Хоча вартість будівництва об’єкта згідно з кошторисом становить понад 115 млн грн., одна з фірм готова збудувати його за 82 млн.
Уже вдруге проводять тендер на будівництво школи у селі Стобихівка. Перший скасували у зв’язку з потребою у коригуванні проектно-кошторисної документації. Другий оголосили на чергову вимогу батьків, які котрий рік поспіль просять розпочати будівництво нового навчального закладу. Нагадаємо, тут стара школа розрахована на 80 учнів, а навчатися в ній доводиться більше 200 дітям.
Отож торги оголосили вдруге. Очікувана вартість закупівлі 115,344 мільйона гривень. Участь у тендері взяли чотири фірми. Дві з них вдруге вирішили поборотися за можливість збудувати стобихівчанам школу. Це ТОВ “Луцьккомунбуд” та ТОВ “Навітехсервіс” (Харків). Минулого разу перша з фірм подала пропозицію у 95,5 мільйона гривень, а друга — 100,5 мільйона гривень. А цього разу вони, як не дивно, висловили готовність взятися до роботи за приблизно 82 мільйони гривень, що на 30 мільйонів дешевше, ніж очікувана вартість робіт.
Як пишуть волинські ЗМІ, заступник голови Волинської обласної адміністрації з економічного блоку Валентин Цьось запевняє, що не розуміє, чим викликана така різниця у сумах.
«Це великувата різниця – понад 30 мільйонів. Ми самі поки не розуміємо, чим вона зумовлена. Зараз ведеться класифікація тендеру – перевіряють спеціалісти, чи виправдана така вартість, яку вказали учасники», – сказав Цьось, повідомляє «Перший канал соціальних новин».
За словами посадовця, класифікація може тривати до 20 днів.
«Поки що все йде по стандарту. Спеціалісти вивчають учасників. Коли йде тендер – ми не розуміємо, хто бере участь. Ми тільки в кінці вже бачимо назви фірм-учасників, а до того ми бачимо, як цифри міняються і все», – зазначив заступник голови ОДА.
Тим часом журналісти «Полісся» вирішили поцікавитися незалежною думкою з цього приводу у керівника ТОВ “Житлобуд -2” — компанії, яка зазвичай береться за будівництво інфраструктурних об’єктів на Камінь-Каширщині, — Леоніда Стефановича.
Леонід Степанович одразу висловив своє переконання в тому, що за такі кошти збудувати школу буде нереально.
— Школу за такі кошти вони однозначно не побудують. Я не дивився, які організації беруть участь у цьому тендері, але так розумію, що це фірми, які окрім стола і комп’ютера нічого і не мають. Цілком ймовірно — це організації, які хочуть взяти аванс, а далі їх будуть довго шукати. Сьогодні, коли ціни на все ростуть, їхня пропозиція на 30 мільйонів менше виглядає, чесно кажучи, підозріло, — зазначив Леонід Степанович.
— А це не може свідчити про те, що, можливо, завищені ціни самої проектно-кошторисної вартості?
— Є проектні інститути, які за це відповідають. Своїм підписом вони засвідчують, що ціни у проектно-кошторисній документації відповідають дійсності.
— Але, якщо тендерний комітет все ж визнає переможця із такою низькою ціною, що тоді?
— Думаю, тоді можна прогнозувати, що сама фірма може відмовитися від будівництва, і тоді будуть нові і нові тендери. І, як на мене, було б правильно, якби фірму-переможця у разі невиконання своїх зобов’язань покарали за це, забрали, наприклад, ліцензію.
— “Житлобуд -2” під вашим керівництвом будує нині школу в Осівцях. Чому ваше товариство не брало участі у тендерах на будівництво школи у Стобихівці?
— Ми будували школу у Житнівці, почали, правда не закінчили, в Оленине. Зараз будуємо, і горджуся, що будуємо, школу в Осівцях. Мені приємно працювати із вашими людьми і робити хороші справи разом. Але у випадку із Стобихівкою я відчував, що участь у тендері можуть брати організації, які задля того, аби виграти, виставлятимуть не зовсім аргументовані та реальні пропозиції. Ну що ж, хай покажуть свою роботу. Будівництво — це важка праця. Тим більше будівництво шкіл. Це не житловий будинок, в якому зводиш перший поверх і далі все однаково йде аж до дев’ятого. Тут різноманітність в кабінетах, тому на такому будівництві повинні бути спеціалісти технічно грамотними і мати досвід.
— Ви не брали участь у тендері, бо у вас є якість перестороги в тому, що фінансування на будівництво школи не буде?
— Ви знаєте, як ми будуємо? Наприклад, якщо я вірю, що ця школа має бути, щоб не припиняти роботи, беремо позику в банку і продовжуємо працювати. Ті фірми «молоді», так не будуть будувати. Будуть гроші — вони працюватимуть, не буде — все зупиниться. Різний рівень підходу до роботи, бо різний досвід. Я не вірю, що хтось із Харкова приїде сюди будувати. Харків за рівнем будівництва стоїть ще вище, ніж Волинь. Про це свідчать статистичні дані. Там і рівень зарплати вищий, і рівень будівництва. Наприклад, Тернопільська, Львівська області, Закарпаття зарплату підняли вже до 14 тисяч гривень. Луцьк підняв до 10100 гривень. Область ще не відомо яку затвердить.
— І все ж таки, давайте припустимо, що цей тендер скасували, чи зголосилися б ви брати участь у ньому наступного разу?
— Тендер проходить вдруге. Тож треба зробити аналіз: чому його оголосили знову? Хто бере у ньому участь? Нашій фірмі от 31 березня буде 50 років, а я в ній працюю уже 37 років. Тож вже чогось навчився. Ці фірми, що брали участь у торгах, порівняно «молоді».
— Так. Але чому не беруть участь у торгах на будівництво школи в Стобихівці фірми із великим досвідом. Зокрема “Житлобуд-2”?
— Напевне так зірки зійшлися (посміхається). Ми от зараз займаємося реконструкцією/будівництвом ФАПів на Камінь-Каширщині за кошти Світового банку. Сподіваюся, що в недалекому майбутньому будемо їх здавати. Але якщо все ж тендер оголошуватиметься в третє, то, думаю, вже і ми візьмемо участь у торгах.
Тетяна ПРИХОДЬКО.