Такі зміни у законодавство внесені не тепер, а ще восени минулого року. Проте про них мовчали, і ось тепер заговорили, бо прийшов час діяти за новими правилами.
Правду кажучи, і поліцейські, і судді дещо в шоці від таких змін, бо насправді хоч вони вже і набирають силу з 15 березня, алгоритм роботи відповідних структур ще не напрацьований. Зрештою, чого ж чекати тепер жителям району та головне, як діяти відсьогодні у випадку смерті рідних, журналісти «Полісся» спробували з’ясувати. Офіційного коментаря з детальними роз’ясненнями нам не вдалося взяти, проте з’ясували наступне.
Поправки до КПК стосуються лише тих випадків, коли є сумнів, що людина померла не власною смертю. Тобто основна зміна полягає в тому, що коли трапляється смерть і вона є неприродньою, а з ознаками насильства, або якщо людина молодша 60 років і померла не за місцем проживання, а, наприклад, на подвір’ї, за хлівом, тоді слідчий поліції згідно з вимогами КПК зобов’язаний направити такий труп на судово-медичну експертизу. Раніше слідчий сам міг прийняти таке рішення — тобто сам вносив відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочинав кримінальне провадження, скеровував тіло на проведення експертизи. Тепер він повинен буде розпочинати кримінальне провадження, але зобов’язаний звернутися з клопотанням до слідчого судді про винесення ухвали про проведення судово-медичної експертизи.
Звичайно, це буде додатковим навантаженням на суди і чекати відповідних постанов доведеться по кілька днів. Тим більше, що відповідно до внесених змін, розглядатимуться такі справи не на місцях, наприклад, у Камінь-Каширському районному суді. І не тому, що у нас немає слідчих суддів. Вони у нас є. Їх два. Просто у прийнятих поправках до КПК зазначається, що слідчі поліції повинні звертатися до слідчих суддів за місцем знаходження юридичної особи, тобто головного управління поліції в області. Відтак з усіх районів Волині всі тепер повинні скеровувати відповідні клопотання у Луцький міськрайонний суд.
А де ж подіти тим часом тіло небіжчика? Важливе питання. У принципі оскільки у Камені-Каширському морг не працює, то покійного слід би везти у ратнівський морг. Але незрозуміла поки що відповідь на питання, як має діяти судово-медичний експерт. Йому привезуть труп, але офіційного документа, тобто ухвали слідчого судді, яка йому надає дозвіл проводити експертизу, ще треба чекати.
Тим часом, коли готувався номер до друку, стало відомо наступне. Як запевняють у МВС, поліція, прокуратура та судмедексперти знайшли спосіб, як уникнути так званого похоронного армагеддону. У разі, якщо смерть настала з природних причин, похорон дозволятимуть без санкції суду. У Верховній Раді терміново готують зміни до недолугого закону.
Отож у будь-якому випадку, коли помирає хтось із рідних, людям потрібно звертатися у поліцію, щоб констатували смерть. Якщо людина помирає за місцем проживання природньою смертю, то поховання проводиться так же, як і раніше. У таких випадках лікарі надають свідоцтво про смерть, де зазначається причина смерті, і слідчі не мають підстав відкривати кримінальне провадження. Тобто людину вже можна ховати.
Тетяна ПРИХОДЬКО.