Незалежна громадсько-політична газета

Умови призначення субсидії стали жорсткішими

subsydiyaЗ 1 травня в Україні почав діяти новий порядок призначення субсидій. Уряд запевняє, що тепер ця підтримка держави надаватиметься більш справедливо та адресно.
Однак чи відчують позитив від чергових змін жителі району?
Журналісти «Полісся» поспілкувалися із начальником управління соціального захисту населення РДА Максимом Демидюком, аби з’ясувати запроваджені новації.

Особливості призначення допомоги
Отже, як повідомив Максим Максимович, постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329 затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій.
— Змінилися і фактори, що впливають на надання допомоги, і норми споживання. Зокрема, з 1 травня ц.р. житлову субсидію ми призначатимемо у деяких випадках і автоматично, а в деяких лише після подання нових заяви і декларації. Тому люди повинні зрозуміти зміни та зорієнтуватися в ситуації. Так, новий порядок передбачає, що обов’язково після закінчення субсидії заново потрібно подавати заяву в управління соціального захисту, якщо у складі домогосподарства є особи, в яких за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України взагалі відсутні доходи. Це потрібно робити і в тому випадку, якщо вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, чи не сплатили відповідний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, — розповідає Максим Демидюк.
Він також зазначає, що субсидію розраховують лише після подання нових заяви і декларації також для внутрішньо переміщених осіб, орендарів житлових приміщень, осіб, які зареєстровані в будинку, але фактично в ньому не проживають. Заново подавати пакет документів доведеться і у випадку, якщо відбулися зміни у складі сім’ї та якщо члени сім’ї не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Тобто, якщо людина не звернулася у всіх цих випадках в управління соцзахисту, то субсидія їй і не розраховуватиметься на новий період.
А призначається державна допомога для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з місяця звернення за її призначенням на відповідний сезон: неопалювальний – до вересня включно; опалювальний – до квітня включно. Як звертають увагу в управлінні, для громадян, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, опалювальний період для надання пільг та субсидій установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно. Субсидія для відшкодування витрат на придбання твердого палива і скрапленого газу призначається до кінця поточного календарного року. Таким особам необхідно щоразу, після закінчення терміну призначення субсидії, надавати нові заяву і декларацію.

Як проводитимуть обрахунок доходу для призначення субсидії?
— Під час призначення субсидії у травні на неопалювальний сезон враховуються доходи за ІІІ-VІ квартали попереднього року (крім пенсії) за даними ДФС, Пенсійного фонду України. Розмір пенсії враховується за квітень. Для призначення субсидії з початку опалювального сезону доходи враховуються за I—II квартали поточного календарного року. Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік, — пояснює Максим Демидюк.
Він також звертає увагу жителів району на те, що крім того, що тепер враховуються доходи і членів сім’ї, які зареєстровані за іншою адресою, ще й запроваджено врахування доходу від реалізації молока у розмірі 30 відсотків нарахованих сум.
За словами Максима Максимовича, змінилися і інші умови призначення допомоги. Наприклад, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).
— Якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда) – субсидія також не надається, — пояснює посадовець. Хоча є і винятки. Зокрема, не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. В управлінні соцзахисту наголошоють, що до транспортних засобів які впливають на призначення субсидії включають мотоцикли із обє’мом двигуна 50 і більше куб.см., прицепи та інші механізми та засоби, що підлягають державній реєстрації, тобто на них є свідоцтво про реєстраці транспортного засобу.
Встановлені особливі умови для призначення субсидій для сімей, в яких є 18-річні особи. Так, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли повноліття станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, допомога буде надаватися лише якщо вісімнадцятирічні навчалися за денною формою навчання або зареєстровані у службі зайнятості, як такі, що шукають роботу. Чи ж якщо вони отримували пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Однак, якщо у цих осіб за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, взагалі відсутні доходи, або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, субсидія не призначається. Не слід розраховувати на державну допомогу, якщо 18-річні не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Не призначатимуть субсидію боржникам
За словами працівників управління соцзахисту, субсидія не надаватиметься, якщо наявна прострочена понад два місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.) на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Варто мати також на увазі, що і тим, хто протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Звичайно, є випадки, коли за наявності перелічених обставин субсидія може бути призначена за рішенням комісії.

Їхати за кордон надовго не варто?
Працівники соцзахисту наголошують також, що тепер братиметься до уваги і перебування громадян за кордоном. Тобто, якщо особи сукупно понад 60 днів перебували за межами України протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидій, і не мали доходів, або вони були меші від мінімалки, не відраховували ЄСВ – субсидія не призначається. Обмеження не стосуються тих, хто їздив на лікування, навчання, у службове відрядження, що підтверджується документами.
За словами Максима Демидюка, інформацію про перетин кордону органи соцзахисту отримуватимуть від Держприкордонслужби.
— Надаватиметься вона нам не одразу, а через певний період. Тому може бути таке, що, якщо людина не повідомила про перебування за кордоном, ми призначимо субсидію, однак потім, у випадку з’ясування відповідних фактів, людині доведеться повертати надану їй допомогу, — застерігає Максим Максимович.

Передбачені нові соціальні нормативи
— Переглянуто споживання нормативів для споживання газу та електроенергії для потреб опалення і відповідні корегуючі регіональні коефіцієнти, — розповідає начальник управління. – Так, скасовано норму опалювальної площі житла у розмірі 75 кв. м. для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб. Натомість запроваджено єдиний підхід при наданні субсидії на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі – не більше 30 відсотків соціальної норми житла, розрахованої для домогосподарства. Конкретні розміри загальної площі, на яку призначається житлова субсидія (з урахуванням понаднормової), зазначаються в рішенні комісії.
Та якщо вам призначили субсидію, тепер ваш обов’язок — щомісячно сплачувати обов’язкову частку плати за послуги.
Підготувала Тетяна ПРИХОДЬКО.

ПУБЛІКАЦІЇ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *