Днями у районному будинку культури відбулася творча зустріч з Олександрою Кондратович — Почесним краєзнавцем України, етнографом, фольклористом, педагогом, дослідником народного мистецтва нашого поліського краю, лауреатом обласної премії імені Миколи Куделі, а з 2014 року — премії Камінь-Каширської районної ради імені Василя Кмецинського. Доля Олександри Павлівни тісно пов’язана з Камінь-Каширщиною, адже народилася вона 13 березня 1936 року у селі Кримне. Тому й не дивно, що всі її життєві, дослідницькі та творчі стежини присвячені історії та культурі Полісся.
З-під її пера вийшло чимало етнографічних праць, таких як «Як у лузі калинойка з квітками», «Нуйно: на скрижалях історії та сьогодення», «Весілля на Поліссі», «Народини, або Дарована Богом свіча: родильні звичаї Західного Полісся», «Коса ж моя шовковая», «Народний календар Волинського Полісся від свята до свята», «Калиновий квіт Полісся», “Кримно і Брониця”. Сьогодні ці праці становлять безцінний етнографічний фонд літопису Волині. Примітно, що Олександра Кондратович є однією з небагатьох дослідників в Україні, яка працює з родинним та весільним фольклором.
На зустріч з відомою дослідницею прийшло чимало шанувальників народної творчості, серед яких були присутні й учні Олександри Кондратович. Під час спілкування з земляками Олександра Павлівна відмітила, що наш поліський край унікальний, що тут інакше дихається та не так світить сонце, як в інших регіонах України.
— Поліські люди надзвичайно талановиті, багатогранні, самодостатні, горді, — говорить гостя. — Попри те, що заслуги та таланти поліщуків багато хто намагається применшити, проте в нас надзвичайно багата культура та історія. Навіть у давніх народних піснях неодноразово згадується, що поліщуки були писемними, вміли читати. Крім того саме з наших країв пішли у світ такі особистості, як, наприклад, Григорій Рафальський, Євген Шабліовський.
Так, як творча зустріч відбувалася невдовзі після Дня Матері, Олександра Кондратович не могла не розповісти присутнім про надзвичайну роль, що в її долі зіграла її ненька — Надія Антонівна Кондратович. Згадуючи тяжкі незгоди свого дитинства, вона повідала, що працюючи над першою своєю книгою, постійно бачила перед собою мамин образ. Примітно, шо саме завдяки її ініціативі в школах Камінь-Каширського району були започатковані „Уроки Матері”, перший з яких, як пригадує Олександра Павлівна, відбувся у Полицівській школі в далекому 1975 році.
Сьогодні Олександра Павлівна записує власні спогади. Ділиться, що самотужки набрала на комп’ютері понад двісті сторінок, а зібраного матеріалу, про який їй хочеться написати, ще багато. Під час же творчого заходу Олаксандра Кондратович звернулася до присутніх в залі мам з проханням записати бодай на папері забавлянки та колискові, які вони співали своїм дітям. Адже навіть у свої вісімдесят років переконана, що народний фольклор слід зберегти для наступних поколінь.
Сергій Шиліпук.
Фото автора.
Для району робота шанованої Олександри Павлівни навіть аж дуже вдалий проект тому О.Павлівна не повинна випрошувати “поклацати” комусь тут в район, а відділ культури має аж наввипередки бігти за О.Павлівною домогти в цій благородній справі. Крім того в кінці-кінців ця робота має бути звершена наприклад кожного року культурним дійством але точно не в парку серед комарів але принаймі на площі серед городян та гостей міста концертом народного фольклору. Інакше О. Павлівну можуть перехопити сусіди та запропонувати гращі умови для відтворення культурної спадщини Нашого краю.