих гормонів естрогенів, що провокують розвиток фіброміоми. Якщо клапани не відкриваються – кров не розходиться за межі тазу, і ризик мати фіброміому зростає.

Спілкувалася Юля КУЦИК.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *