Незалежна громадсько-політична газета

Нерозпорядливість чи шкідництво?

Черченська сільська рада не спромоглася освоїти кошти з районного і обласного бюджетів на реалізацію проєкту освітлення вулиць за рахунок альтернативних джерел енергії. Їх довелося повернути. 

кан01_0

фото ілюстративне

Про освітлення двох вулиць у селі Черче за рахунок альтернативного джерела енергії — сонячних енергоакумулюючих панелей — мріють уже давно. Такий задум почали реалізовувати 4 роки тому за підтримки спільного проєкту Євросоюзу та ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Справу завершили начебто ще 2 роки тому, витратили на це майже 400 тисяч гривень, з яких понад 250 тис гривень — донорські кошти Євросоюзу та ООН, проте ліхтарі у селі досі так і не світять. Куратор проєкту в районі каже, що все — через «неофіційний» борг у кілька десятків тисяч гривень перед підрядником, який виник через певною мірою ризиковані кроки сільської ради.
Свого часу завдяки фінансовій підтримці Євросоюзу на Камінь-Каширщині було реалізовано кілька проєктів. Приміром, у Бузаках зробили нове опалення в школі, у Нових Червищах реконструювали фельдшерсько-акушерський пункт, а у Пнівне у місцевій школі замінили вікна. Майже завершили проєкт і у Черче — тут змонтували вуличне освітлення на основі енергозберігаючих технологій. Його навіть протестували в пробному режимі. Однак і досі, наприкінці 2020-го, ні ліхтарі, ні новорічно-різдвяна ілюмінація від встановлених сонячних панелей не світять – дозвіл на підключення обладнання так і не отримали, бо за обсяг виконаних робіт фактично не розрахувалися — гроші (співфінансування від органів місцевого самоврядування) сільська рада спрямувала не на те, що обговорювалося.
Проєкт, здається, зайшов у глухий кут. Втім вихід із нього при бажанні знайти можна. У цьому переконані депутати районної ради, які задля цього на початку нинішнього року вкотре з районного бюджету виділили для сільської ради кошти. Але вона, на жаль, нічого так і не зробила, тож 80 тисяч гривень повернуться назад у районний бюджет.
— Взагалі ініціатором проєкту була місцева громадська організація «Полісся». Але у його реалізації передбачалося співфінасування районної та обласної рад. Кошти ж від них могли залучатися лише через сільську раду. Таким чином вона також стала співучасницею у реалізації задуму. Сільрада навіть проєктну документацію робила за свої кошти. Проте щойно вона долучилася, проєкт почав кульгати, — каже керуючий справами районної ради, куратор проєкту в районі Валерій Хитрик.
Справа в тому, що сонячні панелі запланували встановити на даху приміщення, де знаходяться одночасно сільський будинок культури та контора сільської ради. Проте, коли було виготовлено проєктну документацію на цей об’єкт, з’ясувалося, що зробити це неможливо, оскільки покрівля адмінбудинку села з шиферу і її варто замінити на металопрофіль. А це значно здорожчувало сам проєкт. Тоді вирішили знайти в селі приміщення, де без перекриття можна було б встановити обладнання. Але сільский голова Юрій Соколов не схвалив таку ідею.
— Розглядався варіант, щоб поставити сонячні панелі на шкільному інтернаті. Але спроби зробити саме так були безуспішними, оскільки всі кошти з районного, обласного бюджетів ішли на реалізацію проєкту через сільську раду і сільський голова успішно блокував їх проходження. Зокрема кошти обласного бюджету там взагалі пролежали і повернулися назад. А коли на баланс Черченської сільради прийшли гроші, передбачені районною радою в рамках співфінансування проєкту, то Юрій Соколов за них все ж перекрив дах на приміщенні адмінбудівлі. Через цю витрату (вона виходила за межі коштів, які передбачалися на проєкт) і виник борг перед фірмою, яка виконувала роботи з монтування освітлення, — розповідає Валерій Хитрик.
До кінця незрозумілим залишається те, чому ж сільрада, отримавши цього року 80 тисяч гривень із районного бюджету на доведення справи до кінця, не зробила цього? Припускаємо, що для цього тепер є певні перепони. Водночас зауважуємо, що зробити це могла б, очевидно, громадська організація, яка ініціювала проєкт. Але і тут не все так просто. Щоб спрямувати кошти підряднику, їй необхідно мати бухгалтера. А для цього потрібно змінити всі установчі документи. Ось і виходить замкнуте коло.
Виникає питання: чи захоче та чи зможе владнати ці непорозуміння Камінь-Каширська міська рада, яка тепер стала правонаступником усіх справ сільських рад, що до неї доєдналися?
У міській раді кажуть, що не хотілося б, щоб цей хороший задум так і залишився недоведеним до кінця. Адже витрачено чимало і зусиль, і коштів. Та, мовляв, для початку треба вивчити ситуацію більш детально. Наразі такої можливості тут ще не мали. Бо ж вистачає й інших клопотів. Наприклад, по тій же Черченській сільраді.
— Виявляється, Черченський сільський голова та секретар ради не відбули відпусток за кілька років. Вони брали лише по 14 днів, отримували допомогу на оздоровлення і все. А тепер міська рада, виходить, має їм компенсовувати коштами невикористані відпустки?! Зазначу, що загалом сума відшкодування може сягнути до пів мільйона гривень, — каже міський голова Віктор Пась.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

ПУБЛІКАЦІЇ, Влада

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *