З таким запитання звернулася до редакції «Полісся» жителька райцентру Катерина Г. Жінка перехворіла на коронавірус ще під час першої хвилі поширення пандемії. Лікувалася в стаціонарі, але практично всі необхідні медикаменти змушена була купувати самостійно, бо на той час наша лікарня ще не отримувала фінансування за «ковідним» пакетом. Інша наша читачка Ольга Т. після розповсюдженої інформації про те, що амбулаторне лікування можуть компенсовувати, також вирішила поцікавитися, чи це дійсно реально.
У пошуках відповідей журналісти «Полісся» з’ясували наступне.
Сьогодні держава забезпечує фінансову підтримку хворим на коронавірус, які отримують медичну допомогу у стаціонарі. Між кожною лікарнею, яка лікує Covid-19, та НСЗУ підписується відповідна угода, згідно з якою медзаклад отримує грошові компенсації. Із Камінь-Каширською ЦРЛ таку угоду НСЗУ підписала лише у вересні минулого року. Діятиме вона до кінця березня цього року. Відповідно до цієї угоди наша лікарня отримає 25 мільйонів гривень. В ідеалі ці кошти мали б піти на лікарські засоби, надання всіх маніпуляцій, що відбуваються в умовах стаціонару. Але окрім того із цього ж «ковідного» пакету виплачують також підвищену заробітну плату в розмірі 300% для медичних працівників, котрі безпосередньо працюють із хворими на COVID-19.
— За кошти НСЗУ ми закупили ліки, які згідно з протоколом використовують для лікування коронавірусної інфекції. Маємо все для основної терапії: антибіотики, кисень, препарати для розчинення тромбів, гормони, жарознижувальні, шприци, системи та ін. Протокол постійно оновлюється і ми також докуповуємо необхідне, — розповідає головний лікар Камінь-Каширської ЦРЛ Людмила Потягайло.
Проте, на жаль, лікування хворих у нашій лікарні змогли забезпечувати цими безкоштовними ліками лише з другої половини осені. До того тривали закупівельні процедури і пацієнти лікувалися переважно за власні кошти. Тож тепер, імовірно не лише у жительки райцентру, котра до нас звернулася, а й у багатьох інших виникає питання про те, чи можна витрачені кошти якось повернути. Так би мовити, щоб було по справедливості. Але виявляється зі справедливістю тут не все так просто.
Держава виділяє кошти на придбання ліків лише тим пацієнтам, які мають позитивний тест ПЛР. Хоча хворим, які мають ПЛР-негативний, але присутні клінічні ознаки «ковідної» пневмонії, надається однакова медична допомога. Разом з тим навіть “позитивним” пацієнтам стаціонару часом і тепер доводиться докуповувати дещо за власні кошти. Як пояснила Людмила Адамівна, це тому, що перебіг хвороби буває різний, виникають ускладнення, є чимало супутніх захворювань, для лікування котрих потрібні медикаменти, які у протоколі не зазначаються.
Навряд чи назвуть справедливими обставини, що склалися, і хворі, які лікуються від коронавірусу амбулаторно. Адже усі медикаменти за призначенням лікаря вони купують самі.
З листопада минулого роу ЗМІ активно поширюють інформацію про те, що держава обіцяє компенсувати витрати на ліки тим, хто лікувався вдома. Мовляв, це можливе в тому випадку, якщо їх виписав лікар або в лікарні або амбулаторно в поліклініці. Начебто для компенсації вартості лікування пацієнту потрібно подати заяву та копії чеків у місцеве управління соціального захисту та надати результат ПЛР-тесту, щоб підтвердити, що дійсно був коронавірус. Однак, як інформують в управлінні соціального захисту населення Камінь-Каширської РДА, наразі таких компенсацій не виплачують.
— Можливо, це десь і обіцялося на державному рівні, але поки що не існує відповідного механізму. Фінансування теж немає, — пояснює начальник управління Максим Демидюк.
Відтак все, що можуть наразі отримати хворі на Covid-19, це лікарняні. І то лише застраховані особи.
— Держава фінансує допомогу по тимчасовій непрацездатності у разі захворювання громадян на COVID-19, а також надає допомогу під час перебування на самоізоляції під медичним наглядом, — розповідає керівниця Камінь-Каширського відділення фонду соціального страхування Лариса Конончук.
За її словами, лікарняні для тих, хто хворів, виплачуються на загальних підставах. А тим, хто змушений був самоізолюватися (людям, які не мали коронавірусу, але перебували в контакті, видаються лікарняні листи з відповідною поміткою), такі виплати здійснюються у розмірі 50% від середнього доходу працівника незалежно від страхового стажу, починаючи з шостого дня самоізоляції. Перші п’ять днів фінансуються за кошти роботодавця.
Разом з тим є варіант, що орган місцевого самоврядування, за наявності коштів, затвердить програму, яка передбачатиме якусь фінансову підтримку тим, хто перехворів на коронавірус. Та чомусь здається, що це не в нашому випадку.
Тетяна ПРИХОДЬКО.