Кілька тижнів тому на вулицях Каменя-Каширського спеціальним автомобілем луцької фірми «Унідор» було здійснено довгоочікуваний весняний ямковий ремонт доріг. І хто б які скептичні нарікання не висловлював з цього приводу, проте після цих робіт їздити асфальтовими шляхами райцентру стало дещо комфортніше. Разом з тим у жителів району знову на устах запитання: коли ж залатають ями на дорогах, що ведуть до сіл? Адже якщо в райцентрі асфальтовані автошляхи хоч трохи доглянуті, то дороги поза межами міста протягом зими прийшли у повну непридатність. Хоча й раніше їх стан також давно бажав кращого, про що наша газета лише в минулому році писала добрих півдесятка разів.
Ще у грудні журналісти “Полісся” у телефонному режимі поспілкувалися з начальником Старовижівського райавтодору Миколою Янчуком. Тоді очільник організації, що опікується станом доріг, повідав, що ремонт асфальтованих доріг району запланований на весну 2016 року, а грейдерування білощебеневих шляхів здійснювалося якраз у дні нашої розмови.
Зима минула і, хоч вона була практично й безсніжною, проте асфальт під натиском талих вод та дощів остаточно зійшов нанівець. Тому днями ми знову зателефонували до Миколи Янчука та вкотре поцікавилися, чи лататимуть цьогоріч дороги району. Вислухавши нас, Микола Павлович повідомив, що в найближчі дні він відвідає Камінь-Каширський з робочим візитом, а заодно навідається і в нашу редакцію. Зустріч ця відбулася минулої п’ятниці. Що на цей раз розповів начальник Старовижівського райавтодору, читайте у “Поліссі” від 19 квітня.
Дуже шкода, що редакція цього сайту не дала повне інтев”ю яке було надруковане в газеті в минулому випуску. І ми розуміємо з якої це причини оскільки ніхто не бажає ще раз нагадати про минулу втрату нашого району оскільки у Нас було підприємство яке до останнього моменту мало статус юридичної особи з двома дільницями повнітю самостійною у своїй роботі та вирішували питання обвлаштуванні доріг не тільки державного значення але обвлаштуванні доріг місцевого значення. Підриємство ніколи не мало проблем аж до того часу коли оборотні кошти підприємства почали вибувати з рахунків та ще й з допомогою різних там фіскальних організацій. Тому своєрідне “банкротство” К-Каширського автодору було швидше заплановане. Взагалі як можна організувати повноцінне підприємство на місці якоїсь дільниці яке було в Старій Вижві адже набуття повноцінного підприємства з ліцензіями та правом роботи цього виду діяльності раніше доводилося роками. Невже дільниця скористалася усім тим що мало К-Каширський автодор. Тоді не інакше як “крадіжкою” не називається оскільки Наше підприємство мало не тільки ліценції але найголовніше кадровий потенціал. Отже К-Каширський автодор загинув коли при власті був один з представників “Волі Народу” пана Єремеєвва який пройшов в депутати при неоднозвначних подій коли представник здається “Батьківщини” ще збирався судитися з претендентом.