Раніше, щоб оформити внут-рішній чи закордонний паспорт, потрібно було пройти сім кіл пекла – спершу зібрати з десяток різноманітних бланків і довідок, потому вистояти довжелезні черги під кабінетами офіційних установ, насамкінець, маючи на руках усю паку документів, “спокійно” йти в паспортний стіл писати заяву для його отримання. Де знову черги, біганина. І не дай, Боже, вам забути хоча б один документ! Тоді все доведеться повторювати спочатку. А далі — чекання, знову черги, нерви… і от, нарешті, ви гордий власник омріяної паперової книжечки. Ніби все.
За роки така ситуація вже добряче набридла, тож нещодавньому впровадженню біометричних паспортів, а з ними — можливості електронного запису на чергу — зраділи чи не всі українці. Адже нововведення покликане спростити процедуру отримання документів, а відповідно скоротити і час очікування. Однак ейфорія тривала недовго. Хтось з людей скаржиться на недосконалість системи реєстрації, інші кивають на черги, котрі, на жаль, нікуди не зникли.
Майже два місяці згадана система працює і в районному секторі державної міграційної служби. Що змінилося та чи справді камінь-каширцям жити стало легше?
Скептично сприймає запровадження електронної черги житель села Піщане Володимир Бігун. За словами чоловіка, раніше процедура оформлення паспортів створювала менше проблем і була зрозумілою для людей.
– Синові виповнилось 16 років, тому постала потреба оформити новий паспорт. Однак стати на чергу через інтернет просто нереально. Вже скільки разів пробували, все пише “немає вільного часу, очікуйте”. А скільки чекати? Якби там точно зазначали, що оформлюйтеся, скажімо, через місяць, то ще хай. Скільки разів особисто приїжджав у паспортний стіл і нічого не можу добитися. Зараз от на субсидію мені документи треба здавати, а без паспорта тут ніяк, — бідкається відвідувач редакції.
Аби перевірити слова нашого співрозмовника, ми вирішили особисто подати заявку через Інтернет. Заходимо на офіційний сайт державної міграційної служби, обираємо вкладку “електронна черга”, вказуємо номер телефону, як нам пропонують у формі, згодом — потрібний регіон, підрозділ та який паспорт хочемо оформити. Система перевіряє, чи ми не робот. Поки все ніби зрозуміло. Проблеми виникають, коли намагаємося підібрати зручний час і дату візиту до паспортного столу. Наш, як і пану Володимиру, система радить чекати, адже “вільного часу немає”. Згодом дізнаємось, що записуватись в чергу краще рівно опівночі, тоді система оновлюється, є шанс втрапити на вільне місце. Пробуємо ще раз зареєструвати заявку. Результату жодного.
Чому так? Намагаємося з’ясувати у завідуючого Камінь-Каширського районного сектору УДМС Олександра Макарчука. Як пояснює Олександр Андрійович, на місцях інколи трапляються технічні перебої, тому поки є певні незручності. Однак це тимчасово. Загалом працівники сектору не можуть впливати на роботу системи, весь процес подачі заявок відбувається автоматично.
– Щоденно із Києва у район присилають списки зареєстрованих осіб, які бажають отримати закордонний чи внутрішній паспорт громадянина України. У цих документах зазначений порядковий номер черги, номер телефону, визначений час, коли громадянин має з’явитися до міграційної служби. Людина приходить і ми її приймаємо. У день — до п’яти заявок на український і стільки ж на закордонний. Решту, що залишаються, по можливості, оформлюємо в режимі живої черги. Більше, на жаль, не в силі, адже на одну людину витрачається в середньому до 30 хвилин… Ми не можемо впливати на чергу. Процес реєстрації здійснює сам заявник, решту визначає система. Звичайно, скарги на роботу електронної черги є. Бувають технічні перебої, збій в електромережі, обрив інтернет-зв’язку, відповідно люди змушені чекати. За цей час їх черга проходить і доводиться реєструватися заново. Ми йдемо назустріч, по одному-два чоловіка приймаємо поза чергою, – коротко пояснює посадовець.
Отож, поки Володимиру Бігуну, як і решті, залишається лише надіятись, що найближчим часом система таки запрацює належним чином. Правда, коли це відбудеться, сказати ніхто не береться.
Олександр ПРИЙМАК.