Незалежна громадсько-політична газета

Служба у війську — обов’язок кожного чоловіка

219179Призов на строкову службу восени 2018 року
Не так давно завершився весняний призов на строкову військову службу 2018 року, як знову військові комісаріати розпочали підготовку до осінньої призовної компанії.
Юнаки, які вступають у призовний вік, завжди з цікавістю стежать за новинами, що стосуються можливого реформування Збройних сил України. В наші дні ця тема вже давно належить до особливо актуальних, адже чутки щодо армійських інновацій поповнюються з кожним днем.
Згідно з указом Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби та проведення чергових призовів», призовна кампанія здійснюється в порядку і в строки, які є цілком звичними для України. Для осінньої кампанії для цього виділяють період з жовтня по листопад. Точні дати призову-2018 визначені у відповідному указі гаранта.
Терміни, на які молоді українці повинні відправитися в армію, складають: 1,5 року – для хлопців, які йдуть служити після школи, не маючи диплому про отримання вищої освіти; 1 рік – для юнаків, які закінчили університет та отримали диплом рівня магістра або спеціаліста.
При цьому юнаки можуть бути направленні як до військових частин Збройних сил України, так і до інших військових формувань: Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Вік призовників у 2018 році складе від 18 до 27 років, однак відправці у війська підлягають юнаки з 20 років. Абсолютно всі чоловіки, які потрапляють під цю категорію і не мають ніяких підстав для відстрочки або ж отримання білого квитка за станом здоров’я, зобов’язані відслужити в армії.
Призовники 18–19 років зобов’язані прибути до військового комісаріату для проходження медичної комісії та визначення ступеня придатності, для врахування можливості їх залучення до військової служби в подальшому.
Нагадаємо, що віковий ценз призовників був змінений в Україні не так давно – ще кілька років тому в армію можна було потрапити відразу після шкільної лави, якщо колишній учень не зміг вступити до навчального закладу для продовження підвищення рівня своєї освіти. Однак Президент видав указ, згідно з яким вік призову був піднятий до 20 років, оскільки людина, що йде в армійські лави, повинна мати чітке усвідомлення того, навіщо їй потрібна військова служба.

Порядок дій після отримання виклику до військкомату
Молоді люди, які отримали повістку, повинні з’явитися до військкомату в призначений час для проходження медкомісії, на якій і буде визначено, чи придатний він для військової служби. Якщо ж ніяких підстав для відстрочки немає, то призовників почнуть розподіляти по військових частинах у пункті збору.
Варто зазначити, що, починаючи з 2016 року, “я не отримав повістку до військкомату” – вже не допоможе. За законами України про черговий призов оголошується в ЗМІ і з цього моменту у всіх чоловіків, які підходять за віком, є 10 днів, щоб з’явитися до військкомату. Інші причини будуть вважатися спробою ухилитися від служби в армії, що загрожує штрафом або навіть тюремним ув’язненням.
Хто може отримати відстрочку?
Згідно із законодавством деякі категорії молодих людей можуть скористатися правами на отримання відстрочки від армійської служби або бути відразу звільненими в запас. Закон встановлює винятки для наступних категорій осіб: юнаків, які є єдиними годувальниками сім’ї або піклувальниками осіб, які не можуть працювати, наприклад, дітей та інвалідів; хлопців, які утримують двох і більше дітей, котрі не досягли трирічного віку; призовників, у яких на момент отримання повістки дружина очікує дитину; юнаків, які виховують дітей, що мають інвалідність, або є чоловіками жінок, віднесених до категорії інвалідів; осіб, які мають встановлений медичний діагноз, що дає змогу отримати відстрочку від призову на рік або ж відразу видати розпорядження про списання у запас; осіб, які пройшли армійську службу в іншій країні; юнаків, які навчаються в аспірантурі або інтернатурі на денному навчанні; деяких категорій педагогічних і медичних працівників, службовців церкви, резервістів і поліцейських; осіб, у яких на військовій службі загинули рідний брат або сестра; осіб, підозрюваних у здійсненні протиправних дій, що звільняються від армії на термін, необхідний для проведення розслідування. Варто зазначити, що по закінченню обов’язкової строкової служби кожен солдат має право залишитися в лавах Збройних сил України на контрактній основі і отримувати гідну заробітну плату.

Що буде, якщо ігнорувати повістки
У законі України прописано кілька варіантів покарання для тих, хто ухиляється від військової служби.
Молода людина за неявку до військкомату може отримати штраф від 85 до 119 грн., за повторне порушення – 170-255 грн. У випадку стягнення штрафу через виконавчу службу вказана сума стане значно більшою. А якщо молода людина працює офіційно, то її роботодавці можуть також отримати штраф за неявку до військкомату призовника. Цей штраф складе від 1 до 3 неоподатковуваних мінімальних доходів громадян, при повторному порушенні – від 3 до 7. Пояснюється це тим, що при прийомі на роботу в відділі кадрів мають вимагати військовий квиток.
Але не варто забувати, що деяким молодим людям може загрожувати і кримінальна відповідальність. Так можна “наухилятися” на 3 роки обмеження волі.

Про платню військовослужбовцям-строковикам
Військовослужбовці, призвані на строкову службу, перебувають на повному державному утриманні та користуються низкою пільг. Бійці, що вливаються до лав Збройних сил України, розміщуються в казармах або на кораблях, забезпечуються щоденним триразовим гарячим харчуванням та камуфляжною формою згідно з установленими нормами і сезоном.
Вояки щомісяця отримують 154 – 245 грн, в залежності від звання та посади. Усім покликаним на строкову службу при призові виплачують грошову допомогу в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня календарного року (3,4 тис. грн – 2018).
При звільненні в запас виплачується вихідна грошова допомога у розмірі 8-ми посадових окладів (1232 – 1960 грн). Військовослужбовцям з числа дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування – 12 окладів (1848 – 2940 грн). Також військовослужбовці, які звільнилися з військової строкової служби, мають право на отримання матеріальної допомоги в розмірі середньої заробітної плати на день призову, але не менше мінімальної заробітної плати.
Строковикам надається відпустка – 10 календарних днів. Строкова військова служба зараховується до стажу роботи, що гарантує пенсійні накопичення.
Відповідно до внесених змін до ст.119 Кодексу Законів про Працю частиною 3 встановлено гарантії щодо збереження робочого місця за особою, яка приймається на строкову військову службу. За такою особою зберігається місце роботи, посада та середній заробіток на підприємстві.
До речі, вже сьогодні принаймні 25% військовослужбовців харчуються за новою системою. В їдальні військової частини військовослужбовець зможе обирати на власний смак щось із двох-трьох запропонованих перших і других страв, асортименту салатів, фруктів і тістечок.

НОВИНИ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *