Незалежна громадсько-політична газета

ОТГ “на трьох”. Чому б і ні?

сс

«Об’єднуватися у форматі трьох не варто». З такого меседжу розпочиналася чергова зустріч з приводу утворення ОТГ на Камінь-Каширщині. Відбулася вона минулого четверга за участю радника з питань децентралізації Волинського центру розвитку місцевого самоврядування Оксани Урбан.

IMG_20190314_112352

Оксана Анатоліївна вкотре намагалася донести до жителів району інформацію про варіанти об’єднання в ОТГ, перспективи їх утворення та функціонування.
А взяли участь в обговоренні децентралізаційних питань представники Пнівненської, Броницької, Воєгощанської сільських рад. Більшою мірою лише спостерігали за цим представники Сошичненської та Полицівської сільрад, міський голова.
Оксана Урбан продемонструвала перед присутніми карту територіальних об’єднань станом на вересень минулого року, а також новий Перспективний план утворення ОТГ на Волині. У лютому цього року його затвердив Кабінет Міністрів. Отож відповідно до остаточного варіанту перспективного плану об’єднань на Камінь-Каширщині майбутні Бузаківська, Сошичненська та Камінь-Каширська ОТГ так і залишилися без змін. З’явилася на карті Гуто-Боровенська ОТГ. При чому у новому перспективному плані вона зображена у складі із Полицівською та Піщанською радами. А також залишилася громада із трьох сільських рад – Пнівненської, Броницької, Воєгощанської, — оскільки Новочервищанська і Тоболівська сільські ради приєднуються до Прилісненської ОТГ Маневицького району.
Отож цього разу йшла мова передусім про майбутнє Пнівненської, Броницької, Воєгощанської сільрад.
За словами радника Волинського центру розвитку місцевого самоврядування, існування ОТГ у складі цих трьох сільських рад Кабінет Міністрів може поставити під сумнів. Мовляв, на Волині за перспективним планом має бути понад 70 ОТГ, але оптимальна їх кількість за певними показниками мала би бути набагато меншою. Вже утворено 50 ОТГ. Тож чим далі, тим прискіпливіше до створення ОТГ ставиться Мінрегіон. Відтак Оксана Урбан радила подумати представникам вище зазначених рад про те, щоб, наприклад, приєднатися до вже створених ОТГ, суміжних за територією: до Гуто-Боровенської, майбутньої Камінь-Каширської чи потужної Любешівської.
— Звичайно, при утворенні громад виникає ряд труднощів та перепон. Але це не повинно бути відштовхувальним елементом. ОТГ створюються по всій країні. Ви повинні розуміти, що шляху назад вже нема. Децентралізація має відбутися і на Камінь-Каширщині. Перспектива одна — об’єднання. Яким буде його формат, сьогодні вирішувати громадам. Але якщо вони цього не зроблять, своє слово скаже держава, — зазначив присутній на зустрічі голова райдержадміністрації Валерій Дунайчук.
А держава нині, як розповідає Оксана Урбан, ставить акцент на фінансовій спроможності нових утворень.
Тож наступним етапом було обговорення питання: об’єднуватися добровільно у форматі, як бажають громади, чи дочекатися, коли держава сама об’єднає, як вважатиме за потрібне.
— Камінь-каширські громади не можуть «взяти» фінансовими показниками. Але вони мають перевагу – кількість населення. Тому при добровільному об’єднанні ви можете попри фінансові показники запропонувати формат ОТГ, де аргументом буде кількість населення, — звернула увагу Оксана Анатоліївна, зробивши акцент на добровільності.
Правду кажучи, варіант приєднання до Гуто-Боровенської, майбутньої Камінь-Каширської чи Любешівської ОТГ не сподобався нікому із представників Пнівненської, Броницької та Воєгощанської сільрад.
— Як ми виглядатимемо у складі цих громад? Так як і тепер, або ж ще гірше! Чому? Бо представництво у раді великої ОТГ буде в абсолютній меншості. Тобто відстояти свої інтереси стане фактично нереально. Кількість представників міської ради завжди буде більшою, — зазначали вони.
Тому висловили позицію все ж об’єднуватися у складі трьох.
— Ми неодноразово збиралися, обговорювали формати об’єднання, перспективи ОТГ. Громади району дійсно виявилися дещо пасивними до конкретних дій. Держава у свою чергу трохи зробила неправильно, коли затягнула об’єднання в плані добровільності. Я вважаю, що не треба боятися об’єднуватися в ОТГ. Якщо добровільно цього не зробити у поточному році, то потім держава прийме своє рішення. На сьогодні я бачу існування і Бузаківської, і Сошичненської ОТГ без змін. Чому б не дати шанс на існування громаді у складі Пнівненської, Броницької та Воєгощанської. І запустити процес об’єднання до вересня. А потім час покаже, — висловив на початку зустрічі свою думку голова районної ради Віктор Сус.
Проте питання, чи дозволить Мінрегіон існувати громаді в складі трьох, залишилося відкритим.
Оксана Урбан радила: якщо вже громади так не хочуть почуватися меншістю у складі великих ОТГ, то вони можуть «взяти до гурту» ще якусь сільську раду. Зокрема, як варіант, від представників громад прозвучала пропозиція — Ворокомлівська сільська рада. Але оскільки нікого з неї не було на зустрічі, варіант не обговорювався детально. Натомість взяли до уваги присутність Полицівської громади і запропонували їм пристати до гурту.
Для них така пропозиція була неочікуваною. Зрештою, як зазначив сільський голова Василь Балик, вони приїхали на зустріч, аби дізнатися, чи можливий варіант приєднання Полицівської сільської ради до Камінь-Каширської ОТГ. Бо, мовляв, більшість селян вважають, що це кращий варіант, аніж приєднуватися до Гуто-Боровенської ОТГ.
Тим часом міський голова Каменя-Каширського Василь Бондар вкотре сказав про те, що приєднувати села до міста – це погана думка. І це, так би мовити, мали б розуміти ті, хто малював перспективний план. Наприклад, у Польщі чомусь до цього додумалися. На що радник з питань децентралізації зауважила:
— У нас на Волині є приклади того, коли місто не увійшло в склад ОТГ разом із сільськими радами. Тому чому це не може стосуватися і Камінь-Каширщини? Та це можливим було б у тому випадку, якби села довкола Каменя-Каширського вже пооб’єднувалися у свої громади, а місто залишилося.
Але виникає запитання, чи буде за таких обставин Камінь-Каширський розглядатися як центр повіту.
Відповідь на нього, очевидно, поки що шукати марно, бо неможливо передбачити перспективу об’єднань. На початку зустрічі голова райдержадміністрації Валерій Дунайчук висловив думку, що тут цілком ймовірно може надатися перевага сусідам. Адже, наприклад, Любешів вже став центром ОТГ і має певний досвід роботи в об’єднанні. Нашим аргументом може стати створення великої Камінь-Каширської ОТГ. Проте не погодився з цією думкою голова районної ради, який зазначив наступне:
— Стосовно районів/повітів, то на Волині вже остаточно визначені центри трьох. Четвертий — ще під питанням. Я не вірю, що в Любешові буде центр. Адже, по-перше, на нашій стороні історичне минуле. А, по-друге, тут своє слово скаже ще рада національної безпеки, яка звертатиме увагу на розміщення центрів відносно кордонів. І в цьому плані перевага знову ж таки за нами.
Віктор Іванович підвів до того, що об’єднання всіх сільських рад, які сьогодні ще не об’єдналися – це не те, чим треба «брати».
Зрештою дискусія щодо формату об’єднань на Камінь-Каширщині завершена на тому, що все-таки Пнівненській, Броницькій та Воєгощанській сільським радам таки варто спробувати об’єднатися. Згодом свої висновки можуть, звичайно, сказати фінансові експерти. І представники цих сільрад переконані, що вони, порівняно із Гуто-Боровенською ОТГ, будуть кращими. Та й за кількістю населення громада у складі цих трьох сільрад вже переважає сусідню ОТГ. А якщо приєднатися до них виявлять бажання і Полицівська сільська рада чи Ворокомлівська, то перспектива у цієї ОТГ і зовсім непогана. З такими оптимістичними надіями на майбутнє залишилися після зустрічі її учасники.
Тетяна ПРИХОДЬКО.

НОВИНИ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *