Незалежна громадсько-політична газета

Талант поліських художників оцінюють лучани

с1У мистецькій галереї Волинської обласної ради експонується виставка художників Камінь-Каширського району. На ній представлено 70 полотен олійного живопису та акварелей. Портрети, пейзажі, натюрморти і навіть мариністика…

Ось бо мріє парусник, що разом із сонцем з морських просторів мчить назустріч глядачу. Автором цього шедевру є п’ятикласник Камінь-Каширського НВК №1 Ілля Мазурик. Він приїхав до Луцька разом із батьком, досвідченим художником Романом, завдяки якому і відважився на власну картину. Взагалі ж, це своєрідна мистецька ода Поліссю – його лісовиськам, озерам і річкам, звірині і птаству. Сам Роман Мазурик особисто мою увагу привернув картинами «Старий лось» та «Хотешівські коні». І якщо з кіньми усе зрозуміло, то сохатого так просто не підстережеш.

– Звідки він у тебе на картині? – не втримався від цікавості.

– З Інтернету, – зізнався художник. – Точніше лось-інтернетник дав поштовх для написання його живописного тезки… Хотів зробити подарунок для батька-мисливця… Йому доводилося зустрічати цих красенів у наших лісах, я ж за основу взяв інтернетного… Та батько каже, що він таки схожий на наших, поліських соханів…

А загалом лісовій тематиці присвячено більшість полотен цієї надзвичайно щирої колекції. Тут неповторні лісові, озерні та річкові пейзажі у різні пори року і доби… Вони й задають настрій глядачам.

Окрім вже названих авторів на виставці представлено також роботи Михайла Величка, Василя Шуміка, Оксани Кутько, Наталії Ярошик, Сергія Ліпича, Андрія Дубровського, Євгенія Демчика, Івана Коника та Людмили Бірюк. Вони ж самі, приїхавши до Луцька, досить фахово і змонтували цю «Полісіаду».

А відкрив цю творчу імпрезу голова Волинського обласного відділення Українського Фонду Культури Геннадій Сарапін.

– Багато поколінь художників мріяли про виставку камінь-каширських митців у Луцьку, – мовив Геннадій Іванович. – Сьогодні нам вдалося це здійснити.

Своїми враженнями від виставкової колекції поділилися перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик, завідувач Луцької бібліотеки-філії №10 Надія Чміль, заслужений художник України Леонід Литвин, художники Роман Мазурик, Оксана Кутько, Наталя Ярошик, Сергій Ліпич, Андрій Дубровський.

– Своїх картин я не продаю, – зізнався Андрій Дубровський. – Адже вони нагадують мені про дідову хату та пасіку, а натюрморт «Бузок» уже подарований рідні.

Цей молодий художник дивує не тільки своєю скромністю, а й природним відчуттям кольору і лінії… Його картини «Пристань», «Морозний день», «Церква всіх святих», «Поле» позначені спостережливістю і мрійливістю…

Натомість Сергій Ліпич – автор цікавих різножанрових живописних полотен, виконаних у різних техніках, – не приховує, що його картини чекають на поціновувача і… покупця. Він – вихованець Тетяни Галькун та Геннадія Юр’єва, свого часу закінчив факультет образотворчого мистецтва Інституту мистецтв СНУ ім. Лесі Українки. Має мистецький смак і притримується власного творчого шляху. Дивлячись на його озеро із човником в оправі зеленолісся, зловив себе на думці: «Таке відчуття, ніби художник рукою відгортає поліські тумани, щоб заглянути в очі Полісся..».

– А де це озеро? – поцікавився.

– Це Свиринець, – мовить художник. – Мало хто і знає, що таке є. Це неподалік с. Хотешів… Тут добрий кльов…

Натхнення додають художнику і краєвиди поблизу села його дитинства, куди часто приїздить до батьківської хати. Це – Краснилівка. Тут все рідне і близьке. Але й з вікна четвертого поверху, де зараз мешкає по вулиці 1 Травня у Камені-Каширському, відкриває для себе і світу незвичні ракурси та сюжети. Каже, вони змінюються впродовж року і навіть доби… З одного боку – сільський краєвид, певне, околиця містечка, з іншого – колоритна містечкова забудова. Цей художник багато експериментує у різних техніках, жанрах, колористиці, запрошує глядача як до споглядання краси, так і до філософського осмислення природи рідного краю… Його лісові та озерні пейзажі дуже милі і претендують на оригінальність. Час подумати й про персональну виставку.

Багато роздумів викликають надзвичайно експресивні і колоритні картини Василя Шуміка. Цей художник представив дві протилежні за емоційністю і мисленням серії роботи – мисливську й іконописну. «Вовки і лось», «Дві лайки і ведмідь», «Дикий кабан», «Ведмідь із лайкою» переносять до морозного зимового пралісу, де йде жорстока битва за життя. При одному погляді на ці моторошні сцени бою у літній залі віє холодом, серце завмирає від жаху і… захоплення дикою силою королевичів лісу.

А іконопис умиротворює… «Нерукотворний образ Христа», «Мадонна з Ісусом та Іоаном», «Казанська Божа Матір», «Нев’янучий цвіт» написані у кращих традиціях епохи Відродження.

Дивне поєднання шкіл, захоплень і переживань в однім художнику!

Оксана Кутько – вихованка місцевої студії образотворчого мистецтва, згодом закінчила Кременецький обласний гуманітарний педагогічний інститут, здобула фах викладача образотворчого мистецтва. Навчаючись в інституті, була учасницею гурту «Натхнення», брала участь у колективних виставках. Зараз працює у Камінь-Каширському НВК №1. Оксана представила на огляд лучан картини «Бурхливе море» та «Маки». Обидві справляють добре враження.

Серед авторів – чимало аматорів, писання картин для яких стало своєрідним хобі. Це, зокрема, стосується лікаря за фахом Івана Коника. Поліські краєвиди, пори року переносять глядацьку уяву у святая святих – до Полісся.

Лісовими літописцями можна назвати й Михайла Величка та Людмилу Бірук, які надзвичайно багато сил віддають, аби передати неповторну красу поліської природи та її деревостанів зокрема.

Ще один аматор Наталя Ярошик – мешканка с. Пнівне – зізналася, що рішення взяти участь у цій виставці далося їй нелегко. Вона представила на огляд шанувальників всього три картини – натюрморти із соняшниками та маками.

На відкриття виставки художників Камінь-Каширщини прийшло найбільше бібліотечних працівників, і вони дуже високо оцінили мистецький і емоційний рівень олійного живопису та акварелей.

Головним ініціатором колективної виставки художників поліської глибинки є Геннадій Сарапін. Він висловив побажання, аби згодом ця колекція перемандрувала в арт-галерею м. Ковеля, а тоді – й в інші районні центри Волині.

До слова, цей мистецький звіт камінь-каширських художників в обласному центрі став можливим завдяки фінансовій підтримці депутата обласної ради Анатолія Буська та завідувача відділу культури Камінь-Каширської райдержадміністрації Євгенії Сидорчук.

с2 с3

Сергій Цюриць.

Фото автора.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *