Фермерські господарства району можуть отримати від держави субсидії. Щоб не втратити таку можливість, вони повинні оперативно підготувати всю необхідну документацію та встигнути подати її на розгляд.
Попри те, що галузь сільського господарства в районі звикли вважати неприбутковою, а то й взагалі збитковою, на Камінь-Каширщині все ж функціонує 2 приватні сільськогосподарські підприємства, 5 сільськогосподарських кооперативів, 14 фермерських господарств (хоча зареєстровано 28 ФГ). У результаті реформування аграрного сектору економіки на базі колишніх колгоспів у нас утворилося 14249 домогосподарств, яким для ведення ОСГ надано 26433 га землі.
В умовах нестабільності економіки та ринку ці господарські структури працюють, так би мовити, як виходить. Адже, як зазвичай говориться на офіційному рівні про сільське господарство нашого району, ми знаходимося в зоні «ризикованого землеробства». А тому державна підтримка сільському господарству нашого краю дуже потрібна.
На початку цього року урядовці передбачили ряд стимулів для фермерського руху в країні. А наприкінці минулого місяця Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств. Порядок доповнено новими напрямами підтримки. Тож рекомендуємо нашим господарникам не втратити можливості отримати державні кошти.
А мають право на це передусім новостворені фермерські господарства (перші три роки після його створення, але не раніше 1 січня 2016 р). Для них передбачається виплата у розмірі 3 тисяч гривень на 1 гектар. Максимальний розмір субсидії – 60 тис грн на одне фермерське господарство. Крім того, бюджетна субсидія надаватиметься на кожного члена ФГ у розмірі 5,5 прожиткового мінімуму (до 30 000 грн на 1 ФГ). Буде надаватись бюджетна субсидія через Волинське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.
Керівник такого новоствореного фермерського господарства Олександр Скоць із Гути Камінської уже подав пакет усіх необхідних документів і розповідає, що підготувати його — справа не з легких. Мовляв, бюрократія ще та. Чоловік вже два роки офіційно займається фермерством і каже, що ще не вдалося вивести господарювання на помітний прибуток.
«Доводиться весь час вкладати у господарство. Тому, якщо мені все ж виплатять державну субсидію, це буде добре», — зазначив співрозмовник.
Фермер орендує 6 гектарів землі і щороку сплачує 1,3 тисячі гривень податку. Каже: «Якби земля була приватизована, то була б хоч впевненість у завтрашньому дні. А так і не знаєш, чи бува кому не заманеться її забрати».
Приблизно таку саму невпевненість, можливо, відчувають й інші господарства, котрі орендують землю. До речі, загалом сільськогосподарські підприємства району орендують в ОСГ 600 га сільськогосподарських угідь. На них в основному вирощують зернові і зернобобові культури. Але разом з тим, господарства щорічно реалізують більше 400 тонн високорепродуктивного насіння господарствам населення, а це дуже вагома підтримка для людей. Окрім того надають різноманітні послуги населенню з підготовки грунту та очистки насіння.
Відзначимо також, що 93 відсотки сільськогосподарської продукції в районі вирощується в особистих селянських господарствах. У цьому році всі господарства Камінь-Каширщини різних категорій зібрали 24140 тонн насіння зернових і зернобобових культур, в тому числі агроформування — 842 тонни зерна, картоплі – 95000 тонн, овочів — 26787 тонн.
Зрештою, протягом останніх років виробництво рослинницької продукції практично не зазнало змін. Але от в галузі тваринництва є зміни і не до кращого.
Низькі ціни на тваринницьку продукцію призводять до занепаду галузі, до її знищення. Якщо в 2016 році в особистих селянських господарствах утримувалось 10750 голів ВРХ, то в 2018-му – лише 9000. Поменшало в районі і корів: з 9000 голів у 2016 році їх кількість скоротилася до 8423 голови на сьогодні. Тож і в цьому напрямку потрібна державна підтримка. Щоправда вона наче і є.
Відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва. Зокрема, гарантована виплата господарствам громадян, котрі утримують молодняк ВРХ до 13-місячного віку, який народився у поточному році (2,5 тис. грн. за голову). У Камінь-Каширсьокому районі на даний період оформлено документи на 400 голів молодняку. Для агроформувань за утримання корів виплачується 1500 гривень за голову. І можливістю отримати від держави таку підтримку у нас скористалися два господарства — СВК «Дружба» та СВК Хотешівський».
До речі, певну підтримку сільському господарству надають і з районного бюджету. Зокрема, цьогоріч було виділено 49 тисяч гривень на фінансування Програм: «Підтримка особистих селянських господарств, які утримують 3 і більше корів по Камінь-Каширському району на 2016-2020 роки» (39,0 тис грн) та «Штучне осіменіння ВРХ Камінь-Каширського району на 2017-2020 роки» (10 тис грн).
Тетяна ПРИХОДЬКО.