Незалежна громадсько-політична газета

Афера довкола гутинської гори

гора

Жителі Гути-Камінської, які вважають тутешню
піщану гору власністю всієї громади, заявляють,
що стоятимуть за неї до кінця.

Вони підозрюють, що на території цього підвищення, порослого чагарниками, конкретні особи мають намір займатися не сільськогосподарською діяльністю, а облаштувати несанкціонований кар’єр з видобутку піску. На думку людей, цього ніяк не можна допустити. Адже ця так звана гора є своєрідним природнім щитом, який затуляє село від поривів вітру. Тим більше, якщо звідси почнуть возити пісок, то великогабаритний автотранспорт розіб’є дорогу вщент.

Не відкрию секрет, коли скажу, що одні з найбільших хабарів у нашій державі даються у сфері земельних відносин. На жаль, попри разючі суспільно-політичні зміни, які нині декларуються в країні, чиновницький апарат часто продовжує діяти по-старому.
Ось один із типових прикладів. Наша газета вже не раз писала про те, що мешканці села Гута-Камінська взялися відстоювати гору, яка знаходиться з лівої сторони перед в’їздом у село і має загальну площу 53 гектари. Вона хоч і за межами населеного пункту, але селяни завжди вважали її своєю — власністю громади. Вони випасають тут худобу, певного часу тримали біля її підніжжя поля і городи.
Не так давно Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, послуговуючись своїм винятковим правом розпоряджатися землями за межами населених пунктів, не спитавши думки громади, відвело для ведення сільськогосподарської діяльності у власність по 2 гектари шістьом людям, які жодного стосунку до села Гута-Камінська не мають. Як з’ясувалося, двоє з них — жителі Пнівненської сільської ради, один — Каменя-Каширського, інші — з міста Луцьк та з Рівненської області. При тому, надано їм земельні наділи не з краю, а на самому вершку гори у центральній частині.
На перший погляд тут нічого дивуватися! Адже згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання один раз земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на будь-якій території держави, де забажає. Однак, коли місцеві жителі, маючи на меті зберегти гору, теж звернулися до Волинського Держгеокадастру, щоб і їм тут виділили землю, то отримали відмову.
І ось корупційна схема дала свій новий виток. Як побоювались мешканці, всі дванадцять гектарів на території цієї гори нещодавно опинилися у власності однієї особи. Селяни Клітицької сільської ради, в яку входить Гута-Камінська, звернулися із заявою в правоохоронні органи, зокрема, до обласної прокуратури. Сільський голова Степан Склезь, пояснив, що жителі села не налаштовані спокійно миритися з такими махінаціями.
— До нас дійшла інформація, що всі 12 гектарів передано у власність колишньому працівникові органів прокуратури Роману Довжику. Крім того, до мене цими днями зателефонувала начальник міжрайонного управління Держгеокадастру у Камінь-Каширському і Любешівському районах Світлана Сус з проханням погодити проведення аукціону з оренди решти земель в урочищі “Гора”. Зрозуміло, для чого це робиться. Щоб наші селяни не змогли взяти тут собі землю. А цей аукціон вони проводять, переконаний, під одну людину, яка має гроші. Уже є інформація, що на цій горі хочуть облаштувати копанку піску. Поряд місто, яке не має свого кар’єру. Я говорив з нашими людьми, вони всі проти того, щоб гору хтось розкопав. Довкола там підземні джерела. Якщо їх зачепити, то хто знає, до яких екологічних наслідків це може призвести, — говорить Клітицький сільський голова.
У той час депутати Клітицької сільської ради уже прийняли рішення про розширення меж населених пунктів сільради. І зокрема, збільшити межі Гути-Камінської, вони хочуть, щоб включити в комунальну власність й цю гору. Саме тому вони сподіваються, що обласна прокуратура допоможе їм вернути цю територію назад у державну власність. Однак начальник Камінь-Каширського відділу Маневицької місцевої прокуратури Вадим Антонюк, до якого наш кореспондент звернувся за коментарем, переконаний, що зробити це буде нелегко.
— Ситуація не така проста, як здається на перший погляд, — пояснює Вадим Васильович. — Громадяни звернулися із заявами і земля була передана їм відповідно до закону. Тобто була дотримана процедура надання цих шести земельних ділянок у власність. Чому їм надали, а іншим — ні!? Це вже питання до спеціалістів Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області.
Виникає запитання: діяльність спеціалістів Держгеокадастру в цьому плані може мати складову суб’єктивних корупційних діянь? Але це, знову ж таки, треба довести.
Варто відмітити, що подібного роду оборудки із землею обласних земельних посадовців мають місце і у інших населених пунктах області. Можливо, саме тому члени громадської ради при Волинській ОДА наприкінці минулого місяця звернулися до губернатора Олександра Савченка із закликом звільнити із займаної посади виконуючого обов’язки начальника головного управління Держгеокадастру в області Олеся Іващенка. І ось 30 жовтня цей скандальний чиновник на вимогу активістів таки написав заяву на звільнення.
Втім, чи принесе це хоч якийсь позитивний результат, сказати важко. Адже, як констатували в одному із недавніх телесюжетів про ту ж таки Гуту-Камінську журналіст ТРК “Аверс”: “Про дерибан землі балакають постійно, але жодного посадовця-земельника на Волині до відповідальності так і не притягнули”. Може, саме тому і відчувають ці ділки свою безкарність в різного роду аферах із земельним фондом держави!
Олесь Федорович,
фото автора с. Гута-Камінська.

НОВИНИ
Tagged

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *